Команда організаторів Мистецького Форуму в Запоріжжі
Такого відлуння від арт-події, як від серпневого Мистецького Форуму [друга назва – АртФорум], наше місто ще не знало. Українські митці світового рівня, які були гостями і спікерами різноманітних заходів на Хортиці, «Платформі спільних дій», майданчику біля Концертного залу імені Глінки, більше місяця вдячно згадують Форум і Запоріжжя не тільки у своїх постах у соцмережах [«МИГ» публікував, зокрема, відгуки Андрія Любки, Ростислава Шпука, Нікіти Тітова, Дмитра Буланова], але й в статтях та інтерв’ю всеукраїнським виданням. І всі вони з теплотою кажуть про блискучу організацію «Мистецького Форуму». Сьогодні «МИГ» вирішив розповісти, хто стояв за лаштунками цієї непересічної арт–події.
Українськість виховується свідомо
Пані Тетяна має багатий досвід проведення соціально значимих подій у Києві і за кордоном. Переламними для неї стали події Революції Гідності та російського нападу на нашу країну. Тоді для неї на перший план виступило волонтерство та організація з однодумцями комунікативної платформи «Запорізький медіа-центр», який реагував на усі гострі виклики тодішньої державної безпорадності.
А паралельно Тетяна Орлова свідомо змінювала свій світогляд – читала часопис «Збруч», видання «Тиждень», де публікуються історичні та культурні розвідки, ближче знайомилася з провідниками української культури, представниками різних кіл.
Культура – підвалини держави й особистості
“Мені стало цікаво організувати АртФорум у Запоріжжі, струснути місто в позитивному сенсі, бо «битовуха» і певні моделі життя затягують людей, – посміхається Тетяна Орлова. – Хотілося зламати до деякої міри стереотипи, що запоріжці закомплексовані і нецікаві. Довести, що в нас, навпаки, є сили, які розвивають місто і роблять його насправді українським. І актуалізувати у суспільстві думку, що культура – не якийсь «придаток» до чогось, а підвалини державного устрою, і має стати стрижнем державної політики”.
У Запоріжжі Тетяна Орлова знайшла споріднену за пасіонарністю душу в особі директорки ГО «Платформа спільних дій» Ірайсат Магомедалієвої.

Пані Ірайсат мешкає в нашому місті шість років, і, займаючись активною громадською діяльністю, встигла полюбити наше місто. Команда Платформи вже протягом двох років об’єднує зусилля громадськості зі соціально-відповідальним бізнесом, втілюючи проєкти, що розвивають місто: масштабні культурні та спортивні заходи, соціальне проєктування, підтримка цікавих та корисний ідей містян на базі Хабу «Платформа спільних дій».
“Мы строим свою деятельность исходя из того, что наш регион не депрессивный, как ошибочно можно подумать, а перспективный, с уже имеющимся богатым историко-культурным наследием, – каже Ірайсат Магомедалієва. – Поддержка и развитие культуры всегда было одним из главных направлений работы Платформы. Тем более, что в Запорожье проводят не так много подобных мероприятий. И когда Татьяна обратилась ко мне с предложением совместными усилиями воплотить важный проект, цель которого – поддержка украинской культуры, мы сразу этим загорелись.
Ведь культура – это не абстрактное понятие для избранных, а то, что позволяет каждый день проживать по-особенному, что мотивирует и вдохновляет. Духовное начало объединяет, позволяя нации твердо стоять на ногах”.
Наполегливості карантин із кризою – не завада
В січні Тетяна та Ірайсат прописали концептуальний план і мінімальний бюджет. Починали без грантів, без підтримки влади. Гроші збирали шляхом «Спільнокошту». Звернулися до Світового конгресу українців, Українського культурного фонду, Британської ради, посольських установ, міжнародних агентств розвитку – загалом до 150 організацій та компаній. Більшість із них відповіли, що їхні бюджети розписані на кілька років наперед, але окремі благодійники знайшлися, інші запропонували організаційну підтримку.
У таких умовах особливо цінною є готовність соціально-відповідального бізнесу підтримувати розвиток культури. Група Метінвест виступила генеральним партнером АртФоруму, що зробило можливим проведення цієї визначної події.
Процес був у розпалі, аж тут «бал замовив» карантин…
Перевівши подих від першого шоку, Тетяна та Ірайсат разом з командою продовжили роботу, під час якої ZOOM став водночас викликом і спасінням. А по завершенні обмежувальних заходів організатори два місяці щодня о 9.30 збиралася на «Платформі спільних дій».
“Сложность – это человеческие ресурсы, – розповідає пані Ірайсат. – И сам процесс трудно организовать, и условия, одинаково комфортные для всех. Но я очень довольна и процессом, и результатом. Благодаря общей цели и слаженной команде, которая знала, как нужно действовать, мы справились”.
Ентузіасти покроково розписали локації, логістику, кожну тему, яку найкраще могли б розкрити запрошені спікери. Продумали візуалізацію, як розташувати виставки на Хортиці та в приміщенні, аби все було атмосферно. За допомогою екс-запоріжанки, що нині мешкає у Данії, Ольги Мілворд, познайомилися з ведучим дизайнером, що творить бренди містам України, Дмитром Булановим, який зі своєю командою розробив харизматичну стильну айдентику Мистецького Форуму.
За три тижні до початку Тетяна Орлова зосередилася безпосередньо на чіткому плануванні дискусій, аби кожна з них стала подією, яку наповнять сенсом і творчістю як гості, так і господарі. Вона залучила у якості запорізьких модераторів письменника Олеся Барліга, мовознавця і критика Юрія Ганошенка, журналісток Олену і Катерину Сиваш, а також медіа-фахівчинь Юлію Данішевську і Дар’ю Головешко.

“Коли у щось віриш усім єством – воно відбувається!”
Чи були сумніви в тому, що задумане вдасться здійснити?
“У когось, звичайно, були, – посміхається Тетяна Орлова. – Але я не втомлювалася пояснювати і переконувати [інколи у мене було 120 дзвінків на день], що шляхетна мета– не може не здійснитися! Були розчарування в окремих людях – недоброзичливців вистачає кожній ініціативі. Нервова напруга іноді була така, що було бажання відкласти усе до кращих часів… Але коли у щось щиро віриш усім своїм єством, воно відбувається”.

Організаторів лякали ще й тим, що ситуація з коронавірусом не покращувалася. А як знову введуть серйозні обмежувальні заходи?
“Да, было страшно выходить из зоны комфорта, – каже Ірайсат Магомедалієва. – Мы переживали, смогут ли приехать наши гости. А нам очень хотелось познакомиться и услышать, как они себя чувствовали и выходили из кризисных ситуаций. Но сомнений не было, потому что все горели желанием сделать все наилучшим образом”.
“Зізнаюся, що багатомісячна організаційна робота, постійні перемовини добряче виснажили всіх нас, – ділиться Тетяна Орлова. – Але коли Мистецький Форум розпочався, відбулося – не побоюся цього слова – диво.
Мені здалося, що стався шалений енергетичний вибух. Начебто ракета, подолавши врешті земне тяжіння, злетіла у Космос. Це такий кайф!”.
«Бонус» для митців від АртФоруму
Справді, зроблено було все, що тільки можливо, процес запущено, і організаторам, незважаючи на напружений графік, вистачало часу на невимушене спілкування з гостями, під час якого виявився ще один «бонус» від АртФоруму.

“В первый же день, во время прогулки на катере по Днепру у хедлайнеров была возможность пообщаться между собой, – розповідає Ірайсат Магомедалієва. – И это общение продолжалось все дни Форума. До этого многие мастера были знакомы только на расстоянии. Несмотря на то, что все асы в своей отрасли, друг с другом пересекались редко. На Форуме наши творческие гости смогли обменяться опытом, эмоциями и вдохновить друг друга и нас.
Впечатлило, что все деятели украинской культуры – истинные патриоты, у которых болит сердце за будущее страны. Каждый по-своему, они ведут борьбу за суверенитет, и нет сомнений, что Украина выстоит во всех испытаниях”.
Тетяні Орловій було дуже цікаво спостерігати, як митці змінювали своє ставлення до нашого міста. Наприклад, від обережності до щирого захоплення, як це відбулося з фотомитцем і підприємцем Ростилавом Шпуком. Він ні на хвилину не розлучався з фотоапаратом, дивувався людям, архітектурі, порівнював зі своїм рідним «Франіком», намагався вхопити настрій і давав фідбек організаторам, бо сам є співзасновником мистецького проєкту «Вагабундо».
Щиру радість пані Тетяни викликав перший відгук Андрія Любки, і вона має надію, що в його серці поряд з Балканами з’явився ще один куточок на мапі східної Європи, який йому не байдужий.
Відверто приємно було чути слова художника Матвія Вайсберга, що він отримав культурний шок в гарному сенсі, неймовірну насолоду від події дуже високого рівня, яка перевищила всі його очікування, і додав, що він з Арт-Форумом назавжди…

Провідник української літератури Юрій Андрухович справив велике враження, і його відгуки про АртФорум мотивують продовжити започатковану подію.
Добре слово про запорізьких підприємців
Звичайно, неможливо лишити поза увагою партнерів Мистецького Форуму, без яких, напевно, нічого не відбулося б.
Тетяна Орлова зізнається, що її приємно вразили запорізькі підприємці, які повірили в шляхетну ідею проведення масштабної арт-події, незважаючи на карантин з усіма його наслідками.
Однією з перших відгукнулася директорка бюро «Переклад» Ольга Швець. Мрійниця з розвиненим раціо, чиї співробітники-перекладачі самі пишуть книжки, пані Ольга обіцяла підстрахувати організаційно. Що і зробила, супроводжуючи процес підготовки і проведення «Мистецького Форуму» на всіх етапах.

Топ-менеджер запорізького «Епіцентру» Олександр Константинов організував транспорт для виставок, допоміг створити умови для локацій, ресурсно забезпечив проїзд митців. За словами пані Тетяни, з боку пана Олександра це була не ситуативна підтримка, бо він без зайвих слів завжди допомагає соціальним і культурним проектам, які розвивають місто, і така надійність дорогого вартує.
За словами пані Тетяни, велику допомогу надали запорізькі бізнесмени Тетяна Гургура [ТЦ «Афіна»] – від організації виставки запорізьких художників і надання картин для благодійного аукціону до практичної допомоги в організації Форуму, і Олександр Белуга [фірма Beluga], що надав ресурсну підтримку.
А пані Ірайсат додає, що організатори щиро вдячні компаніям Angels, «Дитятко», «Інтурист», «Ініціатива», Minisept, «Урожай», Кока-Кола, «Опель», «Панорама», «Пежо», «Сітроєн», «Юла», а також Спілці художників України, Довженко-Центру, Концертному залу імені Глінки, Національному заповіднику «Хортиця», БФ «Карітас Запоріжжя», ЗНУ.
Это первый опыт с привлечением такого большого количество партнеров и спонсоров. Спасибо всем, кто поддержал АртФорум, ведь только объединившись, можно делать крутые проекты”.
Чи не час поміркувати над АртФорум-2021?
Співорганізаторки подякували і запорізьким ЗМІ, які підтримали Мистецький Форум – Генеральному інформаційному партнеру телеканалу TV-5; інформаційним партнерам – Суспільне ТБ, газеті «МИГ», «Індустріалка», «Медиамост», «Bykvu» та багатьом іншим.
“Без уваги журналістів про нашу подію знали б лише в не дуже великому колі людей, – каже Тетяна Орлова. – Медійний супровід цінний і допоміг зацікавити Мистецьким Форумом багатьох, і не лише містян, – ми чуємо позитивні відгуки від знайомих і колег у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі. Тож арт-подія успішно відбулася в усіх сенсах”.

Наостанок хочеться процитувати відгук учасника АртФоруму, генерального директора Довженко-Центру Івана Козленка: “Не втомлююся повторювати, що головні молодці – ви, які забезпечили запаморочливий для України рівень організації культурного заходу! Я отримав величезне задоволення від перебування у вас і від Запоріжжя, шкодую, що мало і вже сумую”.
Тетяна Орлова, Ірайсат Магомедалієва та уся команда радіють, пишаються знайомством з провідними діячами культури і водночас міркують: “Від таких слів, крім найвищого ступеня захвату, відчуваєш відповідальність. Хіба вони не є джерелом натхнення на майбутні проекти і Арт-Форум-2021?..”
Ганна Чуприна, фото з FB-сторінки ArtForum