Чим Запоріжжя та Хортиця вразили знаменитих учасників "Мистецького Форуму"

Чим Запоріжжя та Хортиця вразили знаменитих учасників "Мистецького Форуму"

Минулої суботи розпочався «Мистецький Форум», на який так довго чекали запоріжці. Він стартував на Історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця» і триватиме до 21 серпня. До нашого міста приїхало гроно видатних діячів культури сучасності, менеджерів творчих проектів, представників донорських організацій, дипломатів, аби у творчих дискусіях віднайти орієнтири й сенси, яких потребує швидкоплинний і досить тривожний час.

Учасники Арт-Форуму фото

Нагадаємо, що ідея проведення такого масштабного Арт-Форуму народилася ще в грудні минулого року у відомої громадської діячки, волонтерки та медійниці Тетяни Орлової, яка сформувала творчу команду і знайшла велику організаторську підтримку в обличчі директорки ГО «Платформа спільних дій» Ірайсат Магомедалієвої. Запланований на весну, Форум через карантин довелося перенести. Організатори дуже переживали, чи не стануть обмежувальні заходи перешкодою і в серпні, але, на щастя, все склалося якнайкраще.

На відкритті Тетяна Орлова подякувала долі та партнерам, які допомогли втілити в життю таку амбітну ідею – поєднати на Хортиці всю Україну. Модерну і славетну. “Я щаслива, що до нас приїхали видатні художники, письменники, кінематографісти, які представляють сучасну українську культуру далеко за її межами”, – сказала пані Тетяна.

“Культура об’єднує, і ми дуже раді, що наші зіркові гості повірили в те, що Запоріжжя – не якесь депресивне, суто індустріальне місто, – висловилася Ірайсат Магомедалієва. Я впевнена, що після семи днів занурення в культурний діалог, завдяки Арт-Форуму, ми усі вийдемо оновленими, сповненими свіжих ідей, бо разом побачимо нові горизонти і визначимо кроки на шляху нашого зміцнення”.

Андрій Любка фото
Письменник, мандрівник, спікер першої дискусії Андрій Любка

Поет, прозаїк, есеїст, мандрівник Андрій Любка наголосив ще й на тому, що «Мистецький Форум» став своєрідним випробуванням і для громадян: “Востаннє я тримав мікрофон 29 лютого на книжковому фестивалі у Ризі… Головним питанням після карантину стало: чи буде в людей спрага за культурними подіями? Чи не проміняють їх після кількох місяців бездіяльності на пиво? Радий, що ці сумніви – у минулому. Дуже класно, що зібралися митці різних «спеціальностей» — письменники, художники, музиканти з різних регіонів. Наша зустріч відбувається у двох напрямках: ви відкриваєте для себе сучасну українську культуру, а ми – Запоріжжя”.

Для шановних гостей, учасників Арт-Форуму відкриття почалися одразу. Ще до урочистостей на «Запорозькій Січі» вони побували на екскурсіях по місту і на Хортиці, і в бліц-інтерв’ю «МИГу» поділилися своїми враженнями.

Матвій Вайсберг Мистецький Форум фото
Художник Матвій Вайсберг вражений Музеєм судноплавства

Живописець, графік, книжковий ілюстратор Матвій Вайсберг: “Мене дуже цікавить Україна взагалі. Бо це ж не тільки Київ, Львів та Одеса. У Запоріжжі я колись був, але саме зараз відчув його глибше. Це сильне місто. В ньому живе пам’ять про утопію суспільства, яким його колись будували…

І Хортицю відчув як місце сили, центр світу, точку опору… Ніколи не знав, що тут є музей судноплавства, думав, що такий існує тільки в Стокгольмі. Аж виявляється, на Хортиці є матеріальне унаочнення того, що Україна – в тому числі, давня європейська морська держава… Тобто дня не пройшло, а стільки вже почуто і побачено! І вже отримав запрошення зробити виставку з майданівським циклом «Стіна»”.

Митці на Хортиці фото
Скульптор Володимир Балибердін з дружиною, мисткинею з лозоплетіння Галиною Дюговською та художниця Олена Придувалова

Урбаністична портретистка, лауреатка премії «Видатні художниці України» Олена Придувалова: “Мені цікаво їздити Україною ще й тому, бо бачиш інший погляд і на себе. У Києві я досить відома [посміхається – авт..], тож як сприймуть мене запоріжці? Побачимо на «Платформі спільних дій» [тут з понеділка демонструються виставки творів усіх гостей – авт. ].

Рік тому в мене була виставка в Енергодарі, а у вашому місті я вперше. Вразило, як виглядає справжній Дніпро – як велична красива ріка, а не «зацивілізоване» болото. І водночас як потужний транспортний шлях. Таких барж, як тут, я не бачила з дитинства”.

Твори з лози Галини Дюговської фото
Творіння Галини Дюговської

Художниця декоративного мистецтва, майстриня з лозоплетіння Галина Дюговська: “Я поєдную старовинні техніки з сучасними тенденціями. Традиції зберігають українську душу, нагадують, із якої землі ми, як лози, усі виросли. Але вироби призначені для сучасних людей. Хто живе динамічно, на великих швидкостях, потребує живих рукотворних речей, що дають енергію.

Я дуже вдячна організаторам, які забезпечили добре транспортування цих виробів. Зазвичай я їх не вивожу, бо вони досить тендітні, але мене під час перемовин із запоріжцями вразила злагодженість, скоординованість, турбота про найменші деталі. Тому ми тут. Зараз враження від міста та Хортиці, її енергетики просто неймовірні. Впевнена, що колись тут буде вся Україна”.

Никита Титов Хортица фото
Нікіта Тітов коло своєї виставки “Шлях свободи”

Плакатист, улюбленець завсідників соціальних мереж Нікіта Тітов: “Я здебільшого сиджу вдома і малюю. Фейсбук – майже єдина платформа, з якої мене знають. Не вмію займатися організацією виставок. І завжди щасливий, коли хтось у цьому допомагає. Минулого року на запрошення «Укрінформу», який підтримали інші установи, зробив виставку «Шлях свободи» до п’ятої річниці з початку війни. І дуже радий, що мене запросили із нею і до Запоріжжя.

Це місто я бачив колись у дитинстві. І єдине враження, що відтоді залишилося, – це якийсь будиночок з ледве освітленим віконцем. Мабуть, відтоді була мрія побачити Дніпрогес. І ось вона здійснилася: я його бачу, та ще з якого ракурсу! І це вже після відвідин давніх пам’яток острова та міста. Неймовірно круто! Але мені здалося, що місто потребує більшої уваги, чуйного ставлення… Немає відчуття, що влада його любить. А ось мешканці місто люблять і до гостей ставляться дуже щиро. Я б хотів колись приїхати до вас з виставкою, адже маю біля 150 плакатів, якими охоплено багато подій”.

Тетяна Пошивайло фото
Тетяна Пошивайло зі славетним альбомом “Україна й українці” Івана Гончара

Заступниця генерального директора «Музею імені Івана Гончара» [Київ] Тетяна Пошивайло: “Як музей, що вивчає народну культуру, ми намагаємося долучатися до мистецьких форумів, аби продемонструвати широкому загалу, якою Україна була в минулому, яка багата в неї історія та культура в усіх її проявах. Сьогодні демонструємо підбірку фотографій кінця XIX- початку XX століття. Це частинка величезної колекції, яку створив засновник нашого музею Іван Гончар, а цілий інститут працював над виданням історико-етнографічного альбома «Україна й Українці».

Подивіться на обличчя на цих світлинах. Які люди! Вони сповнені гідності, зосереджені, працею своїх рук заможні, бо більше сторіччя тому сфотографуватися коштувало недешево. Роздивіться їхні багаті намиста, чудові вінки з ковилу! Справжні витвори мистецтва! Вони неначе дивляться з минувшини на нас сьогоднішніх, і немов питають: “Яких батьків ви діти? Куди прямуєте?”… Ми дуже раді брати участь в Арт-Форумі, бо кожен митець вносить свою лепту до нашого розвою. І бажаємо, аби сакральна Хортиця пробудила душу кожного українця”.

Письменниця, перекладачка,волонтерка Тамара Горіха Зерня [Дуда]: “Як письменниця, я звикла прислуховуватися до внутрішніх почуттів, коли мурашки біжать поза шкірою. Сьогодні мурашки бігли в мені двічі: коли я почула, що найперша злука України відбулася ще в квітні 1918 року саме на Хортиці, і що у 2014 році Хортиця тримала українство вкупі і ця сила не дозволила влаштувати тут так звану ЗНР… Дякую вам! Ви чудесні й прекрасні!”

Дипломат, політик, міністр інфраструктури України у 2016-2019 роках Володимир Омелян

Дипломат, політик, міністр інфраструктури України в 2016-2019 роках Володимир Омелян: “Чи знаєте ви, що сучасні єгиптяни до знаменитих пірамід не мають ніякого духовного відношення? Бо стерта пам’ять. Такого не має статися в Україні. Пам’ятаймо про козацьку Хортицю, про Русь, про ще давніших предків. Тому вітаю директора заповідника «Хортиця», одного з господарів Арт-Форуму Максима Остапенка з Днем археолога! І вірю, що «Мистецький Форум» наступного року стане міжнародним! Запоріжжя належить до культурної України, де є сенси”.

Ольга Харьякова на Хортиці фото
Запорізька художниця Ольга Харьякова коло своїх робіт на виставці майстрів об’єднання “Колорит”

Два дні запоріжці могли милуватися на Січі виставками гостей та запорізьких митців творчого об’єднання «Колориит», а також комп’ютерними копіями розписів Марії Примаченко та інших майстринь з колекції Запорізького обласного художнього музею.

художній музей на Арт-Форумі фото

На урочистостях з приводу відкриття Арт-Форуму відбувся також благодійний аукціон мистецьких творів на підтримку запорізького Центра реабілітації дітей-інвалідів «Дитячий Радонеж».

Хортиця аукціон фото
На благодійному аукціоні розігрується твір Андрія Пушкарьова

Пізніше відбулася панельна дискусія за участю Андрія Любки «Рецепти подолання кризи в карантинні часи», до якої долучилися інші митці та відвідувачі «Мистецького Форуму».

дискусія фото

Завершилося відкриття Форуму концертом фольк-рок групи Banderstadt ZP.

З сьогоднішнього дня панельні дискусії тривають на «Платформі спільних дій».

До 21 серпня в сквері коло Концертного залу імені Глінки з 16.00 працює майданчик дитячої творчості «КНИГОЛІССЯ», а з 20.00 демонструються українські фільми.

Слідкуйте за нашими анонсами!

(Visited 741 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *