18 травня у світі відзначається Міжнародний день музеїв. Готувалися до свята і в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. Запаслися антисептиками, спланували вечірню програму «Музей на дотик», підготували експонати для акції «Селфі в музеї», але…
“За постановою Кабінету міністрів, розпорядження про відкриття після карантину має прийняти орган управління – обласна рада, – пояснив журналістам директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Юрій Спіцин. – Станом на 15 травня ми ніяких роз’яснень не отримали. За тією ж постановою, ми могли самі проявити ініціативу, та добре подумали й дійшли висновку, що вона була б передчасною.
По-перше, більшість наших наглядачів має вік 60+, а це категорія людей, що перебувають у зоні підвищеного ризику.
По-друге, наш основний контингент – учні та школярі – зараз не можуть організовано відвідувати музей.
По-третє, існують обмеження на пересування в транспорті, і це істотна перепона для бажаючих відвідати наш заклад.
За балансом виходило, що і відвідувачів ми не отримаємо, і поставимо під загрозу здоров’я співробітників.
Тож, зваживши усі ризики, «за» і «проти», ми вирішили «утриматися» і зачекати до 22 травня, коли уряд планує наступний етап послаблень карантинного режиму”.
За словами Юрія Павловича, за час вимушеного простою більше уваги приділялося господарським питанням: у музеї зайнялися заміною труб опалення, оновленням пожежної сигналізації, і загалом ліквідували більшість недоліків, на які минулого року звертали увагу пожежники.
Не сиділи склавши руки під час карантину і наукові співробітники. Частина працювала дистанційно, інші почергово на робочих місцях. Адже музей займається не тільки виставковою, а ще й серйозною пошуковою, дослідницькою та видавничою діяльністю. Наочним підтвердженням якої став 19-й випуск «Музейного вісника», презентація якого широкій аудиторії відбудеться після зняття обмежень на публічні збори.
Музеологи, які скучили за екскурсантами, тішаться нинішньому дозволу приймати групи кількістю до восьми осіб. Хоча стандартна група зазвичай складається з 25-30 відвідувачів, тут знайшли тимчасовий вихід із ситуації. Приміщення краєзнавчої скарбниці просторі, площі великі, тож групу можна розбити на маленькі підгрупи і повести їх різними маршрутами, залучивши не одного, а трьох-чотирьох екскурсоводів.
Крім постійних експозицій, на глядачів чекають нова виставка «Хвостаті байки», що відкрилася [без глядачів] в залі природи на початку травня, і дещо оновлена експозиція у приведених до ладу залах, присвячених подіям другої світової війни [через поганенький стан приміщення була замкнена протягом останніх шести років].
Музеологи також обіцяють трошки пізніше порадувати глядачів усіма запланованими до Міжнародного дня музеїв заходами.
Детальніше про 19-й випуск «Музейного віснику» та нову виставку «МИГ» розповість згодом.
Ганна Чуприна, фото автора