Під час чергового засідання міської робочої групи по вирішенню питань покращення атмосферного повітря міста Запоріжжя, яке відбулося цього місяця, йшлося про завершення роботи з розробки міської програми охорони довкілля щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин в атмосферу.
Нагадаю, що розробником програми, за замовленням міської влади, став інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України. У рамках цієї роботи, за словами фахівців інституту, було проаналізовано 5000 джерел викидів 120 підприємств Запоріжжя; проведено оцінку ризику для здоров’я населення міста від викидів основних забруднюючих речовин тощо. Також були враховані десятки пропозицій.
Проєкт програми отримав позитивну оцінку від низки профільних наукових інститутів України, запорізьких науковців та посадовців.
Але певна частина запорізьких активістів-членів робочої групи ще під час проведення громадських слухань (6 вересня 2024 р.) виказали незгоду з намірами місцевої влади затвердити вказану програму без урахування низки пропозицій громадськості. Зокрема заходів, спрямованих на реальне зниження викидів фенолу та формальдегіду, що було прописано у технічному завданні.
Ці вимоги підтримав і народний депутат України Сергій Штепа.
Народний обранець також взяв участь у засідання робочої групи – онлайн, і підтвердив свою позицію.
Під час обговорення програми було внесено пропозицію додатково проаналізувати ситуацію з викидами фенолу та формальдегіду у Запоріжжі. Зокрема вивчити питання щодо таких викидів на підприємствах другої та третьої групи.
Тим не менш, у ході виступів низка науковців зазначила, що розроблена програма відповідає усім вимогам, підготовлена на високому рівні, тому її необхідно виносити на затвердження. При цьому в подальшому, в разі необхідності, до документу можна буде внести зміни.
Насамкінець було вирішено, що департамент захисту довкілля обласної державної адміністрації та управління з питань екологічної безпеки міської ради визначать більш розширений, ніж спочатку, перелік підприємств, які здійснюють викиди фенолу та формальдегіду. Крим того, місто звернеться до інституту ім. О.М. Марзєєва з проханням провести додаткові оцінки впливу викидів фенолу та формальдегіду, з урахуванням цієї нової інформації.
– Прийняття програми перенесли, бо було запропоновано вивчити можливість проведення додаткових досліджень з метою з’ясувати, звідки в місті береться перевищення фенолу та формальдегіду. Підтримую цю пропозицію, – висловив свою точку зору запорізький екоактивіст Микола Ралик. – До речі, Сергій Штепа також повідомив, що він і ряд депутатів Верховної Ради проти прийняття програми, яка не передбачає зниження фенолу та формальдегіду, і запропонував компромісний шлях вирішення цієї проблеми. З його пропозицією також повністю погоджуюсь.
Пан Микола відмітив, що членкіня робочої групи від громадськості Тетяна Ярмохина твердо відстоювала позицію запоріжців щодо недопущення прийняття програми без урахування зниження фенолу і формальдегіду та з дозволом продовжувати використовувати мартенівське виробництво.
У будь-якому разі запорізькі екоактивісти здаватися не збираються і мають намір домогтися від влади ухвалення такої програми, яка б дійсно сприяла реальному зниженню шкідливих викидів в атмосферу міста.
Світлана ШКАРУПА, фото авторки та з відкритих джерел