Знаки історії індустріального Запоріжжя. У краєзнавчому музеї представлено 1000 значків, медалей та гербів

Знаки історії індустріального Запоріжжя. У краєзнавчому музеї представлено 1000 значків, медалей та гербів

У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї демонструється виставка фалеристики «Знаки історії Запоріжжя». На ній представлені близько тисячі експонатів з приватних колекцій Сергія Позднякова, Георгія Железнова, Олександра Єрьоменка та фондів музею.

Виставка фалеристики фото
У вітринах – близько тисячі експонатів

Це визначна подія для знавців знаменних дат, закарбованих на металі [медалі, ордени, жетони, значки тощо]. Бо фалеристика чомусь здавна вважалася «молодшою сестрою» філателії, і «значкісти» виставлялися разом зі збирачами колекцій поштових марок. Але остання масштабна філателістична виставка відбулася в Запоріжжі мало не 40 років тому.

Друга назва виставки – «Запоріжжя індустріальне. 1932-2020». Переважна більшість представлених експонатів – зразки сувенірної продукції, яка стосується промислових підприємств та інших визначних установ міста й області.

Виставка фалеристики ЗАЗ фото
Вітрина, присвячена автомобільному заводу

Колекціонер Олександра Єрьоменко на відкритті нагадав:

«Мало є в Україні міст, де був би такий потужний промисловий комплекс. Підґрунтя для нього закладалося ще у ХІХ столітті, коли в Олександрівську швидко розвивалося машинобудування сільгосппризначення, з’явилися попередники автомобільного заводу, «Мотор Січі», інших підприємств. Але індустріалізація початку 30-х років минулого століття була неймовірною і потягла за собою створення дуже багатьох інших науково-виробничих закладів».

Виставка фалеристики Мотор Січ фото
Значки, присвячені Запорізькому моторобудівному заводу (нині «Мотор Січ»)

Крім, так би мовити, масової фалеристичної продукції, на виставці представлені рідкісні та навіть одиничні екземпляри, виготовлені народними майстрами.

Виставка фалеристики Гридасов фото
Твори народного майстра Григорія Гридасова

Наприклад, демонструється комплекс виробів відомого запорізького ювеліра, народного майстра Григорія Гридасова, чиї роботи прикрашають Музей історичних коштовностей України. Також на виставці представлена геральдика Запоріжжя та окремих населених пунктів області.

Фалеристика Радіоприлад Гамма фото
Славетним «Радіоприладу» та «Гаммі» було присвячено…

За словами Олександра Єрьоменка, за результатами роботи виставки напрошується створення каталогу. А наразі колекціонери та музеологи сподіваються, що відвідувачам буде цікаво зустрітися з видатними подіями з історії підприємств, пам’ять про які інколи залишилася лише в моделях та зразках фалеристики.

Радіоприлад ювілейна медаль фото

Виставка фалеристики Запорожець магнітофон весна фото

Ганна Чуприна, фото автора

(Visited 11 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *