Пацієнти залишаються без своєчасної та якісної меддопомоги у лікарнях через недобросовісних постачальників ліків
Як повідомили у Запорізькій ОВА під час чергового засідання робочої групи «Прозорість і підзвітність», запорізькі медзаклади та їхні пацієнти потерпають від шахрайських дій при медичних закупівлях.
На сьогодні, під час дії воєнного стану, публічні закупівлі фармацевтичної продукції та медичних матеріалів проводяться виключно з застосуванням електронного каталогу, без участі замовника у кваліфікації переможця.
– Наразі спостерігається ситуація, коли на торги заходять недоброчесні учасники.
Вони суттєво знижують ціну предмета закупівлі і стають переможцями тендерів.
Замовник, згідно з чинним законодавством, зобов’язаний укласти з ними договір, – пояснили у ЗОВА.
Складається ситуація, коли вже на етапі виконання заявки замовника переможець тендеру відмовляється від своїх зобов’язань.
При цьому частину товару пропонує поставити в медзаклад по завищених цінах, а решту взагалі не може поставити через відсутність.
Замовник розриває договір із таким недобросовісним підприємцем, але при цьому залишається без медикаментів.
Тобто втрачається час і потрібно знову виходити на торги.
– Такі ймовірні шахрайські дії постачальників ставлять під загрозу отримання пацієнтами своєчасної та якісної медичної допомоги в закладах охорони здоров’я через відсутність або брак медвиробів та ліків, – зазначили у ЗОВА.
Подібна ситуація спостерігається в місцевих лікарнях Запоріжжя.
Частина з них вже звернулася до Міністерства економіки України з проханням внести зміни до чинного законодавства, щоб унеможливити такі зловживання з боку переможців публічних закупівель.
Зокрема, доповнити перелік підстав для відхилення пропозиції таким пунктом:
«Учасник не виконав свої зобов’язання за попереднім договором».
Зазначається, що у Запоріжжі проведено аналіз учасників медичних закупівель та встановлено орієнтовний перелік учасників, дії яких мають ознаки шахрайства.
За рішенням робочої групи «Прозорість і підзвітність» інформацію направлено до правоохоронних органів для проведення перевірки та вжиття відповідних заходів правового реагування.