Управлінські цікавини Приморської ОТГ

Управлінські цікавини Приморської ОТГ

Великі плани та поки що не дуже великі власні кошти на їх реалізацію змушують активних керівників об‘єднаних територіальних громад [ОТГ] роззиратися вусібіч в пошуках додаткових можливостей, що надаються громадам державними та приватними інституціями.

Як вже розповідав «МИГ», у Приморській міській ОТГ налагоджена досить плідна співпраця з Приморською вітроелектростанцією [ДТЕК], яка в рамках соціального партнерства надала підтримку в комп’ютерізації та оснащенні лікувальних закладів. Але це не єдиний приклад співпраці, яка триває вже кілька років.

«Громада своїми руками»

Після створення громади перше, чим зайнялися у Приморську, були ремонти освітніх закладів. В усіх школах коштом громади поміняли дахи, зробили деякі інші роботи. В найгіршому стані перебувала школа № 2, а її спортивна зала виглядала просто жахливо. І минулого року було започатковано проект соціального партнерства між ДТЕК та Приморською ОТГ «Спортивна зала моєї мрії у ЗОШ № 2 м. Приморська». У результаті двох хвиль фінансування здійснено  капітальний ремонт загальною вартістю 1,3 мільйона гривень. Будівельники очистили стіни від грибка, висушили їх, просочили спеціальним протигрибковим розчином. Встановлено велику систему опалення та новітнього освітлення, відремонтовано підлогу, приміщення повністю пофарбовано. До того ж відремонтовані туалети, душові кабінки й роздягальня.

Паралельно в громаді почали впроваджувати громадський бюджет, і це  розворушило людей. Найбільш показовим став минулорічний переможець – проект «Рівний серед рівних» по закупівлі засобів реабілітації в пункт прокату відділу соціального захисту. Приморці показали  себе людьми милосердними, віддавши йому найбільшу кількість голосів.

Цей досвід став у пригоді, коли ДТЕК в рамках співпраці з громадою оголосив конкурс міні-грантів «Громада своїми руками». На нього було подано 18 проектів, десять з яких отримали співфінансування. Серед них «Дитяча філармонія», «Фонтан мрій», облаштування подвір’я, мобільна сцена для культурно-мистецьких заходів [з нею можна виїжджати на концерти по селах громади], скеледром, огорожа футбольного майданчику біля ЗОШ № 3, закупівля контейнерів для проекту «Не бути сміттю навколо нас», придбання камер спостереження для ЗОШ № 1.

Чим корисна освітня автономія

В управлінні освітою у Приморській ОТГ пішли шляхом автономізації усіх закладів.

“Кожна школа чи дитячий садочок мають свою бухгалтерію і є розпорядниками коштів, на відділі освіти залишається лише методична допомога, – розповідає голова Приморської міської ОТГ Олена Божкова. – Кожен керівник знає свої потреби і не зволікає з подачею заявок на кошти. Це дозволяє швидше проходити тендерні процедури і вчасно освоювати кожну копійку. Звісно, фінансова самостійність підвищує відповідальність керівника, але це зручно також і для батьків. Школи публікують свою звітність, і питань не виникає”.

Як розповіла директорка КЗ «Спеціалізована школа № 1 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» Світлана Македонська, фінансова автономія – річ вельми зручна: “Можна багато зробити, коли грамотно розпоряджатися грішми, акумулювати їх завдяки енергозбереженню та іншим заходам розумної економії. Так, у минулому році ми повністю оновили харчоблок: школа вклала власних 960 тисяч гривень, а міська рада додала ще 500 тисяч”.

Коли батьки бачать повну прозорість, то й самі з доброї волі долучаються до благоустрою [наприклад, один із татусів допоміг налагодити комп’ютери та підключення до Інтернету]. А шкільний благодійний фонд слугує здебільшого для того, аби подавати заявки на участь у державних та грантових програмах.

Окрім згадуваної системи відеоспостереження «Безпечна школа», що отримана в рамках проекту «Громада своїми руками», за рахунок німецької допомоги від GIZ у школі замінені вікна.

Інклюзивна кімната та медіатека обладнані за кошти обласного бюджету, комп’ютери для неї придбані в рамках всеукраїнського проекту Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації». А ремонт спортивної зали [доводиться повністю міняти підлогу] розпочато на кошти Міністерства освіти та науки.

«Соціальне таксі» для візочників

Таке саме вміння працювати з різними джерелами фінансування демонструють інші інституції Приморської міської ОТГ. Наприклад, минулого року в Приморську створена Служба перевезення осіб з обмеженими можливостями. Найпершою потребою стало придбання відповідного транспорту. Спеціалісти управління соціального захисту населення підготували дуже ґрунтовну заявку, кілька разів їздили до Міністерства соцполітики, й нещодавно Служба отримала звідти спеціально облаштований автомобіль вартістю близько двох мільйонів гривень. Громада заплатила лише 48 тисяч податку до Пенсійного фонду.

На всю Україну таких машин [зі спеціальним підйомником, візками та місцями для супроводжуючих осіб] лише 20, у Запорізький області вона єдина. Завдяки цьому транспортному засобу більше 50 мешканців Приморської ОТГ з обмеженими можливостями чи особливими потребами зможуть відвідувати лікарню, приїздити на міські культурно-мистецькі заходи й взагалі відчувати себе повноцінними членами громади.

Громадські простори старої бібліотеки

Цікавим прикладом відродження культурних закладів громади є міська бібліотека.

Велична двоповерхова будівля 1905 року чим тільки не була: реальним училищем для хлопчиків, технікумом, школою… Врешті стала бібліотекою, у якій нині всі зони задіяні для дозвілля у різни формах.

Як  розповіла директорка бібліотеки Оксана Пархоменко, у рамках проекту «Підтримка громад у зв’язку зі збільшенням кількості ВПО» створено «Простір HUB». Він оснащений меблями та комп’ютерною технікою за підтримки Уряду Німеччини.

Тут відбуваються публічні обговорення з владою питань розвитку громади, тренінги, майстер-класи; працюють «Школа молодого підприємця», «Школа волонтерів», «Інститут третього віку»; організують зустрічі різноманітні громадські організації.

А коли сутеніє, життя переміщується до … підвалу бібліотеки. Тут  облаштовано ще один хаб, який зветься «Портал».

Два роки тому активісти Олексій Зюзін, Костянтин Овсянніков та Руслан Бєлінський вирішили створити цікавий осередок для молоді, де можна було б спілкуватися з однодумцями й отримувати задоволення від змістовного дозвілля та власного розвитку.

Олексій Зюзін, Ольга та Костянтин Овсяннікови. Руслан Бєлінський під час візиту журналістів їздив по рослини

Вони створили громадську організацію «Приморськ 24/7», виграли конкурс на оренду бібліотечного закинутого підвалу, вивезли звідти два причепи сміття й під обваленою штукатуркою побачили гарну цегляну кладку. Мабуть, вона й надихнула ентузіастів, до яких долучилася донька Костянтина Ольга, на неповторний дизайн приміщення та його інтерактивне наповнення.

Такий чарівний підвальний «Портал»

Тут можна віртуально познайомитися з непересічною постаттю друга Ланжерона й Дюка Рішельє, «забутого графа» Джейкоба де Мезона, який не поділяв політики зросійщення місцевих ногайців і багато зробив для створюваного на початку XIX століття Ногайська [колишня назва Приморська]; побачити вірменські, болгарські, українські храми й церкви, знищені за радянщини; дізнатися про багато історичних та культурних цікавин цього приазовського міста. До речі, в «Порталі» діє невелика телестудія, на якій активісти роблять молодіжні програми, а також ролики «Знай своє», які розміщують також на YouTube.

А ще в цьому «таємничому» підвалі молодь має змогу подивитися фільми, зайнятися анімацією, робототехнікою, провести вечір, слухаюче старовинне піаніно або просто граючи в настільні ігри. Наразі в «Порталі» облаштовано три кімнати і готується до зустрічі з відвідувачами четверта.

Активісти звернули свою увагу й на подвір’я, де колись викладач технікуму Юрій Бойко вирощував різноманітні рослини. По його відході від справ майданчик роками перетворювався на захаращений пустир.

Діячі з «Приморськ 24/7» за участі волонтерів привели його до ладу, «Львівська освітня фундація» допомогла встановити лавки й сцену, на кошти від гранту «Громада своїми руками» придбано столи, стільці та тенти для тренінгів під відкритим небом. Незабаром тут збираються висаджувати дерева. А після остаточного облаштування парку вздовж алей встановлять бюсти українських письменників [створені місцевим скульптором Володимиром Микитенком], які чекають свого часу коло входу у «Портал».

Як розповів Олексій Зюзін, зараз до «Порталу» підтягнулося кілька громадських організацій і близько 30 активістів. Аби розширити їхнє коло, в «Порталі» планують провести збори для батьків учнів шкіл Приморська й познайомити їх зі своєю діяльністю. Аби почувши, що підліток збирається увечері «в портал у підвалі» – ніхто з дорослих не лякавсяJ.

Ганна Чуприна, фото автора

(Visited 132 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *