У Запорізькій області, як і загалом в Україні, кількість великої рогатої худоби, зокрема молочного стада, скорочувалася протягом багатьох років — починаючи з 90-х років минулого століття.
Така тенденція була спричинена багатьма чинниками, зокрема зниженням рентабельності виробництва через збільшення вартості утримання худоби, а також проблемами з реалізацією тваринницької продукції за ефективною ціною через невисоку купівельну спроможність населення та обмеження щодо експорту. Найбільше це позначилося на невеликих фермерських і приватних господарствах населення. Багато людей просто відмовлялися утримувати корів, бо це було дуже затратно, ризиковано та не приносило доходів.
Проте поступово темпи скорочення поголів’я ВРХ сповільнювалися, навіть почали з’являлися нові фермерські господарства, і загалом позначилися шляхи виходу з кризи.
Усі плани перекреслило повномасштабне вторгнення росії на територію України.
Росіяни прицільно стріляли по фермах
Ворог безжально обстрілював та знищував тваринницькі ферми. А на окупованих територіях переважно створювалися такі умови, за яких неможливо було продовжувати утримувати худобу.
Так, на Запоріжжі внаслідок обстрілу в серпні 2022 року молочно-товарної ферми поблизу села Велика Білозірка загинуло близько 1000 корів. Місцеві жителі нарахували понад 12 прильотів, внаслідок чого було знищено 11 корпусів (з 14-ти), доїльний зал, кормоцех та більшість тварин.
Того ж року в результаті обстрілу касетними боєприпасами села Юрківка на Запоріжжі також була поруйнована ферма, загинули телята.
Також у тимчасово окупованому місті Василівка Запорізької області четверо окупантів задля розваги розгромили ферму та зарізали 13 корів, які там утримувалися.
Дуже сумну, але типову історію розповіла вимушена переселенка Тетяна. Раніше вона разом із старенькою мамою та сином жила у селі неподалік Гуляйполя. Родина мала міцне господарство: земельні паї, що вони самі обробляли; птахи, худоба. Саме в них деякі підприємці запорізького Критого ринку закуповували відбірну телятину на продаж.
– У нас було своє поле, засіяне пшеницею, кури, качки, сім корів та сім телят, – розповідає Тетяна. І сльози градом котяться в неї по щоках. – Ми не кидали господарство до останнього. Навіть під обстрілами. Але потім касетний снаряд розірвався прямо на нашому подвір’ї. Постраждав будинок, вилетіли усі вікна. Загинуло три корови. І ми зрозуміли, що треба тікати, рятувати своє життя…
Тетяна встигла продати тільки чотири корови, що вціліли. І то за півціни. Птахів та телят просто випустила в поле. Пшениця залишилася незібраною. Будинок без нагляду. Якщо його ще не розбомбили. Адже росіяни продовжують щодня обстрілювати Гуляйполе та навколишні села.
У департаменті АПР області кажуть, що тваринницькі ферми не встигли або взагалі не мали змоги релокуватися з окупованих територій. З’вязку з ними майже не має. Проте відомо, що більшість з господарств або закрилися, або були знищені ворогом.
Наприклад, одне відоме племінне підприємство було вщент розбито окупантами, не залишилося нічого, – ні худоби, ні приміщень.
Залишилася лише десята частина корів…
За даними голови Департаменту агропромислового розвитку ЗОДА Валентини Крамаренко,
станом на початок жовтня 2024 року по всім категоріям господарств області налічується 6,4 тисячі голів великої рогатої худоби, що складає 9,88 % від кількості, яка була до повномасштабного вторгнення.
Зокрема,
* чисельність поголів’я корів – 3,5 тисячі (9,89 %);
* свиней – 31,6 тисячі (21,44 %);
* овець – 5,0 тисяч (7,68 %);
* птиці – 631,9 тисячі (19,53 %).
В сільгосппідприємствах області утримується:
* великої рогатої худоби – 1,7 тис. голів (26,56 % від загальної кількості поголів’я по всім категоріям господарств);
* в тому числі корів – 0,6 тис. (17,14 %);
* свиней – 24,7 тис. голів (78,16 %);
Наразі на підконтрольній території України Запорізької області галуззю тваринництва займаються 20 сільськогосподарських підприємств м’ясо-молочного комплексу та одне по виробництву яєць курячих.
Через повномасштабну війну галузь тваринництва Запорізької області зазнала величезних збитків.
По великій рогатій худобі, за попередніми даними, — понад один млрд грн, по свинях — понад два млрд грн. Також збитки є через втрачене молоко, виробництво яєць тощо.
Станом на 01.10.2024 по всім категоріям господарств виробництво тваринницької продукції складало:
* м’яса – 4,5 тис. тонн (109,8 % до рівня минулого року);
* молока – 14,0 тис. тонн (106,9 %);
* яєць – 71,9 млн. штук (137,0 %).
У 2025 році аграріями прогнозується збільшити виробництво м’яса на 1,7 %, молока на 2,9 % та яєць на 5,5 %.
Державна допомога запорізьким фермерам
Державна допомога у галузі тваринництва надається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 918 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції» (зі змінами).
Валентина Крамаренко розповіла, що у поточному році державною допомогою скористалися більше чотирьох десятків виробників сільськогосподарської продукції області, що займаються тваринництвом.
Спеціальну бюджетну дотацію нараховано 40 виробникам за утримання великої рогатої худоби, в тому числі корів у кількості 417 голів на суму 2,9 млн грн.
Ще трьом сільхозвиробникам нарахована дотація за утримання маточного поголів’я кіз та/або овець у кількості 111 голів на суму 222 тис. грн.
Також фермерським господарствам області надають допомогу міжнародні організації – такі як ФАО ООН, USAID, Mercy Corps та благодійний фонд Говарда Баффета «Жнива Перемоги».
У 2024 році ця допомога склала понад 46 млн грн.
Вона надавалась переважно у вигляді насіння, мінеральних добрив, будівельних матеріалів, пересувних генераторів а також, для домогосподарств, – одноденним молодняком курчат-бройлерів та стартових кормів для них.
Крім того, в області було затверджено Комплексну програму розвитку агропромислового комплексу на 2024-2027 роки, якою передбачено фінансування на підтримку та розвиток галузі тваринництва, розвиток рибного господарства, створення запасу продовольчого зерна для регіональних потреб.
Проте кошти з обласного бюджету за програмою не виділялися, оскільки в умовах воєнного стану вони першочергово були спрямовані на здійснення заходів, пов’язаних з територіальною обороною та цивільним захистом на території Запорізької області.
Перспективи відродження
У листопаді 2024 року в Києві пройшов форум тваринників UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT, де обговорювалися вплив війни, проблеми та перспективи галузі.
Зокрема було наголошено, що за час повномасштабного вторгнення аграрний сектор України зазнав прямих збитків на понад 10 млрд доларів.
За даними Мінагрополітики, станом на початок вересня в Україні налічувалося 2,35 млн голів ВРХ, що на 7% менше, ніж роком раніше. З них у сільгосппідприємствах – 928 тис. голів, а в господарствах населення – 1,42 млн. Особливо стрімке зменшення поголів’я спостерігається серед дійних корів, яких зараз налічується 1,25 млн.
Проте, незважаючи на загальне зменшення поголів’я, в Україні спостерігається певне пожвавлення експорту.
У вересні 2024 року країна експортувала 2,07 тис. тонн ВРХ живою вагою, що на 25% більше порівняно з серпнем. Виручка за поставлених тварин сягнула 4,43 млн доларів.
За підрахунками Асоціації виробників молока, станом на кінець серпня 2024 року не менше 40 господарств, попри війну, модернізують діючі та будують нові потужності й нарощують високопродуктивне поголів’я корів.
За інформацією від Держпродспоживслужби, для українських молочних продуктів вже відкриті ринки 29 країн світу, ще 11 ринків перебувають у процесі відкриття.
Таким чином, попри загальний спад, ринок тваринництва демонструє певні позитивні зрушення, що може стати основою для подальшого відновлення галузі. Однак стабільність виробництва та подальший розвиток залишаються під загрозою через виклики, пов’язані з війною та загальною економічною ситуацією.
Світлана ШКАРУПА
фото авторки та з відкритих джерел