Що змінилося з початком повномасштабної війни у наданні державної соціальної підтримки українцям?
Хто із мешканців Запоріжжя та на яку допомогу може розраховувати?
Що гарантує держава вимушеним переселенцям із гарячих точок та тимчасово окупованих рашистами територій?
Куди звертатися, якщо виникли проблеми з призначенням та отриманням соціальної та іншої держдопомоги?
На ці та інші питання «МІГу» допоміг відповісти перший заступник управління соцзахисту населення Запорізької міськради Юрій ШВЕЦЬ.
Насамперед слід зазначити, що в умовах військового стану всі структури соціальної сфери в місті працюють, як і в довоєнний час, і виконують свої завдання в повному обсязі – своєчасно призначаються субсидії, пільги, державні допомоги, передбачені законодавством, а також допомога в рамках міської комплексної програми соціального захисту населення міста Запоріжжя.
Державна соцдопомога
З 1 липня цього року збільшився прожитковий мінімум. Відповідно, управліннями соцзахисту Запоріжжя здійснено автоматичний перерахунок розміру держдопомоги насамперед на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім’ям. Крім того, всі інші види державної соціальної допомоги, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму, також буде перераховано. Звертатися особисто до органів соцзахисту для цього не потрібно.
Усі види держдопомоги в обласному центрі виплачуються своєчасно відповідно до встановленого графіку. Державну підтримку вже отримали 2976 малозабезпечених сімей на суму 12,64 млн. грн.; 1884 самотніх матерів – на 2,84 млн грн; 7710 осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю – на 22 млн грн; 1860 сімей на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях – на 4,45 млн грн. Загалом державну соціальну допомогу виплачено 32622 сім’ям міста більш ніж на 71 мільйон гривень.
Житлові субсидії та пільги
Постановою Кабміну №462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану» [від 19.04.2022 р.] встановлено, що з травня цього року домогосподарствам, які отримували субсидію в опалювальному сезоні-2021-2022, субсидії призначаються без звертання одержувачів. Тому вже у травні управліннями соцзахисту міста проведено роботу щодо призначення таких субсидій та нарахування пільг для своєчасної підтримки тих громадян, які цього потребують.
Станом на 18 липня повністю профінансовано пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за червень – на загальну суму десять мільйонів гривень [субсидії – 5,6 млн грн, пільги – 4,4 млн грн]. На початок липня субсидії вже отримали 17 796 домогосподарств, пільги – 14 916.
Матеріальна допомога за рахунок міського бюджету
Міською комплексною програмою соціального захисту населення передбачено адресну матеріальну допомогу певним категоріям громадян. Вона надається міським та районними управліннями соціального захисту населення Запоріжжя. Підставою є особисте звернення заявника, підтверджене необхідними документами. Допомога надається сім’ям за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї за три місяці, що передували зверненню, не перевищує 1,5 розміру встановленого законом прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць.
Слід також враховувати, що така допомога є одноразовою і не має постійного характеру. Її розмір визначається комісією, створеною під час управління.
За шість місяців цього року матеріальну допомогу одержали 4615 громадян на суму близько дев’яти мільйонів гривень.
Окремим рядком виділяється адресна цільова допомога. Вона надається по різних напрямах. У тому числі дітям з інвалідністю, хворим на онкологію, з синдромом аутизму, ДЦП, цукровим діабетом; сім’ям, які виховують двох дітей з інвалідністю та ін. У першому півріччі таку допомогу отримали 3300 запорожців на загальну суму 6,6 мільйона гривень.
Загалом, завдяки реалізації комплексних заходів Міської програми, різні види допомоги отримали понад вісім тисяч запорожців на суму 15,7 мільйона гривень.
У другому півріччі планується виплата адресної цільової допомоги майбутнім першокласникам із багатодітних сімей; дітям з інвалідністю, яких виховують батьки з інвалідністю та ін.
Санаторне лікування
Незважаючи на украй складну ситуацію, триває робота з оздоровлення громадян пільгових категорій.
У поточному році з Держбюджету виділено 5,4 мільйона гривень на оздоровлення 447 запорожців пільгових категорій.
Через управління соціального захисту населення Запорізької міськради станом на 1 липня 2022 р. за рахунок різноманітних джерел фінансування санаторно-курортним лікуванням забезпечено 28 осіб.
Допомога вимушеним переселенцям
Українцям, які набули статусу внутрішньо переміщеної особи після 24 лютого цього року, виплачується щомісячна грошова допомога від держави у розмірі 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю та 2000 гривень на дорослу людину. Проте з травня 2022 р. ця фінансова допомога доступна не всім, а лише категоріям громадян, які виїхали з місць проведення активних бойових дій, оточення чи тимчасової окупації.
Для встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи [ВПО] можна звернутися особисто до найближчого управління соцзахисту населення або через електронний додаток на порталі «Дія».
У Запоріжжі статус ВПО отримали понад 110 тисяч осіб, з них майже 86,35 тисячі – вже в період повномасштабної війни.
Важливо!
Частина українців, які мають статус ВПО, не отримали своєчасно соціальних виплат від держави. Переважно це ті громадяни, які реєструвалися та подавали свої документи через “Дію”.
Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина ВЕРЕЩУК прокоментувала затримку виплат:
“Якщо узагальнити, то найпоширеніша причина така – люди реєструвалися у “Дії”, а “Дія” не передала дані до органів соцзахисту. Ми зараз збільшуємо кількість комп’ютерів та програм. Були випадки із неправильним оформленням документів. Тому, коли люди дзвонять до нас [телефоном 15-48], ми вирішуємо ці проблеми”.
Куди звертатися
Для отримання консультацій з питань соціальної підтримки, передбаченої на державному та місцевому рівні, громадяни можуть звертатися до
міського управління соцзахисту населення Запорізької міськради за адресою пр.Маяковського,3 [viber – (095) 027-00-15],
а також у районні управління:
Вознесенівський район [вул.Лермонтова, 14] – (050) 200-46-70, (050) 200-46-67;
Дніпровський район [бул. Вінтера, 14] – (099) 365-07-60;
Заводський район [вул.Аматорська, 56] – (050) 225-69-20;
Комунарський район [вул.Чумаченко, 32] – (050) 303-61-20;
Олександрівський район [вул.Олександрівська, 26] – (067) 734-15-87;
Хортицький район [вул. Лахтинська, 4б] – (093) 289-10-01;
Шевченківський район [вул.Чарівна, 16] – (095) 584-00-68.