Через війну рівень безробіття зараз високий по всій Україні. Але особливо у прифронтових регіонах.
За даними Центру економічної стратегії, понад третина українців залишаються без роботи – від 35 до 39 відсотків. Серед внутрішньо переміщених осіб – майже вдвічі більше, до 60 відсотків.
За інформацією Державного центру зайнятості, в середньому в Україні на одне вільне місце влітку претендувало 13 безробітних. У той же період минулого року фіксувалося п’ять осіб на одну вакансію.
Найвищий рівень безробіття у Донецькій та Миколаївській областях – 37 осіб на одне робоче місце. У Чернігівській – 27 осіб, Запорізькій – 25 (дані вересня).
Проте, за твердженням експертів, ринок праці в країні, хоч і повільно, але починає оживати.
«МИГ» дізнався, що відбувається останнім часом на ринку праці Запоріжжя, і які професії найбільше затребувані.
“Найбільше потрібні фахівці щодо забезпечення життедіяльності міста”
За офіційними даними, станом на 1 жовтня на обліку в центрах зайнятості Запорізької області перебувало 17,6 тисячі безробітних (в середині серпня – 14,2 тыс.).
В цілому за січень-вересень 2022 року комплекс різноманітних послуг та матеріального забезпечення отримали 36,7 тисячі, що на 22,4 відсотка менше минулорічного показника. Така різниця в показниках багато в чому пояснюється прийнятим законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану”. Раніше допомогу з безробіття можна було отримувати протягом двох років. Зараз – лише міцяць. В особливих випадках – два.

Якщо протягом 30 днів після постановки на облік не знайшлося «підходящої роботи», яка б відповідала попередньому досвіду та заробітку, то потрібно погоджуватися, по суті, на будь-яку роботу. У тому числі на суспільно корисну тимчасового характеру. Звісно, якщо немає обмежень за медичними показниками.
За сприяння служби зайнятості, зазначає керівник Запорізької обласного центру зайнятості Ірина Дуднік, протягом січня-вересня 6,9 тисячі осіб знайшли роботу. З них 439 безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб та 99 учасників АТО/ООС.
Ще 766 осіб брали участь в громадських та інших роботах тимчасового характеру.

Також з початку року 276 безробітних проходили професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації.
В цілому у базі даних служби зайнятості Запорізької області протягом січня-серпня поточного року налічувалось 6,8 тисячі вакансій. Для порівняння: за аналогічний період минулого року роботодавцями було надано 18,2 тисячі вакансій.
На одну вакансію зараз претендують 25 безробітних (на аналогічну дату минулого року – дев’ять). Заробітна плата у вакансіях становить від 6500 до 20000 грн.
Військові дії в країні та окупація більшості території Запорізької області призвела також до змін у потребах роботодавців.
«Наразі надходить багато заявок від роботодавців про потребу в працівниках, які забезпечують безперебійну життєдіяльність міста, – каже Ірина Дуднік. – Є також професії, які залишаються затребуваними вже тривалий час. Серед них велику частку складають робітничі професії, а саме: токарі, слюсарі, електромонтери та інші».
Зокрема, Запорізький ливарно-механічний завод запрошує на роботу токарів різного профілю (шість вакансій), фрезерувальника, зуборізальника тощо.
Запорізький механічний завод потребує: зуборізальника, слюсаря-сантехніка, шліфувальника, токаря та інших робітників.
Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад»: електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, начальника цеху, токаря, налагоджувальника холодноштампувального устаткування.
ТОВ «НВВЦ «ГАНДІКАП»: лікарів-стоматологів та терапевтів.
Важливо! ТОП-5 нюансів, пов’язаних з підбором підходящої роботи у період воєнного стану
Відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, з травня поточного року змінено підходи до вимог підходящої роботи для зареєстрованих безробітних та осіб, які шукають роботу, на час дії воєнного стану.
Клієнтам ДСЗ варто ознайомитися з цими новаціями, аби бути поінформованими про свої права і уникнути непорозумінь.
Новації щодо врахування кваліфікації при підборі підходящої роботи під час дії воєнного стану.
Згідно з пунктом 5-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, підходящою вважається робота, яка:
– відповідає його (її) освіті, професії/професіям (спеціальності/спеціальностям), кваліфікації, а також набутому особою за період своєї трудової діяльності досвіду роботи, — протягом 30 календарних днів з дня надання статусу зареєстрованого безробітного;
– не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки, або робота, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема, безпосередньо на робочому місці, — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 30 календарних днів, та для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу.
Також змінено підхід до врахування розміру заробітної плати при підборі підходящої роботи. При підборі підходящої роботи враховується заробітна плата у розмірі:
– не нижче розміру заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) за останнім місцем роботи — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного протягом 30 календарних днів з дня надання такого статусу;
– не нижче розміру мінімальної заробітної плати для роботи на умовах повного робочого часу (дня) — для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 30 календарних днів та осіб, які здійснюють пошук роботи вперше.
Визначено особливості щодо території, на якій здійснюється підбір підходящої роботи. Підбір підходящої роботи здійснюється за місцем звернення особи до органів служби зайнятості, та не обмежується межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій особа зареєстрована як безробітна чи звернулася для пошуку роботи. При цьому без згоди особи їй не може пропонуватися робота, яка потребує зміни місця проживання або місця перебування.
Передбачено залучення до громадських та суспільно корисних робіт у разі неможливості підшукати підходящу роботу.
У разі відсутності підходящої роботи зареєстровані безробітні направляються на громадські та інші роботи тимчасового характеру або суспільно корисні роботи .
Наслідки відмови від підходящої роботи.
У разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або відмови від виконання суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, реєстрація безробітного припиняється.
Мікрогранти «Власна справа»
Державний центр зайнятості підбив підсумки вже шостої хвилі реалізації програми мікрогрантів «Власна справа» в рамках проєкту «єРобота».
Нагадаю, що програма з надання мікрогрантів стартувала у липні цього року. Мікрогранти призначені українцям, які мають на меті створити новий бізнес або розвивати вже налагоджену власну справу. Після подання претендентами заявки та бізнес-палану, визначаються ті, кому держава надасть грошову допомогу. Розмір гранту визначається відповідно до запиту заявника, але не менше 50 тисяч гривень. За умови створення одного робочого місця – 150 тисяч, двох і більше місць – 350 тисяч гривень.
З початку дії програми, як повідомляє ЗОЦЗ, від Запорізької області мікрогранти вже отримали чи мають отримати у найближчий час 37 успішних заявників. Загальна сума допомоги складає 8 800 млн грн.
Хто та на які цілі отримає гранти?
З-поміж запоріжців, які перемогли у конкурсному відборі, двадцять два – діючі ФОП, дев’ять – фізичних та шість юридичних осіб.
За освітою: 57 відсотків заявників мають повну вищу освіту, 25 – базову та неповну вищу освіту (технікум, коледж), 18 відсотків – повну середню.
У розрізі видів діяльності гранти отримають: 30 відсотків – на виробництво та переробну промисловість; 20 відсотків – ремонт транспортних засобів; 14 – на діяльність, пов’язану зі складським господарством, наданням транспортних, розвантажувально-навантажувальних та кур’єрських послуг; 10 відсотків – надання освітніх послуг; 8 – на організацію діяльності закладів харчування; по 5 відсотків – на діяльність у сфері лікування та фармацевтики; надання косметичних, косметологічних та перукарських послуг; 3 відстоки – надання інших послуг.
Згідно з проведеним опитуванням, за цільовим призначенням кошти гранту отримувачі планують витратити на закупівлю обладнання – 80 відсотків; придбання сировини та матеріалів – 18; та 2 відсотки – на оренду, маркетинг, рекламу тощо.
Тим, хто також має намір взяти участь у програмі «Власна справа», слід знати про зміни, які відбулися у законодавстві щодо надання грантів для підтримки підприємництва.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 року № 1065, що набрала чинності 29 вересня 2022 року, внесено зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Наразі, згідно зі змінами, покриттю підлягають наступні витрати:
● придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
● закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
● послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
● орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
● орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
● лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
● використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
Якщо стосовно програми «Власна справа» у вас виникають питання, звертайтесь до «Сontact-центру» Запорізького обласного центру зайнятості
за телефоном 0800-336-728
або до телеграм каналу Підтримка ДСЗ https://t.me/Pidtrumka_DCZ_Zaporizhzhia
Фото авторки чи з відкритих джерел
*Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації грантового проєкту з NDF. Погляди авторів необов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.