Два твори Роберта Шумана, які склали програму весняного концерту 11 квітня у Запорізькій обласній філармонії, стали символічним переходом до тепла та оновлення природи – й людської, і світу довкола нас.
Мабуть, розуміння крихкості життя та легкості втрат робить такі події безцінними.
Концертна програма поєднала досвід та молодість. До Запоріжжя завітав диригент, якого тут пам’ятають із 1990-х. А для Юрія Янко цей приїзд став поверненням у молодість. Він розповів, що у Запоріжжі зустрів своє кохання, писав майбутній дружині листи та й одружився тут, у міському Палаці одружень. “Я дуже люблю Запоріжжя. Тут моє серце”. І розповів, що паркан його будинку у Харкові обплітає плющ, привезений з Хортиці…”
А щодо становища Харкова, Юрій Янко, народний артист України, директор Харківської обласної філармонії, дякуючи за запрошення до Запоріжжя, сказав так: “У вас чудовий оркестр, який був для мене альма матер і залишається на все життя. Та це не тільки я приїхав до вас допомогти… Це й ви допомогли мені. Тому що у нас у Харкові, на жаль, всі концерти заборонені. Зали стоять, театри не працюють. Нам дуже тяжко, дуже тяжко. Ви маєте цінувати, те, що у вас працюють театри, працює філармонія працює. У нас нічого не працює, на жаль.
Ми виступаємо тільки в малих підвалах, там, де є сертифіковані сховища.
Тому цінуйте кожний день, цінуйте ваше керівництво – і це говорю абсолютно щиро, вдячно.
Я вас дуже люблю. Дай вам бог всього найкращого. Перемоги, миру на наших умовах, здоров’я, удачі.
Моє серце завжди тут з вами”.
Тепле ставлення до кожного музиканта оркестру відчувалася постійно. Вправні, точно розраховані рухи диригента поєднувалися із посмішкою, заохочуванням жестами, легкими та помітними навіть із залу підморгуваннями. Було відчуття родини на сцені.
Сподобалося, й як диригент тримає паузу, не поспішає починати, отримуючи у відповідь тишу та очікування залу. Дає музикантам потрібні секунди для зосередження.
“Хай вплітається завжди в строгі правила срібна нитка фантазії!” – говорив Роберт Шуман. Його музика, точний вибір талантів для концерту зробила такою вдалою подію.
Бо технічність, а при цьому – тонка чутливість молодого соліста, нашого Артура Остапчука, й уособлює обрану для концерту програму. Артур – випускник Запорізького фахового музичного коледжу ім. П.І. Майбороди, лауреат декількох конкурсів 201902024 років. «Весняна симфонія» Роберта Шумана та його Перший концерт для фортепіано з оркестром – це твори, народжені в молоді роки композитора, часи пошуків тіорчих ідей та… кохання. Тому й виконала першою Перший концерт свого чоловіка піаністка Клара Шуман, у розквіті молодого таланту.
Тому й так захоплено-закохано дивилися на роботу свого друга на сцені декілька дівчат у третьому ряду Запорізької філармонії. Знімали на камеру моменти гри, стискали пальці біля губ у тривозі [жодного перевантаженого кольорами та наліпками манікюру – ознака музичної приналежності], щиро аплодували… А наприкінці концерту несли квіти, які Артур передав й скрипалькам оркестру.
Подумалося – наше життя це оркестр. Щастя, якщо диригент добрий та добра музика. Тоді життя щасливо звучить…
А до Роберта Шумана, багатогранний талант якого наповнив багатьма подіями музичне життя XIX сторіччя, ми повернемося у травні. Концертна програма «Роберт, Клара та Йоганес» поєднає твори родини Шуманів та Брамса. А виконає їх соліст Артур Остапчук.
Цінуймо можливість перебувати у музиці!
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки