У грудні спливає 4 місяці, як в Україні легалізували медичний канабіс.
Що змінилося для пацієнтів, чи можна вже замовити ці медикаменти в аптеках та які міфи щодо використання канабісу у медичних цілях ще й досі існують у суспільстві?
Чи можна придбати в Україні ліки на основі медичного канабісу?
В Україні з жовтня працює електронна система обігу (ЕСОРК), в якій будуть фіксуватися усі 35 видів операцій з медичним канабісом: від імпорту чи вирощування до продажу в аптеці.
Як повідомила заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич, у цій системі вже зареєструвалася перша аптека з міста Черкаси.
Чиновниця також нагадала, що ліки на основі канабісу відпускатимуть лише за електронним рецептом.
За цим рецептом можна буде отримати як готовий препарат, так і ліки, що будуть виготовляти в аптеці.
За даними голови Української асоціації медичного канабісу Геннадія Шабаса, 3-4 місяці тому було відомо лише про 35 аптек, які могли б виробляти ліки з медичного канабісу.
Ще складніша ситуація з інгредієнтами. Поки що не зареєстровано жодного активного фармацевтичного інгредієнта для виготовлення ліків в аптеках, який можна завозити до України.
Тому навіть в єдиній зареєстрованій аптеці просто немає що продавати пацієнтам.
Як заявила членкиня парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина, перший лікарський засіб на основі медичного канабісу може стати доступним для пацієнтів в Україні на початку наступного року.
За її словами, зараз триває процес першої реєстрації такого препарату в Україні.
«Наразі все є для того, щоб пацієнти сьогодні отримували препарати медичного канабісу, окрім самого медичного канабісу. Тому що, крім регуляторної системи, потрібно, щоб хтось зареєстрував ці ліки в Україні», – додала Стефанишина.
Кому призначатимуть медичний канабіс
Світовий досвід показує, що застосування ліків на основі медичного канабісу є ефективними при лікуванні понад 50 патологічних станів.
Міністерство охорони здоров’я України затвердило перелік хвороб і станів, за яких призначатимуть медичний канабіс.
Цей список періодично переглядатимуть за наявності нових доказових досліджень.
Перелік діагнозів, з якими призначатимуть медичний канабіс
1) Хронічний або нейропатичний біль (R52.2) та/або спастичність (R25.2), спричинені такими захворюваннями:
злоякісні новоутворення (C00 – C97);
діабетична нейропатія (E10.4, E11.4, E12.4, E13.4, E14.4);
розсіяний склероз (G35);
ураження трійчастого (G50) та лицевого нерва (G51);
невралгії внаслідок оперізувального лишаю (G53.0);
ураження нервових корінців і сплетінь (G54);
компресія нервових корінців і сплетінь при хворобах (G55);
мононевропатії верхньої кінцівки (G56);
мононевропатії нижньої кінцівки (G57);
поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи (G60-G64);
церебральний параліч та інші паралітичні синдроми (G80 – G83);
травми спинного мозку (S14.0, S14.1, S14.7, S24.0, S24.1, S24.7, S34.0, S34.1, S34.3, S34.7, T09.3, T91.3);
внутрішньочерепні травми (S06).
2) Нудота та блювання (R11) внаслідок хімієтерапії (Z51.1) під час лікування новоутворень (C00 – C97).
3) Хвороба Паркінсона (G20), синдром де ля Туретта (F95.2).
4) Рефрактерна (фармрезистентна) епілепсія (G40 – G41).
5) Захворювання, що спричиняють судомні напади у дитячому віці: синдром Леннокса-Гасто (G40.4), синдром Драве (G40.4), туберозний склероз (Q85.1).
6) Втрата ваги, пов’язана з анорексією (R63.0) у пацієнтів з хворобами, зумовленими вірусом імунодефіциту людини (B20-B24).
7) Інші захворювання (A00 – T98) – виключно за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії.
Зазначається, що медикаменти на основі канабісу не призначатимуть вагітним та жінкам, які годують груддю, пацієнтам з особистою або сімейною історією шизофренії чи іншого психотичного розладу та у разі тяжких розладів особистості (виняток – депресія, пов’язана з основним захворюванням).
До переліку хвороб, які можна лікувати медичним канабісом, не включили і посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
У МОЗ наголошують, що дозування та режим приймання лікарського засобу на основі канабісу визначатиме лікар індивідуально з урахуванням віку, ваги, стану здоровʼя, супутніх захворювань пацієнта та інших факторів.
Які фейки про медичний канабіс досі існують
На сьогодні 56 країн схвалили використання медичного канабісу, зокрема серед яких є й країни ЄС.
Однак в Україні навіть дискусія про легалізацію медичного канабісу стала великим майданчиком для маніпуляцій.
Звісно, це підхоплюють і російські медіа, які активно поширюють фейки.
Найпопулярніші міфи щодо застосування медичного канабісу, так і щодо самого закону, спростували у Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Міф: “Закон “Про медичний канабіс” легалізує наркотики
Правда: насправді йдеться про реалізацію права кожного пацієнта на медичну допомогу, підвищення якості надання медичних послуг в Україні.
Закон чітко регламентує діяльність із вирощування сортів рослин роду коноплі лише в медичних, промислових, наукових та науково-технічних цілях. Будь-яке інше використання – заборонене.
Держава суворо контролюватиме обіг ліків на основі канабісу, а застосування його у рекреаційних цілях, як і раніше, залишиться під забороною і вважатиметься злочином.
Міф: “Новий закон сприятиме наркобізнесу в Україні”
Правда: в Законі йдеться про використання медичного канабісу лише в медичних, промислових, наукових та науково-технічних цілях. Закон визначає чіткі і суворі правила для всіх учасників виробництва ліків на кожному з етапів.
Щоби здійснювати діяльність, пов’язану з вирощуванням, імпортуванням/експортуванням, виробництвом, зберіганням тощо медичного канабісу, суб’єкт господарювання має отримати ліцензію.
Вирощування рослин роду коноплі відбуватиметься виключно в закритому ґрунті під цілодобовим відеонаглядом і з можливістю доступу для Нацполіції.
всіх етапах обігу медичних конопель забезпечуватиметься їхня простежуваність: кожна рослина конопель для медичних цілей, кожна партія продуктів перероблювання та кожна одиниця фасованої продукції, у тому числі рослинної субстанції канабісу, а також лікарські засоби, виготовлені з них, будуть марковані унікальним електронним ідентифікатором.
За допомогою такого коду в електронній інформаційній системі можна буде простежити рух кожної рослини до аптек і пацієнта.
Міф: “Будь-яка аптека в Україні зможе безконтрольно виготовляти будь-які препарати з сировини коноплі”
Правда: щоб виготовляти і відпускати ліки на основі медичного канабісу, аптека має отримати ліцензію на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів та ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів.
На підставі цих ліцензій, аптека зможе придбати рослинну субстанцію канабісу та здійснювати виробництво з неї лікарського засобу у лікарській формі, яка затверджується МОЗ.
Виготовлення та продаж лікарських засобів здійснюватиметься на підставі електронного рецепта від лікаря.
Відпуск таких лікарських засобів реєструватиметься в електронній системі охорони здоров’я.