Психологічна підтримка під час війни допомагає витримати важкі часи
Світлана Копаниця до повномасштабної війни жила у місті Каховка Херсонської області.
Влітку 2022 року вона з родиною вимушено виїхала до Запоріжжя, бо рідне місто окупували чужинці.
Згодом жінка почала надавати психологічну допомогу дітям, які постраждали від війни.
З травня 2023 року, коли в Запоріжжі відкрився простір психосоціальної та юридичної підтримки «Затишно spaсe», психологиня працює у команді Благодійного фонду «Схід SOS».
– Я бачила, в якому стані виїздили з окупації мої діти, як важко вони відновлювалися та адаптувалися до життя в новому місті, тому прагнула підтримати інших дітей, підлітків, їхніх батьків і всіх, кому необхідна психологічна допомога.
Мене мотивує розуміння того, наскільки рятівною для людей є підтримка оточення, особливо під час війни, коли від російської агресії люди щодня втрачають близьких, домівки, все, що було важливим для них, – каже Світлана.
Щодня до спеціаліста звертаються дорослі – з відчуттям підвищеної тривожності, панічними атаками, нестабільним емоційним станом.
Частими є запити на пошук себе та роботу з самооцінкою, відстоювання особистих кордонів.
Найчастіші запити, з якими до психологів звертаються батьки з підлітками, це: селфхарм (самоушкодження), відсутність навичок спілкування, конфлікти у сім’ї та з однолітками, проблеми з адаптацією, низька самооцінка, булінг, відсутність мотивації до навчання.
На дітей, особливо підліткового віку, війна має найбільший руйнівний вплив. Адже їхній світогляд ще формується, емоції гостріші, а психіка більш вразлива.
– Життя в прифронтовому місті – це надзвичайно складний і напружений досвід.
Нещодавно в простір звернулася мама з дівчинкою, яка після пережитого стресу боялася соціуму, мало говорила або мовчала.
Після роботи з дитиною, спілкування на консультаціях із мамою, вона почала активно розкриватися, відвідувати різні гуртки, проявляти ініціативу в спілкуванні.
Безумовно, такі випадки також надихають на подальшу підтримку всіх, хто звертається за допомогою в простір, – додає фахівчиня.
Різні форми психологічної підтримки сприяють стабілізації емоційного стану дітей та допомагають розвинути навички саморегуляції та подолання стресу.
Цікавий факт
Світлана має музичну освіту.
Більше 20-ти років вона провела на сцені, співала і проводила концерти, а зараз разом із донечкою обожнює співати в караоке вдома.
Музика та спів допомагають розвантажуватися і тримати гармонію, наповнюватися ресурсом, щоби продовжувати допомагати тим, хто цього потребує.
Людям, які відчувають потребу, але вагаються звернутися до психолога, Світлана Копаниця радить відкинути переживання та все ж прийти на першу зустріч.
Познайомитися, озвучити страхи й побоювання та не забувати, що ніхто не буде змушувати торкатися питань і тем, які для людини є забороною.
Робота з психологом допоможе зрозуміти ситуацію та знайти способи її вирішення.
Отримати психологічну допомогу можна в просторі «Затишно space» (Запоріжжя, вулиця Південноукраїнська, 3).
Телефон простору : +38 (097) 021 41 53
Нагадаємо, що сфера діяльності Благодійного фонду «Схід SOS» – евакуація, благодійна та юридична допомога, відбудова, документування злочинів, адвокація, психосоціальні та освітні проєкти, мережа «Затишно space».
Фото – БФ “Схід SOS”