Цьогоріч зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня об 11.20 за Києвом. Світловий день триватиме вісім годин [за Києвом], відповідно, найдовша ніч – 16 годин.
Зимове сонцестояння означає найтемніший і найкоротший день у році. Сонце знаходиться в найнижчій точці, скорочуючи наш світловий день.
За Плачиндою, богиня Коляда щороку в найдовшу ніч зими народжує Божича – нове Сонце, Новий рік, сина Дажбога.
Стародавнє свято германських народів Йоль – Yol «Йоль», Yule «Юль», Yuletide «Юлетид», «Юльський час» – пов’язане із зимовим сонцестоянням. Стародавні германці вважали, що саме в цей день відроджувався Король Дуба, який відігрівав замерзлу землю і давав життя насінню в ґрунті. На знак поваги люди розпалювали багаття, плели кошики з рослин і колосків пшениці.
Король Дуба – Володар Нового Року. Панує від зимового сонцестояння 21/22 грудня до літнього сонцестояння 21/22 червня. Його влада над природним світом неухильно зростає з дня зимового сонцестояння, досягаючи максимальної сили в день літнього сонцестояння.
У сучасних скандинавських – Joll, Joel, Yuil тощо – та англомовних – Yule – країнах стародавній Йоль злився з християнським Різдвом та став синонімом його назви. За традиціями близьке до слов’янського свята Коляди.
Стародавні римляни з 17 по 23 грудня шанували бога землеробства – Сатурна. У ці дні люди припиняли всі свої справи, а школярів відправляли на канікули.
Індійці називали день зимового сонцестояння Санкранти. В цей день вони запалювали багаття, полум’я яких нагадувало промені Сонця.
Китайці також вважали, що зимове сонцестояння дає початок новому циклу, тому в цей день вони відпочивали, ходили один до одного в гості, накривали великі столи і трапезували.
У Шотландії існувала традиція запускати палаюче колесо, що символізує сонцеворот. Шотландці змащували бочку зі смолою, підпалювали і пускали з гірки, що нагадувало вогняне світило.
За матеріалами відкритих Інтернет-джерел