У Запоріжжі відбувся брифінг заступниці начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Вікторії Терещенко щодо оформлення субсидії на оренду житла для ВПО.
Посадовиця повідомила, що в Україні з 29 січня запрацював новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб – субсидія на оренду житла.
Такий вид субсидії надається відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 №1225. Термін дії експерименту – два роки.
Новий вид субсидії для внутрішньо переміщених осіб передбачає часткову або повну оплату за оренду житла. При цьому, субсидія на оплату комунальних платежів не впливає на отримання субсидії на оренду житла ‒ їх можна отримувати одночасно.
Хто має право на державну допомогу
Скористатися програмою можуть:
• особи, які перемістилися до будь-якого регіону, що перебуває під контролем України, і не мають у власності житла на цих територіях із загальною площею понад 13,65 м2 на кожного члена сім’ї;
• родини ВПО, житло яких знищено/пошкоджено і непридатне для проживання і дані про це внесені в Державний реєстр пошкодженого або знищеного майна внаслідок бойових дій.
Але право на призначення субсидії мають лише внутрішньо переміщенні особи, які:
* витрачають на оренду житла понад 20% сукупного доходу.
* не отримують допомогу на проживання;
* не є учасниками програми “Прихисток”.
Також право на отримання компенсації мають власники житлових приміщень (будинку, квартири), які передають такі приміщення для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам на визначений в договорі строк та плату (наймодавці).
Важливо! Наймач та наймодавець не повинні мати родинних зв’язків.
Розмір субсидії на оренду житла розраховується індивідуально для кожної сім’ї внутрішньо переміщеної особи та залежить від рівня доходу родини, кількість членів сім’ї та вартість оренди житла.
Субсидія нараховується, якщо є різниця між граничної вартістю найму житла та обов’язковим платежем.
Отже для визначення права на таку субсидію в першу чергу з’ясовується категорія заявника, потім визначається коло осіб — членів домогосподарства.
Особи, що входять до складу домогосподарства наймача
До складу домогосподарства наймача входять усі особи, які з ним проживають в найманому приміщенні і з якими він пов’язаний родинними зв’язками та спільним побутом (чоловік, дружина, діти, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які в навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної, вищої освіти до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей; повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі.
До складу домогосподарства наймача не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; особи, які в період призначення субсидії на найм житла понад три місяці навчаються за денною формою здобуття освіти і проживають в гуртожитку; особи, які не проживають разом з наймачем та не пов’язані з ним спільним побутом, або перебувають за кордоном, проходять військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла.
Розрахунок державної допомоги
Основними показниками у формулі розрахунку субсидії є:
* середня вартість оренди 1 кв. метра 193,6 грн за даними Держстату на за січень 2024 року;
* коригувальні коефіцієнти (в залежності від регіону та місцевості, де розташовано помешкання);
* соціальна норма житла – 13,65 кв. метра на особу, але не менше 35,22 кв. метра на родину;
* кількість членів домогосподарства. Домогосподарство може складатись з однієї особи.
При цьому незалежно від кількості осіб у складі домогосподарства наймача загальна площа житла не може перевищувати 130 кв. метрів для квартир і 230 кв. метрів для індивідуальних будинків. Але є виключення для багатодітних сімей, будинків сімейного типу та інші.
Власникам житла, які здають його в оренду внутрішньо переміщеним особам, держава компенсує частину податку на доходи фізичних осіб, єдиного податок для фізичних осіб — підприємців та військового збору, що мають бути сплачені з доходу отриманого від оренди. (ПДФО 18%, для ФОП +3% +% в.збір). Така компенсація нараховується виходячи з граничної вартості оренди житла та виплачується за квартал.
Для визначення права на субсидію враховується фінансовий стан родини для чого розраховується середньомісячний сукупний дохід домогосподарства. Це доходи, фактично отримані наймачем та особами із складу домогосподарства. Крім:
• державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, сім.ям дітьми, дітям — сиротам.
• інших видів соціальної допомоги, якщо їх виплату припинено на дату звернення за призначенням субсидії на найм житла.
Також не враховуються субсидії на плату житлово—комунальних послуг, придбання твердого пічного палива та скрапленого газу, пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства наймача враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням субсидії на найм житла.
Субсидії призначаються на 6 місяців з можливістю продовжити їх на такий самий період.
При цьому, якщо серед членів домогосподарства є особа працездатного віку, яка не працює ї за неї не сплачено ЄСВ на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, то субсидія на найм житла такому домогосподарству на наступні 6 місяців не встановлюється.
Якщо у складі домогосподарства наймача є дві і більше працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи згідно з Порядком для призначення субсидії, і в цьому періоді, у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення субсидії, або ними чи за них не сплачено ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний розмір, то субсидія на оренду житла не призначається.
Але слід врахувати, що наявність доходів не застосовується для :
* військовослужбовців;
* осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати ЄСВ, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ;
* однієї особи із складу домогосподарства наймача, яка доглядає за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (включно);
* однієї особи із складу домогосподарства наймача, яка має трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядає за ними;
* однієї особи із складу домогосподарства наймача, яка виховує малолітню дитину, що навчається в онлайн-режимі (повністю або частково), у разі документального підтвердження застосування такої форми здобуття освіти відповідним закладом освіти.
Термін розгляду заяви 10 днів. У разі позитивного прийняття рішення про призначення субсидії кошти перераховуються на поточний рахунок в уповноваженому банку.
Хто не зможе претендувати на субсидію щодо оренди житла
Права на субсідію не мають:
* особи, що придбали нове авто (якому менш як 5 років);
* зробили покупку або витрати на понад 100 тис. грн; в т.ч. і покупку готівкової чи безготівкової валюти;
* мають борги по аліментах 9як наймач так і хто небудь серед членів родини);
* мають кошти на депозитних рахунках — понад 100 тис. грн;
Обов’язкова умова: наявність договору оренди
Вікторія Терещенко також звернула увагу на те, що ключовим інструментом для надання субсидії на оренду житла є наявність орендного договору, зразок якого передбачений постановою КМУ від 25.10.2024 № 1225.
Необхідні документи на призначення субсідії
Для встановлення права на призначення субсидії на найм житла та компенсації необхідно подати наступні документи:
• заяву (згідно додатку 2 Порядку 1225);
• договір найму (згідно Додатку 1 Порядку 1225;
• копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпорядження житловим приміщенням (у разі потреби).
Також можуть додаватися інші документи, зокрема:
• довідки, які підтверджують, що особа не включається до складу домогосподарства. Це може бути: довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довгостроковим відрядженням, відбуванням покарання;
• довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку);
• акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики; договір найму житла (за іншою адресою);
• судове рішення, яке набрало законної сили, про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, якщо таким судовим рішенням встановлено обставину окремого проживання наймача з особою .
Договір оренди житла, підписаний наймодавцем та наймачем, подається ними особисто разом із заявою, за вибором:
• у відділення Пенсійного фонду;
• через вебпортал чи застосунок ПФУ з накладанням кваліфікованого електронного підпису;
• у ЦНАПах.
• також можна звернутися через відділення уповноважених банків. Таких в нашій області 13. Список уповноважених банків оприлюднюється на веб сайтах Мінсоцполітики та Пенсійного фонду.
Заява та договір найму можуть бути підписані наймачем та наймодавцем в електронній формі — з накладанням кваліфікованих електронних підписів. Інформаційні ролики щодо механізму подачі документів, в тому числі і в електронному вигляді транслюються в сервісних центрах ПФУ.