Сьогодні у Запоріжжі відбувся брифінг за участю заступника голови ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Володимира Чередніченка щодо надання послуг ЦНАП після масованої ворожої кібератаки.
Нагадаємо, що ввечері 19 грудня міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила, що стався масштабний збій у роботі державних реєстрів та сервісів України. Через нього також тимчасово не працювали деякі послуги у застосунку “Дія”.
Зранку 20 грудня було повідомлено, що через кібератаку довелося призупинити всі реєстри Мін’юсту, зокрема Єдиний державний реєстр (ЄДР). Наразі тривають дії з їхнього відновлення.
Як зазначив на брифінгу Володимир Чередніченко, внаслідок кібератаки на ЄДР деякі послуги у місцевому ЦНАПі та на порталі «Дія» наразі недоступні.
Що не працює у ЦНАПі:
* реєстр послуг з реєстрації бізнесу та нерухомості;
* послуг видачі актів цивільного стану (держреєстрація шлюбу, розлучення, народження, смерті);
* послуга єВідновлення;
* витяги з ЄДР
* повідомлення про пошкодження або знищення майна
* присвоєння поштових адрес та послуги зі зміни реєстрації місця проживання
* реєстрація автомобілів та видача посвідчення водія
* послуги в сфері будівництва та інші сервіси, пов’язані з ЄДР юридичних, цивільних осіб, підприємств, громадських формувань тощо.
– Звертаємо увагу, що наразі неможливо приймати послуги в сфері державної реєстрації актів цивільного стану через ЦНАПи. Проте органи місцевого самоврядування продовжують надавати послуги щодо держреєстрації народження, смерті, шлюбу. Тому звертатися треба безпосередньо в РАГСи, у яких можна отримати необхідні документи у паперовому вигляді, – зауважив посадовець.
Послуга «єВідновлення» до того часу, як буде поновлено дію держєєрстрів, частково працюватиме наступним чином.
Заявки, які були подані щодо відшкодування за пошкоджене майно до обмеження доступу до реєстру, обробляються в робочому порядку. Нові заявки не приймаються до відновлення роботи реєстру.
Щодо компенсації за знищене майно, а саме стосовно отримання житлових сертифікатів.
Вже подані заявки від громадян, які є одноосібними власниками знищеного майна, можуть оброблятися в робочому режимі. Для власників житлових сертифікатів, які вже забронювали кошти, термін бронювання буде подовжено на період некоректної роботи держреєстра.
А ось для подання нових заявок треба дочекатися повного відновлення ЄДР.
Слід зазначити, що 20 грудня 2024 р. Кабмін України прийняв відповідну постанову та зупинив строки адміністративного провадження, надання публічних (електронних публічних) послуг, які, відповідно до законодавства, надаються з використанням єдиних і державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, до відновлення доступу до цих реєстрів.
Крім того, зупинено строки здійснення Мін’юстом контролю за діяльністю у сферах державної реєстрації, розгляду Мін’юстом та його територіальними органами скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, та виконання відповідних рішень до відновлення доступу до єдиних та державних реєстрів.
Також тимчасово недоступні деякі послуги на порталі «Дія». А саме:
* реєстрація, зміна або закриття ФОП;
* витяг з Єдиного державного реєстру;
* реєстрація ТОВ та перехід на модельний статут;
* будівельні послуги;
* бронювання працівників;
* перереєстрація авто;
* онлайн-заяви на шлюб;
* реєстрація права власності на майно;
* соціальні виплати, включно з допомогою особам з інвалідністю та дітям;
* подання заяв про пошкоджене чи знищене майно;
* «єОселя», «єВідновлення» для бізнесу та громадян;
* міжнародний реєстр збитків.
Фахівці працюють над відновленням сервісів, щоб вони якнайшвидше повернулися до нормального режиму роботи. Орієнтовний час робот по відновленню реєстрів – два тижні.
Послуги будуть поновлюватися поетапно, про що повідомлятимуть окремо.
Фото авторки та з відукритих джерел