На Бердянщині вшанували підпільників, що боролися з радянщиною

На Бердянщині вшанували підпільників, що боролися з радянщиною

У селі Новотроїцькому Бердянського району з нагоди Дня Соборності України урочисто відкрили пам’ятну дошку на честь Української демократичної народної партії, що діяла у селі з 1925 по 1929 рік під керівництвом голови сільради Івана Миронця, – сповіщає Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.

Це була єдина підпільна організація в області, яка діяла після поразки Української революції. Про неї громадськість дізналася завдяки працям історика Юрія Щура.

У 1917 році місцеві вчителі, юнаки та дівчата, що навчалися у Бердянську, утворили осередку “Просвіти”. На його  базі через кілька років виникло патріотичне підпілля. Організація нараховувала до 20 осіб. Найбільш активними були Микола та Анна Сушко, Олексій Сірий та Микола Харчук. Активний зв’язок вони підтримували із уродженцем села, урядовцем часів Гетьманату Петром Вербецьким. Гуртки однодумців також з’явилися у Нововасилівці та Новоспасівці [нині – Осипенко], Бердянському педагогічному технікумі та на Житомирщині.  Спільною метою було підняти національно-визвольне повстання, вигнати російських окупантів та відновити Українську народну республіку.

Проте… У 1929 році на слід патріотів вийшли чекісти, 28 підпільників заарештували. Із них 13 були розстріляні, інших засудили до п’яти  років концтаборів. Родини засуджених виселяли до Сибіру.

Почесне право відкрити інформаційну дошку надали місцевим школярам, а пам’ять загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання.

 

 

 

 

(Visited 53 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *