У січні українці матимуть можливість побачити вражаючі небесні події: метеорний дощ, покриття Сатурна, блискучу комету та протистояння Марса.
Про це повідомив Дніпровський науково-просвітницький центр астрономії Planetarium Noosphere у коментарі “Суспільному”.
Зорепади, парад планет та проліт комети. Які астрономічні явища можна буде спостерігати у 2025 році в Україні
2025 рік вразить своєю різноманітністю астрономічних подій,розповіли Суспільному у Дніпровському науково-просвітницькому центрі астрономії Planetarium Noosphere.
У нічному небі над Україною можна буде побачити метеорні потоки, парад планет, затемнення та яскраві комети.
Коли і як підготуватися до спостереження астрономічних явищ
Зоряний старт року і парад планет
Метеорний потік — явище, коли Земля перетинає шлейф пилу та частинок, залишених кометою або астероїдом, що викликає утворення яскравих слідів в атмосфері. Цей потік спостерігатиметься в напрямку сузір’я Волопаса.
За сприятливих умов можна побачити до 110 метеорів на годину. Найкращий час для спостереження — після опівночі. Молодий Місяць гарантує темне небо, яке дозволить насолодитися зорепадом.
4 січня — Покриття Сатурна Місяцем
Покриття планети Місяцем — явище, коли Місяць проходить перед планетою, повністю її закриваючи. У цьому випадку Сатурн сховається за диском Місяця. Це рідкісне покриття буде видно в Україні. Початок явища очікується 4 січня о 19:56 за київським часом.
13 січня — Комета C/2024 G3 (ATLAS) досягне максимальної яскравості
Комета — небесне тіло, яке складається з льоду, пилу та каменю. Під час наближення до Сонця комета утворює яскравий хвіст через випаровування льоду. Комету ATLAS, яку вперше відкрили у 2019 році, буде видно неозброєним оком.
Вона має шанс стати однією з найяскравіших за останні роки. Очікується, що комета досягне максимальної яскравості із зоряною величиною 0,6. Але її буде видно низько над горизонтом рано вранці, що може ускладнити спостереження.
16 січня — Протистояння Марса
Марс сяятиме з найбільшою яскравістю і буде видимий всю ніч у сузір’ї Рака. Це чудова нагода для спостережень за червоною планетою. Його зоряна величина становитиме -1,4, а видимий діаметр — 14,6 кутових секунд. Це явище, відоме як протистояння Марса, відбувається лише раз на 780 днів, коли червона планета знаходиться найближче до Землі.
28 лютого — унікальний парад планет
Парад планет — це явище, коли кілька планет вирівнюються майже в одну лінію на небі.
28 лютого на небі вирівняються Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. П’ять із них — Сатурн, Меркурій, Венера, Юпітер і Марс — можна буде побачити неозброєним оком на тлі зодіакальних сузір’їв, а для спостереження за Ураном і Нептуном знадобиться бінокль чи телескоп.
Затемнення і зорепади
Сонячне затемнення — це явище, коли Місяць проходить між Землею та Сонцем, частково або повністю закриваючи його диск. У певних регіонах України Місяць закриє значну частину Сонця. Спостерігати за явищем необхідно з використанням захисних окулярів чи фільтрів.
22 квітня — пік метеорного потоку Ліриди
Метеорний потік Ліриди можна спостерігати у період з 14 по 30 квітня. Це найдавніший з відомих людству метеорних потоків, яким милуються вже понад 2700 років. На відміну від решти метеорних потоків, Ліридам притаманні яскраві спалахи на небі, які у давні часи називали “вогняними кулями”. Найкраще спостерігати метеорний потік Ліриди удосвіта приблизно на 30° вище зорі Веги у сузір’ї Ліри.
12–13 серпня — Метеорний потік Персеїди
Персеїди — один із найвідоміших зорепадів, під час якого можна побачити до 100 метеорів на годину. Явище виникає через проходження Землі крізь шлейф комети Свіфта‐Туттля. Виберіть місце подалі від міського освітлення і спостерігайте після опівночі в напрямку сузір’я Персея.
Метеорні потоки та космічні явища
У вересні українці матимуть нагоду спостерігати повне місячне затемнення. Це явище розпочнеться 7 вересня о 20:30, і досягне максимуму о 21:11, коли Земля повністю закриє Місяць від сонячного світла. Триватиме явище до 21:52. Під час затемнення Місяць набуде червонуватого відтінку.
21 вересня — Сатурн в опозиції
Сатурн буде в опозиції до Сонця, завдяки чому досягне найбільшої яскравості. Якщо спостерігати Сатурн у телескоп якийсь час, можна буде помітити, що його кільця поволі тоншатимуть. Найтоншими вони будуть 23 листопада, коли матимуть вигляд ледь помітної лінії.
3 листопада — метеорний потік Тауриди
Тауриди відомі своїми повільними, але яскравими метеорами. Хоча їхня активність не така інтенсивна, як у Персеїд, вони можуть подарувати справді вражаючі спалахи. Метеорний потік – 3 листопада у сузір’ї Тельця.
5 листопада — Супермісяць
Супермісяць — явище, коли повний Місяць збігається з перигеєм, точкою його максимального наближення до Землі. Завдяки цьому Місяць виглядатиме на 7,9% більшим і на 16% яскравішим, ніж зазвичай.
17-18 листопада — пік метеорного потоку Леоніди
Леоніди – інтенсивний метеорний потік із радіантом у сузір’ї Лева, який утворюється залишками комети Темпеля-Туттля.
Для спостереження метеорного потоку Леоніди найкраще обрати місце якнайдалі від джерел штучного освітлення. Оптимальний час для спостережень – перед світанком, коли радіант потоку досягає максимальної висоти над горизонтом. Чим темніше небо і ясніша погода, тим більше метеорів можна побачити.
14 грудня — Пік метеорного потоку Гемініди
Гемініди вважаються одним із найсильніших метеорних потоків, з піком до 120 метеорів на годину. На відміну від решти метеорних потоків, Гемініди спричиняє не комета, а астероїд Фаетон, який має нетипову видовжену орбіту і наближається до Сонця ближче за решту астероїдів. Спостереження найкраще проводити після опівночі в напрямку сузір’я Близнюків.
Як підготуватися до спостережень
Обладнання: щоб краще роздивитися планети, варто використовувати телескоп.
Місце: для кращого огляду обирайте відкриті місця якнайдалі від джерел штучного освітлення.
Захист: для спостережень сонячного затемнення необхідно використовувати лише сертифіковані фільтри.
suspilne.media/dnipro/910181-zorepadi-parad-planet-ta-prolit-kometi-aki-astronomicni-avisa-mozna-bude-sposterigati-u-2025-roci-v-ukraini/