Запорізький академічний обласний театр ляльок показав прем′єру вистави «Золотоволоска», присвячену новому ювілейному 85-ому творчому сезону. Прем′єра, без перебільшень, перетворилася на справжнє свято для малих і дорослих глядачів.
Історія про пригоди простого кухаря, про жорстокого короля і золотоволосу красуню з перших хвилин приголомшила і підкорила глядацьку уяву.
Здається, такої вистави у нашому театрі ще не було. Ляльки у прем′єрі – справжній витвір мистецтва. Вони прекрасні! На їхнє створення художницю Людмилу Зінов′єву надихнули картини нідерландського живописця доби Північного Відродження Ієроніма Босха.
Додамо, що незабаром пані Людмила буде святкувати свій ювілей, тому побажаємо їй всього найкращого. Нехай вона і надалі радує нас своїми чудовими ляльками.
Взагалі над виставою працювало справжнє творче сузір′я. Це режисерка Яна Козак, хореограф заслужена артистка України Тетяна Астаф′єва, над яскравим відеорядом та музичним супроводом чаклували Олена Павловська та Геннадій Орлов. І ще раз окремі аплодисменти для створювачки художнього оформлення казки Людмили Зінов′євої, авторки костюмів, сценографії і ляльок, якими можна милуватися окремо.
У казці задіяні чотири актори, вони грають кілька ролей. Знайомтеся:
- Максим Кондратов – Злий король, Срібний король, двоє рибалок відразу. Ото поталанило людині!
- Сергій Коваль – кухар Іржик.
- Анна Симонова – Золотоволоска, мурахи й гусенята. Несподіваний букет перевтілень. Але із лялькарями і не таке буває.
- Кіра Фоміна – королівський блазень, золота рибка, розумні воронята.
А всі вони разом працюють у «живому плані», грають середньовічних менестрелів, які розважають публіку своєю виставою на міській площі просто неба. «Живий план», нагадаємо, це поєднання акторської гри, як у драматичному театрі, і роботи із ляльками, миттєвим перевтіленням у персонажі, що зображують ті ляльки. Складна, але цікава робота, і всім виконавцям вона до вподоби. Це добре відчувається під час перегляду казки.
Глядачі жваво реагували на все, що відбувалося на сцені, а заключні хвилини вистави йшли під суцільні оплески. Коли завіса закрилася, до режисерки із словами подяки підходили діти, їхні матусі та бабусі. Режисерка раділа, хоча мала стомлений вигляд. І пізніше я довідалася, чому саме.
З′ясувалося, що прем′єра – суцільне творіння саме режисерки: її задумка, текст, інсценізація. Вона шукала музику, відео, обговорювала із художником сценографію, узгоджувала зовнішній вигляд костюмів, ляльок. А під час прем′єри сиділа у першому ряду і подумки проживала кожну роль разом із акторами.
“Вистава довго готувалася, але у театрі мене постійно підтримували, і я дуже рада, що нарешті казку побачив глядач”, – каже Яна Козак.
Чому довго? А це велика робота із непростим складним матеріалом. Також у театрі зараз не вистачає акторів. Хтось поїхав за кордон, хтось воює… Тому у виставі задіяні студенти – третьокурсники акторського відділення нашого університету. На думку режисерки, для свого студентського віку вони просто молодці. Дівчата, звичайно, більш досвідчені акторки, хлопці старанно тягнуться за ними. Зараз головнішою для них виявилася робота у ансамблі.
Перед початком вистави режисерка надихнула своїх акторів словами: ” Ви найкращі! Якщо не ви, то хто ж?” І вони повірили в себе, тому грали завзято, із задоволенням. Я стала свідком, як після вистави хтось із хлопців вибіг до своїх друзів у фоє з бойовим кличем індіанця-переможця. І друзі, що прийшли вболівати за нього, радісно привітали із прем′єрою свого однокурсника.
Стосовно ляльок Яна Козак відзначила, що надає перевагу саме планшетним лялькам. Таких ляльок ви бачите на фото з вистави. Але у казці діють і тіньові ляльки, і своєрідна тантамареска. У нашому випадку, це коли один актор вдягає на себе, мов кожух, відразу дві ляльки-Рибалки і працює з ними. Таких ляльок я побачила вперше, будемо вважати їх знахідкою саме нашого театру.
А ще режисерка полюбляє працювати у «чорному кабінеті», тобто у сценічному просторі із чорним тлом та лаштунками. Чому ж тоді прем′єра така різнокольорова?
“Спочатку я бачила казку саме у «чорному кабінеті», – пояснює Яна, – але для цього потрібно багато артистів. Тому вирішила зупинитися на «живому плані», бо він витримає що завгодно, а із допомогою навіть невеликої кількості артистів можна зробити багато цікавого”.
Режисерка вважає тему нової казки актуальною саме сьогодні: “Дивіться, дві людини отримують чарівний дар розуміти мову тварин. Та Злий король застосовує свій дар, щоб творити зло, а кухар Іржик слугує добру. Тому Іржика нагороджено приязню та коханням золотоволосої красуні. А короля покарано за його чорні діла, навіть мертва і жива вода його не врятували. Що посієш, те й збереш».
А тепер розповім про усілякі цікавинки – родзинки побаченого та почутого. Свято прем′єри розпочалося виступом маленьких вихованців Запорізької школи мистецтв № 2 у фоє театру. У фоє також вже працює цікава фотозона до зимових свят, діточки охоче фотографувалися у тому казковому куточку.
Яна Козак збирається працювати над новою казкою для наймолодших глядачів, але це поки що секрет. Здається, там буде щось про лисенят.
Казку «Золотоволоска» можна побачити 15 грудня об 11-00, потім в ляльок саме цієї казки розпочнуться канікули. А всіх діток театр запрошує на зимові свята. Ознайомтеся, будь ласка, із їхнім розкладом:
- 21, 22 грудня об 11.00 – святкова інтермедія біля ялинки “Подорож у казку” та казка “Зачарована ялинка”. Інтермедія захопить малят веселими іграми й танцями, а вистава “Зачарована ялинка” повідає історію про іграшкового ведмедика, який допоміг дівчинці Полінці повернути маму, яку зачарувала зла відьма.
- 24-30 грудня об 11.00 – інтермедія “Подорож у казку”, вистава “Зачарована ялинка”.
- 2-5 січня 2025 року об 11.00 – інтермедія “Подорож у казку”, вистава “Зачарована ялинка”.
Каси театру працюють у вівторок, суботу та неділю з 10-00 до 12-00.
Телефони для довідок: 764-27-67; 764-23-64.
Багато цікавих повідомлень можна знайти на сайті театру: teatr-lyalyok.zp.ua
Галина СОЛОВЙОВА, фото авторки і з сайту театру