Як Таврійська ОТГ плекає своє майбутнє

Як Таврійська ОТГ плекає своє майбутнє

Децентралізація надає потужний поштовх для розвитку сіл, що вирішили створити об’єднані територіальні громади [ОТГ].

І, мабуть, найпершими зрушення відчувають заклади освіти та культури.

Бо, крім власних коштів, громади можуть користатися на їхнє впорядкування й обласними дотаціями, й державними грішми, що надаються на розвиток інфраструктури. У цьому кореспондентка «МИГа» переконалася під час візиту до Таврійської ОТГ, що в Оріхівському районі.

Два роки тому під час прес-туру у щойно створену Таврійську громаду [перші вибори відбулися у грудні 2016 року] співробітники сільради говорили: “Ми поки що високо не літаємо:)

Але опрацьовуємо проекти по ремонту котельні та будинку культури, заміні вікон та дверей у спортивному залі, створенню опорної школи для трьох навчальних закладів”.

В НУШ стидоби врешті позбулися

Втілення цих задумів не забарилося.

Наразі в НВК «Перспектива» Таврійської ОТГ, крім опорного закладу з окремим будинком початкової школи, є дві філії – в самому Таврійському [на іншому кутку села] та в Юрківці. Разом тут навчається 374 дитини. Придбано два шкільних автобуси, які підвозять старшокласників на навчання, малюків на загальні заходи, а вчителів – на методичні наради.

За місяць до початку нового навчального року голова громади Микола Свириденко демонстрував, що вдалося зробити, крім формальної реорганізації.

«Рейд» почався з початкової школи НВК «Перспектива».

Ззовні ця одноповерхова споруда поки виглядає ще не надто ошатно – її чекають роботи по утепленню. Але вікна вже стоять енергозберігаючі, оновлена система опалення і – головне! – початкова школа позбулася нарешті стидоби у вигляді відсутності внутрішнього туалету.

До споруди зробили прибудову, і тепер малюкам, які тут навчаються, додалося комфорту

Цьогоріч до першого класу опорної школи підуть 27 хлопчиків та дівчаток, у Таврійській філії – 13, а у Юрківській – 17.

Юрківська філія НВК «Перспектива»

У Юрківській філії НВК «Перспектива» якраз фарбували підлогу у приміщенні для майбутніх першачків [закуплені ще у квітні нові зручні парти чекають у коридорі].

А у сусідньому наводила лад вчителька початкових класів Тетяна Прохоренко, яка вже рік працює за програмами Нової української школи.

 

Тетяна В’ячеславівна продемонструвала нам куточок творчості, осередки навчальних матеріалів та юного читача, кімнату для ігор та відпочинку. “Уроки тривають 30 хвилин, – розповідає Тетяна Прохоренко, – діти радіють ранковим зустрічам, новий матеріал засвоюють у грі. Серед уроку ми можемо піти на «досліди», проводимо різні стратегії, використовуємо методи «кубування» [для цього є спеціальні конструктори лего]. Дітям дуже подобається”.

«Сходи щастя» до «Валєри»

Будівля Юрківської філії велика і відносно сучасна. А приміщення опорної школи НВК «Перспектива» – ще довоєнне.

За останні два роки його оновили кардинально.

“Шкода, що ви не бачили, у якому жахливому стані була будівля. А може, й на краще:) – розповідає заступниця директорки НВК «Перспектива» Катерина Дондик. – Перш за все, зробили просторе й світле фоє. Раніше діти пробиралися вузенькою «стежечкою» між забитими дошками стінами. Батьки очам не повірили, коли ми продемонстрували їм результат реконструкції. Зробили також безпечний  аварійний вихід з другого поверху – до його там була просто прірва. А головні сходи на другий поверх звуться «Сходами щастя». Ми розмалювали їх у веселі кольори, кожен зі своїм сенсом: голубий – “Мрій!”, зелений – “Твори!”, помаранчевий – “Радій!”.

Такими ж веселими виглядають коридори з новими вікнами. Та головне причаїлося у кабінетах природничих наук…

До минулого року на уроках природничого курсу користалися лише пробірками та реактивами виробництва 50-х років минулого століття.

А тепер до послуг школярів – два електронних та шість звичайних мікроскопів; одна вчительська та чотири учнівських електронних цифрових лабораторії Einstein, що дозволяють проводити низку фізичних дослідів; п’ять інтерактивних комплектів та документ-камера. А ще безліч наочних матеріалів та муляжів – вухо, серце, зуб, тулуб з усім «начинням». Все це розкладається на частини, демонструючи «нерви» й «кровоносні судини».

Кістяк став улюбленцем педагогів, які нарекли його «Валєрою». До речі, усі вчителі оволоділи цим технічним багатством й натхненно ним користуються.

Поїли – можна й попрацювати:)

Окрема гордість НВК «Перспектива» – відновлена їдальня з сучасним обладнанням і шкільна майстерня, яка ще ремонтується.

Шкільна їдальня

Новітнє обладнання для приготування їжі

У шкільній майстерні ремонт іде повним ходом

В одному крилі будівлі, зведеної ще у 1913 році, дівчата в зручних умовах продовжать навчання ручним видам праці [бісероплетіння, квілінг, вишивка], а хлопці невдовзі зможуть «дорватися» до чоловічої праці – столярних та слюсарних верстатів [до цього за відсутності пристосованого приміщення вони також шили, в’язали й вишивали].

“З часом ми для дівчат хочемо придбати ще швейні машинки і ввести навички обслуговування в плані харчування, наша їдальня тепер це дозволяє, – каже директорка НВК «Перспектива» Інна Касьян. – Взагалі за ці два роки зміни разючі, зроблено дуже багато. Окрім цільової субвенції у півтора мільйони гривень, на які було закуплене обладнання для п’яти кабінетів природничих наук, та державних коштів на Нову українську школу, дуже допомагає влада громади.

Директорка НВК «Перспектива» з прапором літнього табору «Веселка»

Вихованці нашого пришкільного літнього табору «Веселка», наприклад, майже щодня їздили на екскурсії – кошти на дорогу до василівського зоопарку, на пологівську «Добру глину!», до «Запорізької Січі» й «Фаетону» надані з бюджету громади”.

За ініціативи голови Таврійської ОТГ Миколи Свириденка проведено й конкурс «Учень року»: учасники отримали по 150 гривень, півфіналісти – по 400 гривень, а два переможці – по півтори тисячі гривень.

Як «Креатив» з «Імпульсом» запалюють

Молоді директорка школи та її заступниця «протоптали стежку» й до будинку культури.

Він, до речі, також майже відремонтований, там відновлене опалення, а на святах мешканців Таврійської та ближніх ОТГ розважають музики з гурту «Креатив» під керівництвом Олега Бута.

Громада придбала мікшер, інструменти, а місцеві таланти згадали молодість: тепер на вечірках мешканці співають і танцюють під звуки естрадних хітів 80-х, 90-х і сучасних, а також народні мелодії. Новими інструментами оволоділо і молоде покоління – вихованці дитячого ансамблю «Імпульс», які зазвичай розпочинають веселощі.

Директорка будинку культури Ганна Литвиненко багато працює з молоддю і поза його межами. А молодь у Таврійській громаді активна й креативна.

У згадуваній Юрківці цього року молодь на місці хащ вирішила зробити «Парк родини» й звернулася по допомогу до сільради. Разом викорчували аварійні дерева й зарості чагарників, вирівняли майданчик грейдером, посадили деревця й встановили гойдалку та альтанку. Восени планують висадити нові дерева, залучивши дизайнера, спланувати територію, зробити доріжки й встановити лавочки.

“Ми покладаємо надії на молодь, – говорить голова Таврійської ОТГ Микола Свириденко.Роботи попереду дуже багато. І по впорядкуванню території, і по очищенню річок Конка та Жеребець, щоб можна було відновити рибні багатства та розвивати зелений туризм. Для цього треба буде писати проекти на гранти, й у цьому мають бути задіяні активні й освічені молоді люди”.

Умови для освіти надії громади вже створені:)

Ганна ЧУПРИНА, фото автора

(Visited 379 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *