Голови запорізьких ОТГ обговорили перспективи "укрупнення»

Минулої п’ятниці в Запорізькій облдержадміністрації відбулося невідкладне позачергове засідання Ради голів об’єднаних територіальних громад, у якому взяла участь керівниця апарату ЗОДА Зінаїда Бойко.

Терміновість і велелюдність заходу була пов’язана з тим, що 13 січня у Міністерстві розвитку громад і територій відбулися консультації за участі нардепів, експертів Асоціації міст України, Асоціації райдержадміністрацій, Асоціації ОТГ щодо подальшого  перебігу адміністративно-територіальної реформи і підвищення спроможності ОТГ. Після цього облдержадміністрації отримали завдання провести відповідні консультації на місцях й розробити пропозиції щодо уточнення Перспективних планів формування громад. Останнє й викликало пересторогу у голів громад, які за словом «уточнення» прочитали «укрупнення». Бо за одним із показників [кількість населення має бути не менше п’яти тисяч] далеко не всі з 60-ти створених у Запорізькій області громад відповідають методиці формування ОТГ.

Керівниця апарату ЗОДА Зинаїда Бойко перш за все звернула увагу присутніх  на те, що відповіді на питання, коли міністерство оприлюднить свої плани щодо завершення реформи, місцева влада не отримала. Перед посадовцями усього лише була поставлене завдання проаналізувати спроможність громад за усіма показниками [а це ще кількість дітей, площа території, податкоспроможність та частка місцевих податків і зборів] та виробити відповідні пропозиції.

Згідно з проведеним аналізом, лише одна ОТГ – Підгірненська Василівського району має низьку спроможність. 45 ОТГ мають середній, а 30 – високий рівень спроможності. Але. Майже всі громади з високим рівнем спроможності [крім Кирилівської ОТГ] мають населення більше семи тисяч осіб. Тому й постало питання про підвищення спроможності громад із середнім рівнем до вищого шляхом приєднання до них населених пунктів, ще не охоплених децентралізацією.

Про об’єднання вже існуючих громад поки що не йдеться. Але голови ОТГ мають бути свідомими, що у перспективі усі послуги повинні надаватися на місцях, а малочисельні громади мають проблеми з кадрами та інфраструктурою.

Склалося враження, що голови ОТГ були дещо заскоченими. Хоча голова Ради голів ОТГ, керівник Комиш-Зорянської ОТГ [однієї з перших об’єднаних територіальних громад на території Запорізької області] Ігор Гнатуша сказав, що ОТГ й облдержадміністрація не є ворогами, і всі мають дивитися в перспективу, відзначив водночас, що активісти громад вклали у їх створення та становлення багато сил, душі та здоров’я, і теперішні новації їх морально розбалансовують. Бо, як виявилося під час обговорення «пропозицій на майбутнє», насправді йдеться таки й про вже діючі громади.

Наприклад, створену 2018 року Новоукраїнську ОТГ планується колись приєднати до Більмацької ОТГ. Проте представник Новоукраїнської ОТГ зауважив, що незважаючи на усього лише дві тисячі мешканців, фінансово громада почувається впевнено. За короткий термін багато зроблено в напрямку стратегічної мети – забезпеченню населення водою. Чи не зійдуть ці роботи нанівець у разі приєднання до більшої території?

Цікавими були висловлювання представників ОТГ Веселівського району. Представник Чкалівської ОТГ зауважив, що якщо орієнтуватися на збільшення спроможності шляхом приєднання до більш сильного, то меешканці питають, чому б цілій Україні не приєднатися до США. Наразі у чкалівців потреби «укрупнятися» немає. Повноваження місцеву раду не лякають.

Так само і представник Новоуспенівської громади висловив думку про те, що плани «укрупнення» не на часі, бо фінансові показники громади покращуються, єдина її «вада» – недостатня чисельність населення.

І навіть керівник найбільшої у цьому районі та однієї з найуспішніших в Уераїні – Веселівської ОТГ Петро Кіяшко був не в захваті від перспективи «поповнення» за рахунок чкалівців та новоуспенівців. За словами Петра Миколайовича, існуючі громади не варто чіпати, нехай люди працюють. Нестача кадрів та інфраструктури вирішується за рахунок договорів про співпрацю між ОТГ, які вже показують гарні результати.

Такі самі думки – про необхідність залишити громади в спокої та не деморалізувати їх «арифметичними» рішеннями висловлювали й керівників громад інших районів. Їхні пропозиції були взяті до уваги представниками ОДА.

В понеділок делегація Запорізької області, до якої увійшов і голова Ради голів ОТГ Запорізької області Ігор Гнатуша, перебуває в Києві. ОТГ мають  сподівання, що їх почують в Міністерстві розвитку громад та територій, і вже створеним громадам буде надана можливість «перехідного періоду» хоча б три-п’ять років, для доведення власної спроможності.

Ганна Чуприна, фото автора

(Visited 31 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *