Доцент кафедри журналістики ЗНУ Олена Усманова рекомендує обов’язково перевіряти правдивість новин – навіть, якщо ця інформація зі ЗМІ, якому ви довіряєте, бо ворог часто вдається до хакерських атак.
Перевірка в офіційних джерелах
Якщо пост посилається на відео, перегляньте його і перевірте, чи не були слова вирвані з контексту.
Сьогодні існує багато технологій, що дозволяють підробляти фото та відео. Якщо фото викликає у вас сумнів, спробуйте знайти його через пошук зображень.
Спирайтеся лише на надійні джерела, якщо у матеріалі фігурує «незалежний журналіст». Перевірте його бекграунд та попередні публікації.
Якщо пост спирається на заяви офіційних осіб чи відомств, верифікуйте інформацію на сайтах цих відомств безпосередньо.
Звертайте увагу на час і контекст. Іноді новини подають стару інформацію так, наче це сталося тільки-но. Таке буває, коли хочуть викликати у читача емоційну реакцію або відволікти від важливіших подій.
Ознаки маніпулятивних новин
Щоб не попастися на гачок, варто звертати увагу на кілька наступних моментів.
Яскраві емоційні заголовки.
Часто маніпулятивні новини починаються з кричущих заголовків накшталт “Шок!”, “Скандал!” , “Ніхто не очікував!”.
Мета таких заголовків — викликати емоції, щоб ми перейшли до читання самого контенту,не замислюючись над його правдивістю.
Непідтверджена інформація.
Звертайте увагу не те, чи є джерела в новині? Чи вказано конкретні факти, цифри, імена?
Якщо новина говорить щось накшталт “Як повідомляють джерела” , “Кажуть, що…”, але не уточнює, звідки ця інформація—це привід задуматися. Без фактів та достовірних джерел новина стає схожою на плітку.
Викривлення фактів.
Іноді правдиві факти подаються у викривленому вигляді. Наприклад, одна і та ж новина може виглядати по-різному залежно від того, як її подають: хтось акцентує на негативі, а хтось на позитиві. Важливо розуміти, що всі події мають різні сторони, і одностороннє висвітлення—ознака маніпуляції.
Стереотипи та узагальнення.
Якщо у тексті новини звучать слова “всі”,“завжди”, “ніколи” або інші подібні узагальнення, це може бути сигналом маніпуляції. У реальному житті рідко буває так, що всі без виключення в чомусь однакові. Тому подібні узагальнення часто використовуються для впливу на нашу думку.
Такі «прийоми» медіа використовують спеціально, щоб якомога більше людей прочитали новину. Простими словами це називається клікбейт. Проте водночас маніпуляції на тему війни несуть у собі й іншу загрозу – поширення паніки та страху серед населення.
Також маніпуляції можуть з’явитися і випадково через помилку журналіста чи редактора. Однак відповідно до Кодексу етики українського журналіста, медійник одразу повинен виправити помилку, як тільки її виявили. Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого стало справжнім потрясінням для населення.
Перебільшення з маніпуляціями можуть додати стресу читачам. У якісній журналістиці в заголовках текст має співпадати із назвою, не мати безпідставних узагальнень чи перекручень.
На сайті Волинь24 було виставлено матеріал під заголовком “Українські біженці займуть усі робочі місця в ЄС”
Це сприймається так, ніби, українці заберуть усю роботу, а іншим не залишиться. Хоча в тексті йдеться про те, що приплив українських біженців до ЄС, може поступово зменшити нестачу робочої сили в єврозоні, бо деякі з тих, хто рятується від війни, може оселитися в ЄС назавжди.
Але коли редакції видається і цього замало, то до заголовків потрапляють просто вигуки. Тобто неприховано використовується прийом емоційної маніпуляції, притаманний тим медіа, які називають жовтою пресою. “Вау, яка: Олена Зеленська у красивій вишиванці і колоритній крайці з’явилася у Вільнюсі”
Політичні новини в стрічці ТСН подекуди отримують сексистські заголовки, що не відповідають змісту матеріалу та містять оціночні судження: “Новий вихід у Вільнюсі: Олена Зеленська підкреслила струнку фігуру чорною сукнею з білим коміром”.
Під час війни українцям треба бути продуктивними, здоровими, стресостійкими й витривалими. Тому варто давати собі паузу на медіаспоживання.
Робіть перерви, блокуйте чи видаляйте канали, які поширюють неперевірену інформацію, читайте книжки, спілкуйтесь із рідними та друзями та не дозволяйте інформаційним потокам заполонити ваш простір!
Фото авторки та з віткритих джерел