Свербіж в очах, хрипи, сопіння, чхання: як утриматися від симптомів «синдрому різдвяної ялинки». Ця сукупність симптомів, яку іноді називають «синдромом різдвяної ялинки», зазвичай не є наслідком алергії на саму різдвяну ялинку.
Про це пише https://www.nytimes.com/
Але інколи певні нальоти на дереві, як-от цвіль чи пил, можуть викликати алергічну реакцію, кажуть експерти. І якщо ви чутливі до аромату або соку дерева, це також може дратувати вашу шкіру або дихальні шляхи.
На щастя, є способи звести до мінімуму ризик того, що ваша новорічна ялинка перетворить вас на Скруджа, який чхає та нюхає носом.
Які потенційні тригери?
Як правило, коли люди мають алергію на дерева, вони мають алергію на їх пилок – порошкоподібну речовину, яку рослини виробляють під час розмноження.
Але пилок вічнозелених рослин менш імовірно викликає алергічну реакцію, ніж пилок інших дерев, а дерева зазвичай не виробляють пилку в цю пору року, тому малоймовірно, що у людини буде справжня алергія на різдвяну ялинку.
Тим не менш, ви все ще можете відчувати алергічні або подібні реакції, проводячи час з улюбленими соснами, ялинами та ялицями. Ось кілька потенційних причин.
Цвіль. Деякі види цвілі можуть рости на ялинці. І якщо у вас алергія на цю цвіль, принесення дерева у ваш дім може викликати симптоми алергії. В одному дослідженні 2023 року дослідники проаналізували результати тестів на алергію, які провели понад 1,6 мільйона людей у Сполучених Штатах у період з 2014 по 2019 рік. Вони виявили, що майже 17 відсотків із них виявили алергію на Alternaria alternata, поширений тип цвілі, яка може ростуть на ялинках.
На жаль, цвіль настільки мала, що ви не можете побачити її неозброєним оком. Але якщо ваша ялинка росла в дощових або вологих умовах до того, як її зрізали, він сказав, що цвіль, швидше за все, буде присутня. Цвіль також може легше рости, якщо дерево зберігається або транспортується в непровітрюваному, вологому приміщенні, або якщо воно зберігається поруч з іншими деревами і цвіль переходить між ними.
Аромат. Хоча багатьом людям подобається, як пахнуть різдвяні ялинки, їхній аромат – який походить від хімічних речовин, які називаються терпенами – також може спричинити проблеми. Насправді, це не алергія, а просто подразнення дихальних шляхів, і це може викликати чхання, закладеність, свербіж в очах, а іноді – хрипи та стиснення в грудях.
Сип. Доторкнувшись до ялинки – особливо до її соку або смоли, густої речовини, яку дерева виділяють після травми – також можна подразнити шкіру, що призведе до свербіння або висипу. Якщо голки дерева вкололи вас, це також може викликати подразнення або висип.
Пил та інше сміття. Якщо дерево вирощується в запорошеній місцевості або транспортується через неї – наприклад, ґрунтовою дорогою чи будівельним майданчиком – воно може принести пил у ваш будинок.
Якщо у вас є штучна новорічна ялинка, ви також можете бути не в чистоті. У людей зазвичай немає алергії на підроблені різдвяні ялинки. Але оскільки ялинки часто зберігаються протягом більшої частини року на брудних горищах або в складських приміщеннях, вони можуть легко накопичувати пилових кліщів і цвіль. Звернувшись до лікаря з сильними нападами астми, вони часто кажуть, що вони почалися після того, як залізли на горище та розпакували своє дерево.
Як можна впоратися з симптомами?
Якщо ви відчуваєте респіраторні симптоми біля свого дерева, варто очищувачі повітря з фільтрами, які можуть допомогти, видаливши з повітря цвіль та інші подразники.
Також можна спробувати знищити будь-яку цвіль, яка може ховатися на вашому дереві. Для розвитку цвілі потрібні вологі умови – щонайменше 55 відсотків відносної вологості. Якщо у вас симптоми алергії, і повітря стає задушливим, спробуйте запустити осушувач. полегшити симптоми.
Якщо у вас з’явилося подразнення шкіри після того, як ви торкнулися дерева, спробуйте створити «бар’єр» між своєю шкірою та деревом, одягнувши довгі рукави та рукавички, коли наступного разу вам доведеться торкнутися його.
Ставлячи штучну ялинку, яка потенційно запилена або запліснявіла, подумайте про те, щоб одягнути маску, яка може відфільтрувати пил, коли ви переміщуєте чи збираєте її,.
І пам’ятайте, що будь-які страждання, які ви зазнаєте, будуть короткочасними – подібно до святкового сезону. «Це лише кілька тижнів, – сказав експерт. – У січні це все має зникнути».
https://www.nytimes.com/2024/12/17/well/christmas-tree-syndrome-allergies