Туристичний інформаційний центр Запоріжжя після тривалої перерви відновив свою діяльність у цікавому форматі. Протягом двох тижнів тут демонструвалася виставка дизайнерки, активістки правозахисних рухів, координаторки культурних проєктів Наталії Лобач. Сім великих плакатів, присвячених опору міст та містечок Запорізької області збройній навалі російських окупантів, були виставлені у вікнах Центру і приваблювали око багатьох запоріжців, що крокують у своїх справах центральним проспектом.
Пані Наталія не вперше співпрацює з Туристичним інформаційним центром та департаментом культури і туризму Запорізької міськради [власне, департамент й виступив ініціатором експозиції]. А формат виставки просто неба назвала революційним. “Дуже багато схвальних відгуків від містян, і це не може не тішити”, – сказала пані Наталія.
У створенні плакатів Наталія Лобач послуговується лаконічним і дуже виразним інструментарієм. “Два кольори мої, два кольори”, що традиційно символізують любов та журбу, художниця переосмислила: чорний на білому фоні завдає графічний сюжет, а червоні деталі з короткими текстами розкривають унікальні для кожного міста подробиці боротьби з окупантами.
Наразі у доробку художниці близько сотні робіт. А створювати вона їх почала ще в березні. Пані Наталія розповіла передісторію.
Поштовхом стала ситуація під Конотопом, про яку пані НаталіЯ дізналася з новин. Коли місцева жінка, стоячи перед російським танком, дохідливо пояснювала загарбникам: вони дуже пошкодують, що вдерлися на українську землю. Бо дуже скоро в них не стане чоловічої сили. Адже кожна друга жінка у Конотопі – відьма…
“Мене так вразила сміливість цієї жінки! – згадує Наталія Лобач. – А тоді я згадала про наші міста й містечка, які чинили шалений опір російським зайдам. У маленькому Токмаку на мітинги виходили до 20 тисяч мешканців! А Енергодар! А Мелітополь! А інші наші населені пункти, де люди виявилися здатними на такий спротив!
Відверто, я такого не очікувала і була вражена. Це найкращий доказ, що ми – українці, вільні й нескорені. І мені захотілося художньо підтримати мешканців тимчасово окупованих територій, сказавши їм мовою плакатів, що вони не забуті, не покинуті наодинці з жорстокими загарбниками”.
Сюжети для плакатів Наталія Лобач черпає з новин і мапи бойових дій, відгукуючись на драматичні та подекуди гумористичні події. Запоріжці, які не встигли на виставку, можуть побачити роботи художниці на її сторінці у Фейсбуці.
“Плакати військового часу” Олексія Сая
Представники департаменту культури і туризму Запорізької міської ради казали, що у майбутньому хочуть робити у подібному форматі виставки й інших художників, і не тільки запорізьких. Приємно відзначити, що вони дотримали слова.
Наразі у вітринах Туристичного інформаційного центру Запоріжжя демонструється виставка Олексія Сая «Плакати військового часу». У своїх роботах відомий київський художник розповідає всьому світу про злочини, які росія чинить в нашій державі.
Ці роботи вже експонувалися на антивоєнних мітингах в Лондоні, Берліні, Варшаві, Амстердамі, Парижі, Нью-Йорку, Вашингтоні, Мілані та інших містах. Тепер їх можна побачити і в Запоріжжі.
Виставка Олексій Сая триватиме до 19 червня.
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки