На важливі для мешканців багатоквартирних будинків питання відповідає запорізький адвокат, голова ОСББ Сергій Суліма.
Закон жодним чином не забороняє створення одного ОСББ одразу у декількох будинках.
Так, абз. 3 ст. 4 Закону говорить, що “Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об’єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об’єднання.”
Решту положень Закону можна застосовувати як до одного будинку, так і до групи будинків.
Але слід взяти до уваги, що утворити декілька ОСББ в одному будинку не можна:
В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об’єднання.
Таким чином, для проведення установчих зборів необхідно зібрати співвласників (або їх представників) усіх будинків, у яких створюється об’єднання, і для прийняття рішень необхідно враховувати голоси співвласників усіх будинків.
Зауважу, що для забезпечення законності прийнятих рішень, необхідно дотримуватись вимог зазначених у абз. 9 ст. 6 Закону. А саме, на зборах мають бути присутні більшість (понад 50 відсотків) співвласників або їх представників від кожного будинку.
Кількість голосів при прийнятті рішень від кожного будинку також має бути більше 50 відсотків. В інакшому випадку, це може бути приводом для оскарження рішень зборів. Все це необхідно зазначити в протоколі.
Не зайвим буде, при затвердженні статуту ОСББ, передбачити порядок приєднання нового та виходу окремого будинку з такого об’єднання.
У зв’язку із тим, що у статуті вказуються адреси будинків, співвласники яких є членами ОСББ, вихід з об’єднання одного окремого будинку призводить до зміни статуту.
Також, слід звернути увагу, що
вихід окремого будинку з ОСББ не призводить до автоматичного створення нового об’єднання.
Тож, співвласникам будинку, що виходить з ОСББ, разом з рішенням про вихід з об’єднання, слід одразу приймати рішення про подальше управління будинком. Це здійснюється шляхом або створення нового ОСББ, або вибору управителя.