Бердянськ – Бєльсько-Бяла: з піснями на велосипедах

Бердянськ – Бєльсько-Бяла: з піснями на велосипедах

З 13 по 24 вересня група молоді з Бердянська у віці від 13 до 17 років перебувала у польському місті-партнері Бєльсько-Бяла [Силезьке воєводство].

Візит відбувся на запрошення фонду «Товариство друзів Бєльсько-Бяла й Підбескиддя» [Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia]. Його очолює польська сенаторка, колишня європарламентарка пані Гражина Станішевська. Саме за її ініціативи вдруге реалізується проект «Три рази «Б»: Бєльсько-Бяла – Бердянськ». Цього року він відбувався під слоганом «З піснями на велосипедах».

Стежки  роверові – не жарти

Партнером з українського боку виступило «Польське культурно-освітнє товариство Бердянська «Відродження», яке діє в приморському місті з 1993 року.

Як розповіла керівниця групи юних бердянців, викладачка польської мови Ольга Попова, 12 учасників візиту добиралися за принципом зацікавленості молодих людей у пізнанні європейських цінностей та розвитку українсько-польських взаємин. Крім цього, потрібно було мати хоч невеликі вокальні дані, аби презентувати пісенне надбання нашої країни, та вміти кататися на велосипеді, бо організатори передбачили в програмі майже щоденні розважальні заходи, пов’язані саме з таким екологічним засобом пересуванняJ

Фіналом цікавих поїздок на міських роверах [так у Польщі називають велосипеди] по історичних місцях Бєльсько-Бяли, довкола спортивного летовища, стежками «Комплексу шкіл торгових і технічних» та Бескидзького товариства циклістів стала участь бердянців у 47-му Бєльському родинному рейді на роверах довжиною у 30 кілометрів.

Перед цим трьохтисячним велосипедним парадом діти могли поспілкуватися з президентом Бєльсько-Бяли паном Ярославом Клімашевським.

Чи легко жити в 70 кілометрах від фронту

Це була не єдина нагода для спілкування пана президента з українськими гостями. Перед тим Ярослав Клімашевський був присутнім разом з іншими міськими посадовцями на презентації України та Бердянська, що відбулася у ліцеї імені Миколая Рея для близько сотні школярів з різних освітніх закладів Бєльсько-Бяли.

Ліцей імені Миколая Рея

Знайомство з приморським містом не обмежилося екскурсом в історію та переліком його туристичних принад. Українці розповіли польським друзям, що Бердянськ знаходиться усього лише у 70 кілометрах від передової лінії бойових дій на Донбасі. Про страх, особливо в перші два роки, що російські військовики  можуть кожного моменту спробувати пробити суходольний коридор до окупованого Криму. Про те, переселенці падали на землю від звуків феєрверків. І що досі немає стовідсоткової впевненості у безпеці, а в кожної мами напоготові «тривожна валіза» з усім необхідним для порятунку дітей.

Польські підлітки дуже уважно слухали цю розповідь й задавали часом важкі  питання, на які наші діти не могли відповісти зі сцени – душили сльози… Поговорити відверто на болючу тему вони змогли після презентації у більш камерній обстановці. А наступного дня до благодійній організації Карітас польські діти принесли листівки, фарби, альбоми для малювання, канцелярське приладдя, яке буде передане дітям-переселенцям, що мешкають у Бердянську.

Польські хіти – українською, і навпаки

Організатори візиту запропонували юним бердянцям ще багато цікавин: пішохідну подорож гірськими стежками, відвідини до студії анімаційних фільмів [саме Бєльсько-Бяла є батьківшиною славетних Льолека та Болека], зустріч з молодіжною радою міста та журналістами «Редакції BB», майстер-класи з пластики та розмальовки футболок у «Комплексі шкіл торгових і технічних», ігри, пов’язані з історією міста та замком Сулковських.

На пішохідній прогулянці по довколишніх горах

Кожного вечора відбувалися мовно-вокальні вправи, які завершилися спільним концертом на майдані Хробрего – українські діти виконували хіти польського популярного репертуару, а польське юнацтво – хіти репертуару  українського.

Спільний виступ на майдані Хробрего

12 днів у Бєльсько-Бялі для 12 бердянських дітей промайнули, мов одна хвилина. Важко було прощатися з новими друзями. Та, вірогідно, вони ще зустрінуться. Хтось із наших земляків мріє вчитися у Польщі, а щира зацікавленість Україною польських підлітків, можливо, приведе їх колись до Бердянська.

Ганна Чуприна, фото автора та з соціальних мереж організаторів та учасників візиту

МИГ У Бєльсько-Бялі офіційно проживає дев’ять тисяч українців. Про те, як вони знаходять себе у Польщі, та що робить міська влада для їхньої адаптації, читайте у наступних номерах «МИГа».

 

(Visited 66 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *