ДЕНЬ 1088-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1088 RUSSIAN AGRESSIO
15 лютого в Україні і світі святкують Міжнародний день зелених стін. Це свято було започатковане 2020 року на честь дня народження Стенлі Гарта Вайта, ландшафтного архітектора, який 1938 року запатентував першу живу стіну.
Метою цього дня є популяризація та підвищення обізнаності про переваги живих стін, зелених фасадів та вертикальних садів.
Хоча зелені стіни набули популярності лише у 1980-х роках, коли французький ботанік Патрік Блан створив перший успішний внутрішній вертикальний сад у 1986 році, розробка Стенлі Вайта стала справжнім проривом у цій сфері та заклала основу для сучасних вертикальних садів.
Міжнародний день зелених стін підтримується провідними виробниками, установниками та дизайнерами живих стін та зелених фасадів. Усі зацікавлені сторони, включаючи архітекторів, ландшафтних архітекторів, садівників та громадськість, запрошуються до участі у святкуванні та поширенні інформації про переваги зелених стін.
Переваги зелених стін
- Екологічні
Зелені стіни сприяють очищенню повітря, поглинаючи вуглекислий газ та виділяючи кисень. Вони також знижують рівень шуму та регулюють температуру, зменшуючи ефект міського теплового острова. - Естетичні
Живі стіни покращують зовнішній вигляд будівель та міських просторів, додаючи природну красу та створюючи приємну атмосферу. - Економічні
Вони підвищують енергоефективність будівель, забезпечуючи додаткову ізоляцію, що допомагає знизити витрати на опалення та кондиціонування.
А ще 15 лютого День операційної медичної сестри у Європі. Це професійне свято було започатковане Європейською асоціацією операційних медичних сестер (EORNA) з метою підкреслити важливість ролі операційних медсестер та значення їхньої освіти у забезпеченні високоякісного догляду за пацієнтами.
Європейська асоціація операційних медсестер (EORNA) була заснована в 1980 році групою європейських медсестер-новаторів і офіційно розпочала свою діяльність у Копенгагені, Данія, в 1992 році. Наразі до неї входять 25 асоціацій-членів.
Правління EORNA складається щонайбільше з двох представників від офіційних асоціацій у кожній країні-члені. Засідання правління проводяться двічі на рік у різних країнах-членах.
Офіційною мовою EORNA є англійська. EORNA існує для покращення та розвитку періопераційного догляду за пацієнтами по всій Європі.
Також 15 лютого День кіберспорту в Україні. Цього дня проводяться презентації, пресконференції та змагання з грошовими призами, спрямовані на популяризацію кіберспорту та підтримку гравців. Рідні та друзі кіберспортсменів вітають їх зі святом.
Кіберспорт в Україні активно розвивається, українські команди, такі як Natus Vincere (NAVI), досягли значних успіхів на міжнародній арені, здобуваючи престижні нагороди та призові місця на світових турнірах.
Кіберспорт вийшов за межі традиційних ігор і став глобальним явищем, і Україна не є винятком у прийнятті цієї сучасної форми змагань. Нам відомо про дві дати протягом року присвячені кіберспорту в Україні.
А ще 15 лютого Всесвітній день бегемота. Це свято присвячене підвищенню обізнаності про бегемотів та важливості їх збереження. Бегемоти відіграють ключову роль у підтримці здоров’я водних екосистем.
Їхні відходи збагачують водойми поживними речовинами, підтримуючи життя різних видів риб та водоростей. Популяція бегемотів зменшується через браконьєрство та втрату природного середовища.
Попри те, що бегемоти є одними з найсильніших тварин у природі, бегемоти відіграють вирішальну роль у своїй екосистемі, однак вони стикаються з численними загрозами через людську діяльність та зміни навколишнього середовища. Станом на 2006 рік їх було внесено до Червоної книги як вразливий вид, а нинішня чисельність у дикій природі не перевищує 130 тисяч особин.
15 лютого Міжнародний день синдрому Ангельмана. Ця дата була обрана через її символічний зв’язок із 15-ю хромосомою, порушення якої призводить до розвитку цього синдрому.
Крім того, лютий є Міжнародним місяцем рідкісних захворювань, що підкреслює важливість підвищення обізнаності про такі стани. Міжнародний день синдрому Ангельмана спрямований на підвищення обізнаності про це генетичне захворювання, підтримку пацієнтів та їхніх родин, а також на збір коштів для досліджень і розробки методів лікування.
15 лютого святкують Всесвітній день комп’ютера. День покликаний відзначити значення комп’ютерних технологій у сучасному світі, вшанувати розробників та інженерів, які стояли біля витоків комп’ютерної ери, а також привернути увагу до майбутнього розвитку цифрових технологій.
Дата святкування обрана на честь створення першого електронного комп’ютера ENIAC, який був офіційно представлений 15 лютого 1946 року.
ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) був розроблений для армії США з метою обчислення балістичних таблиць.
Це був перший у світі повністю електронний, програмований комп’ютер, який став проривом у сфері обчислювальної техніки.
Також 15 лютого Міжнародний день дітей, хворих на рак. Цей день був започаткований 2002 року Міжнародною конфедерацією організацій батьків дітей, хворих на рак (ICCCPO), з метою підвищення обізнаності суспільства про проблеми дитячої онкології та підтримки пацієнтів і їхніх родин.
Основна мета цього дня — покращити інформування суспільства про дитячі онкологічні захворювання, підкреслити важливість ранньої діагностики та доступу до якісного лікування для всіх дітей, незалежно від їхнього місця проживання чи соціального статусу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку близько 400 000 дітей та підлітків віком від 0 до 19 років захворюють на рак.
Як назвати дитину, яка народилася 15 лютого
Іменини: Іван, Михайло, Микола, Олексій, Павло, Петро, Семен, Софія.
Талісманом людини, народженої 15 лютого, є авантюрин. Камінь, який використовується для прискорення загоювання ран. Авантюрин допомагає захиститися від різних негативних енергій.
Цього дня народилися:
- 1952 рік — український кінорежисер Олександр Муратов;
- 1974 рік — українська дизайнерка, режисерка, фотографиня, стилістка, письменниця та власниця бренду NAVRO Ольга Навроцька;
- 1995 рік — український військовослужбовець, учасник російсько-української війни, Герой України Олександр Чуб.
Пам’ятні дати і події 15 лютого
14 лютого – 160 років із дня народження Єгора Орлова [1865-1944], вченого, хіміка, академіка;
150 років від дня народження Теодора Рожанковського [1875−1970], українського вченого, судді, правника, громадсько-політичного та військового діяча, першого командувача УСС;
140 років від дня народження Володимира Коваля [1885−1927], українського агронома, кооператора, громадсько-політичного діяча, одного з засновників Української Центральної Ради [Чехія];
110 років із дня народження Марії Руденко [1915-2003], фольклористки, етнографині, краєзнавиці, педагогині, майстрині декоративного мистецтва, культурної діячки, на честь якої названо Могилів-Подільський музей етнографії та народної творчості;
95 років від дня народження Георгія Якутовича [1930–2000], українського художника-графіка, майстра ліногравюри, ксилографії та офорту, художника кіно.
- 399 рік до н. е. — Сократа засуджують до смертної кари;
- 1113 рік — буллою Pie postulatio voluntatis папа Пасхалій II офіційно визнає Орден Госпітальєрів;
- 1574 рік — у Львові Іван Федоров видає найдавнішу збережену друковану книгу на сучасних українських землях — “Апостол”;
- 1686 рік — у Парижі відбувається прем’єра опери Жана Батіста Люллі “Арміда”;
- 1864 рік — засновують пивоварну компанію Heineken;
- 1893 рік — у Будапешті починає працювати перша у світі “телефонна газета” Telefon Hírmondó, перший приклад електронного радіомовлення;
- 1897 рік — К. Ф. Браун публікує опис винайденої ним катодно-променевої трубки;
- 1913 рік — у Нью-Йорку відкривається перша виставка авангардного мистецтва;
- 1919 рік — Українська Національна Рада ЗУНР ухвалює закон про вживання української мови у державних установах;
- 1920 рік — в Золотоноші під час Першого Зимового походу відбувається бій Кінного полку Чорних Запорожців Армії УНР з більшовиками;
- 1922 рік — Ґульєльмо Марконі розпочинає регулярну трансляцію радіопередач із Ессекса (Англія);
- 1926 рік — виголошують найдовшу в історії парламентську промову (депутат Мартінсон у парламенті Естонії, 11 годин);
- 1931 рік — виходить перший фільм про Дракулу;
- 1939 рік — в обласному етері новоствореної Запорізької області вперше звучать позивні “Радіо Запоріжжя”;
- 1946 рік — Пенсильванський університет оголошує про створення першої у світі ЕОМ — ENIAC;
- 1969 рік — Роберт Едвардс із Фізіологічної лабораторії Кембриджського університету вперше здійснює штучне запліднення людської яйцеклітини;
- 1971 рік — Велика Британія та Ірландія приводять свої валюти до десяткової системи (скасовані шилінги);
- 1989 рік — у Києві утворюють “Ініціативний комітет відновлення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні”;
- 2003 рік — початок протестів проти вторгнення коаліційних сил до Іраку.
Джерело:
daytoday.ua/15-liutoho/
https://tsn.ua/other/yake-15-lyutogo-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2763432.html