ДЕНЬ 1026-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1026 RUSSIAN AGRESSIO
15 грудня в Україні святкують День працівників суду. 8 грудня 2000 року в Незалежній Україні було підписано президентський Указ про впровадження «Дня працівників суду». Документ підписав чинний на той момент Президент України – Леонід Кучма. В Указі підкреслюється важливість роботи суддів та інших працівників судової системи в забезпеченні справедливості та захисті прав кожного українця.
День працівників суду — це вшанування суддів, працівників апаратів судів, а також усіх, хто сприяє функціонуванню судової системи. Це свято нагадує про ключову роль судової гілки влади у суспільстві, її незалежність і відповідальність. Воно також спонукає до підвищення довіри громадян до судової системи та удосконалення правосуддя в Україні.
Дата 15 грудня була обрана не випадково. Саме у цей день в 1917 році в Україні, яка на той час називалася УНР (Українська Народна Республіка), був запроваджений Генеральний суд як вищий орган судової системи. До його складу входили: цивільний, адміністративний та карний департаменти.
1917, 15 грудня – Центральна Рада прийняла закон про утворення Генерального суду.
Дія першого Генерального суду УНР поширювалася по всій країні, а його діяльність полягала у нагляді за діяльністю судів та окремих суддів.
На чолі установи мав стояти генеральний суддя, який був найстарший за віком. Вперше склад Генерального суду УНР був затверджений у січні 1918 року шляхом голосування Малої ради. А перше засідання мало місце 15 січня наступного року. Це було першим кроком в створенні повноцінної судової системи в незалежній Україні, яка мала поставити на п’єдестал важливість верховенства права.
Також 15 грудня День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища (UNEP).
15 грудня 1972 року в Стокгольмі під час проведення першої конференції ООН, присвяченій охороні навколишнього середовища, була створена Програма організації ООН з охорони навколишнього середовища (United Nations Environment Programme, UNEP) .
Програма спрямована на вирішення найгостріших проблем сучасної екологічної кризи (опустелювання, деградації ґрунтів, погіршення якості і зменшення кількості прісних вод, забруднення Світового океану).
Її штаб-квартира знаходиться в місті Найробі, Кенія. UNEP відіграє ключову роль у формуванні глобальної екологічної свідомості, наукових досліджень і практичних заходів для збереження планети.
Як назвати дитину, яка народилася 15 грудня
Іменини: Василь, Олександр, Павло, Степан.
Талісманом людини, народженої 15 грудня є гіацинт. Вважається, що цей магічний камінь допомагає покращити сон. А ще гіацинт сприяє багатству і відганяє злих духів.
Цього дня народилися:
- 1890 рік — світової слави бандурист-віртуоз Василь Ємець;
- 1958 рік — українська письменниця, видавчиня, публіцистка, авторка праць з історії фемінізму Соломія Павличко;
- 1996 рік — український футболіст Олександр Зінченко.
Пам’ятні дати і події 15 грудня
- 533 рік — візантійський генерал Велізарій перемагає в битві біля Тікамерона вандалів на чолі з королем Гелімером;
- 1791 рік — у США вводять в дію десять поправок до Конституції;
- 1880 рік — Харківське товариство водопостачання будує перший водогін у Харкові;
- 1915 рік — в американській газеті New York Times вийшла стаття про геноцид вірмен в Османській імперії;
- 1917 рік — у Кишиневі проголошують Молдовську Демократичну Республіку;
- 1917 рік — Українська Центральна Рада приймає закон про створення Генерального суду;
- 1950 рік — у Брюсселі підписують Конвенцію про створення Ради митного співробітництва;
- 1961 рік — суд у Єрусалимі засуджує колишнього оберштурмбанфюрера гестапо Адольфа Ейхмана, який керував “остаточним вирішенням єврейського питання”, до смертної кари;
- 1964 рік — у Канаді приймають державний прапор із кленовим листом;
- 1966 рік — французький астроном Одуен Дольфюс відкриває супутник Сатурна Янус, який раз в 4 роки міняється орбітою зі супутником Епіметеєм;
- 1970 рік — вперше здійснюють посадку космічного апарату з Землі на іншу планету;
- 2000 рік — в Україні остаточно припиняє роботу Чорнобильська АЕС;
- 2000 рік — на знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва учасниками акції “Україна без Кучми” були встановлені перші намети;
- 2008 рік — Чорногорія офіційно подає заявку на вступ до Європейського Союзу;
- 2018 рік — відновлена автокефальна помісна Православна церква України (утворилася 988).
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-15-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2720697.html
daytoday.ua/15-hrudnia/