Віднедавна в Україні з явилася нова професія – приватний виконавець. Основна його функція – така ж як і у державного, тобто виконання судових рішень. Як вони працюють, які існують вимоги до представників цієї професії, чи ефективна їхня діяльність?
На ці такі інші питання нашій газеті розповіла заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Світлана Глущенко, що побувала із візитом у Запоріжжі.
– Світлано Володимирівно, одна із цілей вашого приїзду до нашої області – популяризація професії приватного виконавця.
– Так, Міністерство юстиції планує збільшувати їхню кількість, щоб була конкурентність, щоб з’явився новий юридичний ринок. Тепер людина із судовим рішенням на руках можете обрати до кого їй звертатися за правовою допомогою: до державного виконавця чи приватного.
На сьогодні ми маємо близько чотирьох тисяч державних виконавців судових рішень і 260 приватних. Але у регіонах України є дисбаланс: якщо у Києві близько 60-ти приватників, то у Запорізькій області їх четверо, а у Вінницькій області взагалі один.
– Багато хто побоюється, що приватні виконавці стануть узаконеними колекторами…
– Зараз в Україні немає ні одної ситуації, щоб приватного виконавця можна було порівнювати з колектором або рейдером. Це люди, які виконують свою роботу по закону. І до них існує низка вимог.
– Що це за вимоги?
– Приватний виконавець є суб’єктом незалежної професійної діяльності, до якого є низка вимог, встановлених законом: громадянство України, вік – не молодше 25 років, вища юридична освіта [ступінь магістр], володіння державною мовою, стаж роботи у галузі права, строк після отримання диплома магістра – не менше двох років, складення кваліфікаційного іспиту, який проводиться шляхом автоматизованого анонімного тестування особи, яка виявила намір здійснювати діяльність приватного виконавця. Якщо іспит складено успішно, особа отримує свідоцтво про право на здійснення діяльності приватного виконавця та посвідчення приватного виконавця.
По суті це той самий державний виконавець, якому законом було надано право виконувати судові рішення.
– Чи всі категорії судових рішень можуть виконувати приватні виконавці?
– Приватний виконавець не зможе здійснювати примусове виконання рішень, які стосуються відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною; рішень, за якими боржником є держава, державні органи, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, які фінансуються виключно за кошти державного або/та місцевого бюджету, або частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 процентів; рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи; рішень про конфіскацію майна та ін.
– Як стягувачеві знайти приватного виконавця у своєму регіоні, і чи повинен він оплачувати його роботу?
– Є Реєстр приватних виконавців, який веде Міністерство юстиції, де можна знайти відповідного спеціаліста. Цей реєстр містить відомості про всіх приватних виконавців, які уже офіційно [після виконання усіх законодавчих процедур] можуть проводити такі виконавчі дії. Користування безкоштовне, цілодобове, і не містить жодних обмежень.
Важливо: виконавчий документ пред’являється до виконання за місцем перебування боржника або його майна.
Щодо оплати. Якщо державним виконавцям із ДВС заробітна плата виплачується із держбюджету, тобто із коштів платників податків, то із приватними виконавцями ситуація дещо інша. За законом, є два види оплати праці – фіксована сума та відсоток від стягнутої суми. Перший діє під час роботи із виконавчим провадженням, яке не пов’язане із майновими стягненнями. Коли ж йдеться про фінансовий борг, то стягувач, по аналогії до виконавчого збору, має сплатити десять відсотків пропорційно від стягнутої суми. Або від двох [для фізичних осіб] до чотирьох [для юридичних осіб] мінімальних заробітних плат за рішеннями немайнового характеру. Оплату здійснює боржник!
– Наскільки робота приватних виконавців є ефективною?
– Перші результати роботи приватних виконавців засвідчили, що виконання ними судового рішення відбувається в кілька разів швидше, ніж державними. Для прикладу, з усіх виконавчих документів, завершених приватними виконавцями у 2017 році, було повністю виконано 83 проценти.