У кінці минулого року влада Запоріжжя дозволила підприємству «Вельтум» збільшити для містян плату за вивезення сміття. А на підприємстві ввели ще й абонплату за свої послуги.
Про це повідомляється на офіційній сторінці підприємства: “…з 21.11.2022 року для населення вартість послуг з поводження з побутовими відходами на одну особу в місяць складатиме:
в упорядкованих багатоквартирних будинках – 39,69 грн;
в одноквартирних будинках з присадибною ділянкою [приватний сектор] – 44,33 грн.
У зв’язку зі змінами, що відбулись у законодавчій базі України, передбачено нарахування абонентської плати за індивідуальними договорами про надання послуг з поводження з побутовими відходами в розмірі 2,10 грн/місяць, яка діє з моменту застосування тарифу для відповідної категорії споживачів”.
Але рішення про підвищення тарифів у «Вельтум» вирішили не повідомляти мешканцям Запоріжжя, прикриваючись, як вони пишуть, розпорядженням запорізького міського голови від 31.03.2022 року за №89р «Про тимчасове обмеження доступу до публічної інформації на час дії воєнного стану»: тобто, “припинено оприлюднення будь-яким передбаченим чинним законодавствам способом інформація державних органів та органів місцевого самоврядування.
В зв’язку з чим, рішення ВК ЗМР від 21.10.2022 року за №398 не оприлюднюється та не розповсюджується через ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя»”.
Як відомо, Верховна Рада заборонила підвищувати тарифи на комунальні послуги до завершення воєнного стану та ще на півроку після скасування такого стану.
Але у законодавстві нічого не було сказано про «абонплату».
Саме цим скористалися посадовці та комерсанти: подорожчання стало можливим, завдяки рішенню виконкому Запорізької міськради.
Так, є Закон «Про житлово-комунальні послуги» часів Порошенка [2017 р.], де вона прописана.
Є зміни в «Правилах надання послуги з поводження з побутовими відходами», у яких «Вельтум» побачив «абонплату».
Але ігнорує необхідність зазначення у квитанціях даних про об’єм відходів по видах, які вивозить [тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі].
Є й процедурний нюанс – відповідні зміни мали б відобразитись в умовах договору.
Якщо у формі публічного договору, то з розміщенням такого на своєму сайті та інформуванням абонентів.
Так робили «Тепломережі» та «Водоканал», запроваджуючи свої «абонплати».
У складні часи центральна влада з метою недопущення додаткового фінансового навантаження на громадян зафіксувала тарифи на газ, електроенергію, запровадила мораторій на підвищення вартості опалення…
А от міська влада Запоріжжя, нещодавно порівнюючи підвищення цін з мародерством, – власноруч підвищила такі на послуги «Вельтума».
Та мовчить, наче не причетна до цієї «тарифної свині» у кожну запорізьку родину.