Франція зробила крок до надання більшої самостійності й суверенітету своїй заморській території Нова Каледонія – вона стане “державою в державі”.
Групи-конкуренти з французької території Нова Каледонія досягли угоди, яка має на меті визначити її майбутній статус після минулорічних заворушень на архіпелазі.
Міністр юстиції Жеральд Дарманен заявив, що угода включає “розширення місцевих повноважень, розморожування електорату та можливе міжнародне визнання”.
Представники центральної влади Франції та всі політичні партії її заморської території Нова Каледонія підписали проєкт угоди, що окреслює більший суверенітет і нову політичну організацію цієї території, яка й далі залишатиметься у складі країни.
Джерело: “Європейська правда”
Деталі: Підписання документа стало продовженням досягнень саміту щодо майбутнього Нової Каледонії, який проходив 2 липня за участі президента Емманюеля Макрона.
Зокрема, йдеться про організацію “держави Нова Каледонія” у складі Франції, що буде внесено до французької конституції.
У 2026 році має бути схвалений основний закон Нової Каледонії, що визначить принципи організації влади на острові.
Мешканці острова зможуть одночасно бути громадянами Нової Каледонії та Франції і користуватися перевагами такого подвійного громадянства. Цей крок планується також у 2026 році. При цьому, вихід з громадянства Франції автоматично означатиме втрату і громадянства Нової Каледонії.
У проєкті прописані також детальні критерії щодо того, хто з мешканців острова буде мати право на місцеве громадянство.
Передбачається, що Нова Каледонія буде здійснювати свої дипломатичні взаємодії у відповідності до міжнародних зобов’язань та фундаментальних інтересів Франції.
Париж зі свого боку буде підтримувати ширшу представленість архіпелагу у міжнародних організаціях, але залишає за собою повноваження у сфері оборони, безпеки, громадського порядку та здійснення судочинства – із тісним залученням місцевої влади.
Окремі блоки угоди стосуються планів для покращення економічного становища та розвитку Нової Каледонії, як і інших сфер життя.
Надалі уряд має підготувати проєкт змін до конституції та інше законодавство для того, щоб починати втілювати угоду.
/www.eurointegration.com.ua/news/2025/07/12/7215804/
Джерело: www.info.gouv.fr/actualite/un-accord-pour-lavenir-de-la-nouvelle-caledonie
У 2024 році урядовий законопроєкт, спрямований на розширення кількості жителів, які мають право голосу, розпалив напруженість з корінним населенням канак, яке заявило, що це послабить їхні права.
- Очікується, що парламент Франції збереться наприкінці цього року, щоб схвалити конституційні зміни, необхідні для угоди.
- Референдум на архіпелазі має відбутися на початку 2026 року.
lb.ua/world/2025/07/12/686276_noviy_kaledonii_shvalili_ugodu_pro.html