15 липня віряни святкують день пам’яті святого рівноапостольного Великого князя Володимира
Майбутній київський князь народився близько 960 року і був одним з синів князя Святослава та онуком великої княгині Ольги.
970 року Святослав поділив між своїми трьома синами землі: Ярополку дістався Київ, Олегу – Овруч, Володимиру – Новгород.
Старший Ярополк мав підступні задуми проти наймолодшого, тому Володимиру довелося сховатися у варягів. Але потім він, зібравши дружину, повернувся і 978 року посів київський престол.
Князь Володимир був язичником, у нього був свій гарем. Але коли він вирішив одружитися з візантійською царівною Анною, то Константинополь поставив князю умову – прийняти християнство.
Володимир охрестився в Херсонесі й отримав при хрещенні ім’я Василь. Разом з ним охрестилися також його сини, дружина і всі дружини князя, від яких він відмовився заради царівни Анни.
У 988 році князь Володимир і Анна приїхали до Києва. Тоді ж у водах Дніпра і відбулося історичне Хрещення Русі, що стало доленосним для всієї країни.
Хрещення Русі / картина Петра Андрусіва – www.unian.ua/lite/holidays/
Князь заклав будівництво перших православних храмів, він же побудував і Десятинну церкву, куди переніс мощі своєї бабусі Ольги, а пізніше поховав і дружину.
За часів правління Володимира в Києві побудували храм Софії та кафедральний собор Пресвятої Богородиці.
Але 1013 року сини князя затіяли змову проти батька. Дізнавшись про це, Володимир вирішив провчити їх і збирався виступити з військом.
Але не встиг, бо захворів – 15 липня 1015 року він помер у своїй резиденції в Спас-Берестові. Поховали князя таємно в Десятинній церкві.
За заслуги князя Володимира називають Великим, а ще – Володимир Красне Сонечко, за його милосердя і доброту. Після хрещення Володимир багато допомагав нужденним, ділив свою трапезу з жебраками і навіть відмовився від смертної кари – боявся гріха.
До лику святих Володимир зарахований як рівноапостольний, тобто рівний апостолам.
У дату пам’яті рівноапостольного князя Володимира в Україні також відзначають два державні свята – День хрещення Руси-України та День української державності
Помер 15 липня 1015 року в Берестові, неподалік Києва. Мощі його зберігаються в Києво-Печерській лаврі.
Прикмети на 15 липня – якою буде погода найближчим часом і восени
Прикмети на Володимира говорять про таке:
- зранку дощ – до сонячного дня;
- липа пожовкла вже – чекай ранньої осені;
- вечірній туман – завтра чекай на дощ;
- бадилля у моркви повисло – скоро підуть дощі;
- жуки літають низько – попереду сонячні дні.
- голосно тріщать коники – встановиться суха погода.
Помічено, що цього дня часто йде дощ. Але якщо стоїть сонячна погода, то кажуть: “На Володимира Красне Сонечко сонце червоніше світить”. Вважається, що сонячні промені сьогодні мають особливу цілющу силу.
Що можна робити 15 липня
У день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира віряни звертаються з молитвами про міцну віру, просять миру, захисту від ворогів, допомоги у вирішенні важливих справ і Божої благодаті.
Також моляться про зцілення хвороб, особливо очних – за переказами князь ледь не осліп, але прозрів після хрещення.
Рівноапостольний Володимир вважається покровителем усіх, хто носить це ім’я.
Згідно з народними прикметами, вранці 15 липня корисно випити натщесерце святої води й окропити нею дім – це захистить житло від зла і недобрих людей.
Також сьогодні – відповідний день, щоб прийняти важливе рішення, позбутися поганих думок або шкідливих звичок. Можна загадувати найсміливіші бажання.
Що не можна робити 15 липня
Церква нагадує, що цього дня, як і завжди, не варто сваритися, пліткувати, заздрити, бажати зла, скупитися, а також сумувати, відмовляти в допомозі тим, хто просить.
15 липня не радять кардинально змінювати життя.
Не рекомендується починати ремонт, також небажано робити великі покупки – куплене не прослужить довго.
З давніх часів вірили, що цього дня особливо активні нечисті духи, тому всю роботу намагалися відкласти.
Вважається поганою прикметою сьогодні жати хліб, небажано працювати на городі, наводити лад у домі, вживати алкоголь. Не варто брати до рук гострі предмети.
- Не можна переїдати, вживати алкоголь — це день для світлих думок і духовності.
- Не слід ігнорувати старших, ображати рідних — всі злі слова повернуться до вас.
- Забороняється працювати в полі чи на городі — в народі вірили, що земля “відпочиває”.
В народі 15 липня носило назву Володимир Зелені Щедроти. Назва походить від щедрості природи в середині літа. Поля зеленіють, достигають перші хліби, достигають ягоди.
За матеріалами:
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-15-lipnya-2025-roku-zaboroni-zvichaji-ta-prikmeti-na-volodimira-13066626.html
https://tsn.ua/other/iake–15-lypnia-sviato-vse-pro-tsey-den-iake-tserkovne-sviato-shcho-ne-mozna-robyty-2868437.html