Підсумками навчального року, що завершився, та сподіваннями на новий поділилася, вже традиційно, Надія ЗАЇЧЕНКО, директорка Оріхівського КЗ «НВК №2 ім.В.А.Лазаряна».
“Постійно дивлюсь новини про війну в Україні, відчуваю цю війну на собі, як і кожен з нас, радію успішним операціям СБУ, вболіваю за ЗСУ, впадаю у відчай за зруйнований міст в Оріхові, заспокоююсь, бо наша невеличка річка Конка – не Дніпро і не Дон, і прийде ще той час, коли на оріхівський, оновлений і потужніший міст знову прийдуть випускники зустрічати світанок…
Але, попри всі веселі та невеселі новини, ми успішно завершили четвертий воєнний навчальний рік. І не тільки успішно виконали освітню програму, але й захистили підростаюче покоління маленьких українців від воєнної негоди. Останній дзвоник вкотре пролунав у стінах нашої спорожнілої школи та в онлайн-офлайн форматах для усіх учасників освітнього процесу.
Пройшли очні зустрічі учнів, які були присвячені прощанню з Букварем, з початковою школою та з 11-м класом. Радісно та хвилююче було переглядати численні відео у соціальних мережах зі свята останнього Дзвоника, прощання з першою вчителькою, зі школою, з 9 класом. Так хочеться повернутися в мирні часи…
Вже прийшов перший літній місяць, і стало досить тепло. Хоча, буває, з дощами і грозами. Але це на майбутній урожай. Переконана, що школа – це джерело, яке допомагає спраглим, а директор школи – не диригент, а той, хто лише ненав’язливо нагадує, яку мелодію всі грають.
Вірю, що ніхто і ніколи не зламає мої вітрила!

Обираючи для себе кращу локацію у м.Запоріжжі, кожен клас провів у травні-червні свої дружні кола.
У закладі вже проведена підсумкова педагогічна рада, засідання ради школи та звіт керівника. Відбулися червневі методичні ради, де обговорили підсумки 2024-2025 н.р., а також важливі аспекти організації роботи та освітнього процесу на новий навчальний рік, визначили основні пріоритети, підготувалися до нових викликів та окреслили шляхи для досягнення ще кращих результатів.
Разом ми створюємо інноваційне, цікаве та ефективне освітнє середовище для наших учнів. Попереду багато захопливих проєктів, нових ідей та нових знань. Багато стурбованості про дистанційне навчання у 2025-2026 н.р.; обговорювалося змішане навчання, передбачено з’єднання паралелі 5-х, 7-х, 8-х класів та можливе вивільнення працівників.
Такі наслідки нових вимог Міністерства освіти і науки України. Проте, разом із педагогічним колективом прямуємо до успіху, нових звершень та інновацій. Віримо в яскравий і насичений 2025-2026 навчальний рік, до якого вже готуємося. Вдалося мені, як керівнику закладу, потрапити на онлайн-нараду при заступниці голови офісу Президента Ірині Верещук, де взяла слово у захист прав батьків на вибір закладу для навчання для їхніх дітей, вибір форми навчання та згадала і наше прифронтове місто Оріхів.
В закладі, станом на 30.05.2025 року, – 15 класів, 301 учень, 33 педагоги, два заступника директора, соціальний педагог, практичний психолог, секретар школи та робітник з комплексного обслуговування шкільних приміщень. Опитування батьків щодо змішаного навчання показало, що близько 40 відсотків батьків, які нині перебувають у Запоріжжі, погоджуються періодично підвозити своїх дітей на очні заняття до підземної школи, з якою була попередня домовленість на рівні керівників закладів. Результати опитування обговорювалися на педагогічній раді, і після наших освітніх діалогів заклад обрав дистанційне навчання.
Ми готові долати перешкоди сьогодення. На наступний навчальний рік маємо більше як по 20 учнів у кожному класі, за вимогою МОН України. До першого класу на 2025-2026 н.р. зарахований 21 учень, у тому числі й діти нашої територіальної громади, які наразі перебувають за кордоном.
З березня по червень поточного року проходили онлайн і офлайн підготовчі курси для майбутніх першокласників. Протягом 2024-2025 н.р. проходили офлайн-консультації у м.Запоріжжі для учнів початкової школи, педагогічного патронажу, корекційно-розвиткові заняття (за бажанням батьків). Відповідно до основного розкладу уроків складався щотижневий розклад онлайн-уроків в Zoom.
Головний технолог закладу – Дорофєєва Ірина Вікторівна, заступник директора школи, а головний куратор НУШ, автор духовного життя – Клиновська Галина Іванівна, заступник директора школи. З ними не просто приємно працювати, а ще й дійсно усвідомлювати, що разом ми усе зможемо, бо ми – одне ціле, одна команда, для якої не існує слів «не можу», «не хочу». І я дуже вдячна за це своїм заступникам, своєму надійному тилу та оплоту.
Усі ноу-хау в закладі, в умовах сьогодення, у нас – на відповідному рівні. Цьогорічні випускники 11-го класу вже складають НМТ. На сьогодні у закладі сформована попередня мережа класів на 2025-2026 н.р.
У Запоріжжі, на базі соціальних партнерів, видано підручники та електронні засоби навчання учням на наступний навчальний рік. Ми, вчителі старшого покоління, росли і формували свій світогляд на книгах нашого дитинства. Нині ж створюються підручники для дітей Перемоги! Не варто тепер навчати дітей так, як навчали нас, бо це – інші часи. Сучасність – це не про вік, це – про світобачення, вміння йти в ногу з часом, адже діти – дуже чутливі «барометри», і дуже часто ловлять нас на дрібницях.
Впевненості нашій школі додають позитивні результати моніторингу Державної служби якості освіти в Запорізькій області. Маємо цікавий і надихаючий досвід, є мотивація рухатися далі. Наше вчительське товариство закладу об’єднане любов’ю до дітей та освіти. Учителі вміло використовують інтерактивні методи навчання, активно залучають учнів до участі у предметних онлайн-олімпіадах, районних олімпіадах та предметних конкурсах, за призові місця у яких наші вихованці отримали безліч грамот і дипломів.
Систематично проводилися нашими вчителями у цьому навчальному році консультації для учнів, які перебувають за кордоном, консультації для учнів-екстернів, і все це – на добровільних засадах. Щира подяка вчителям за відданість своїй справі і батькам за плідну співпрацю.
Помітний слід в історії школи залишили вчителі, які корінням вросли у нашу школу: А.І.Федоренко (вчителька англійської мови), Л.В.Мерцалова (вчителька української мови та літератури), В.К.Іщенко (вчителька математики), В.В.Перевєдєнцева (вчителька початкової школи), А.І.Ткаченко (вчителька хімії), І.О.Робота (вчителька початкової школи, історії). Їх справу продовжують молоді, але вже досить досвідчені вчителі – І.А.Сливко (вчителька англійської мови), Д.П.Петрова (вчителька української мови та літератури), Ю.О.Сидоренко (вчителька математики), Н.В.Вакуленко (вчителька початкової школи), В.Ю.Калєнтьєва (вчителька фізики), О.С.Кірстюк (вчителька біології), В.В.Лепетченко (вчителька фізкультури).
Багаті на педагогічний досвід і методичні родзинки вчителька географії Т.М.Бромот та вчитель-дефектолог Н.В.Писаренко.

А скільки прикладено самовідданої праці вчителями початкових класів на онлайн і офлайн заняттях – О.М.Бойко, Н.І.Фоміною, О.А.Дригою, разом із асистентами вчителів Н.С.Мамушкіною, А.В.Чучко, Г.В.Дуб’ягою , О.Г.Сизоненко!
Кожен і 33-х педагогів закладу – неоціненний скарб, кожен – палко закоханий у свою справу. Щороку, під час воєнного стану, ми з вчителями нашого закладу систематично зустрічалися в м. Запоріжжі на наших нарадах та в наших педагогічних колах. Адже освіта – це разом вчитися, дивувати , ставити нові завдання і весь час неупинно рухатися вперед.
Візія нашого закладу – постійне прагнення вдосконалення. Місія нашої школи – навчання і виховання людини, громадянина, патріота України. Продовжуємо сповідувати істини, що цей світ – одна команда, що неможливе – стає можливим, просто на це потрібно трохи більше часу та зусиль.
Життя школи висвітлюється на сторінці у facebook, на сайті школи, у місцевій газеті «Трудова слава», Запорізькій газеті «МИГ», шкільній та класній групах Viber, на класних годинах, педагогічних трибунах, батьківських зборах тощо. Наша енергія – як невпинний гірський потік, наш погляд – впевнений і націлений у майбутнє, а наша творчість розфарбовує все навкруги яскравими кольорами. Як рідна земля додає сил, так і рідна школа – це місце сили, тому й буваю там періодично, попри усі ризики, обстріли.
Також беру участь в роботі асоціації керівників «ВГУ» (Відроджені гімназії України), підтримую дружні стосунки з директорами інших областей України, зокрема, Дніпропетровщини, Донеччини, Херсонщини, Київщини. Так, надихаючими були конференції на Тернопільщині (жовтень 2022 року), на Волині ( жовтень 2023 року), у Трускавці, Славську, Львові (січень 2024 року), Мукачево, Ужгороді (червень 2024 року), Чернівцях та на Буковині (жовтень 2024 року), в Києві та у пристоличних громадах (квітень 2024 та травень 2025 року).
Вірю в силу освіти та освітянську спільноту, роблю те, що люблю всім серцем. Вважаю, що ефективний лідер повинен ефективно керувати своїм життям. Це – не про владу, а про натхнення. Спочатку ти – попереду, а далі – поруч, потім – в кінці команди. Потрібно мати велику силу духу і віру, щоб з гідністю утримувати це нелегке і почесне кермо. Сподіваюся, що ніхто і ніколи не зламає мої вітрила, але кожна дорога, яку ми обираємо, колись закінчується.
Залишаю на згадку світлини про спільні миті разом.



Початок навчального року 2024-2025: Педагогічне коло КЗ «НВК №2 ім.В.А.Лазаряна». вересень 2024 року, м.Запоріжжя). Зупинись мить, ти – прекрасна!
