Церковне свято 13 лютого віряни, прикмети дня, у кого іменини.
13 лютого за новим церковним календарем православні згадують преподобного Мартініана, а також благовірного князя Костянтина Острозького.
Православне свято 13 лютого (26 лютого за старим стилем) — день пам’яті Мартініана Кесарійського, або Мартініана Палестинського, який жив у IV-V століттях.

Преподобний Мартініан жив у Палестині. В юності він покинув місто і 25 років провів відлюдником у пустелі, де прославився своїми чудесами — до праведника почали приходити люди за порадами і настановами. Тоді Мартініан знайшов усамітнення на безлюдному острові.
Лише зрідка до нього припливав корабельник із провізією, а Мартініан віддавав натомість плетені ним кошики.
Одного разу в штормі біля острова розбився корабель, врятувалася тільки дівчина на ім’я Фотинія або Світлана. Мартініан їй допоміг, показав і розповів, як він живе, благословив і кинувся в море. За переказами два дельфіни допомогли Мартініану доплисти до суші. Фотинія ж відмовилася від пропозиції корабельника повернутися в місто і стала вести на острові доброчесне життя в молитві та суворому пості. Мартініан багато мандрував і мирно помер на службі в храмі.
***
13 лютого за новим стилем згадують також благовірного князя Костянтина Острозького, захисника православної віри, просвітителя і благодійника Церкви.
uk.wikipedia.org/wiki/Костянтин_Василь_Острозький
Костянтин (у хрещенні — Василь) був молодшим сином князя Костянтина Івановича Острозького, одного з найвидатніших військових полководців XVI століття. Народився 1527 року, виховувала його мама, він здобув гарну освіту. У 15 років великий князь Литовський визнав його повнолітнім, і Костянтин отримав половину батьківського майна, а після смерті княжої родички Беати всі її маєтки перейшли до Костянтина.
Він одружився з Софією Тарнавською і отримав також маєтки в Західній Галичині.
Столицею своєю князь Костянтин обрав Острог — з цього міста на початку 70-х років XVI століття почалося церковно-культурне національне відродження. Князь опікувався церковними й освітянськими справами, не раз виступав проти агарян, щоб захистити землі від розорення.
Ікона Благовірного князя Костянтина Острозького
Часи його князювання були надзвичайно важкими. Благовірний князь вів активне листування зі східними православними патріархами, закликав Царгородського Патріарха та його Екзарха до захисту українського православ’я від нападів католицького духівництва та єзуїтів.
uk.wikipedia.org/wiki/Національний_університет_«Острозька_академія»
З Острога почалося національне відродження — наприкінці 1576 року було засновано Слов’янсько-греко-латинську Академію. Її вчені-богослови дали життя Острозькій Біблії, яку князь видав власним коштом. Також в Острозі з’явився відомий в Україні «острозький наспів» — князь Костянтин захоплювався церковними піснеспівами. Він також став ініціатором створення Православної Патріархії в Речі Посполитій, виступив на захист Української Православної Церкви, коли їй загрожувало повне підпорядкування папському престолу.
На Соборі в Бересті 1596 року король Польський, уніатський митрополит, латинське духовенство і Папа Римський намагалися схилити князя на свій бік. Якби Костянтин Острозький перейшов в унію, то за ним, імовірно, пішли б усі шляхтичі та шляхетні українські й білоруські князі Польської Корони, православне духовенство та віряни.
Церковне свято 13 лютого за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем — день пам’яті святителя Микити, затворника Києво-Печерського.
Про що говорять прикмети на 13 лютого

У народі 13 лютого — свято Мартинів день, або Світлий день.
За його погодою передбачали весну:
- птахи дзвінко співають — до раннього тепла;
- похмура і холодна погода — буде дощовий сезон;
- морозна погода — літо буде посушливим.
Вважається, що якщо цього дня сніг тане, то весна буде тепла.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 13 лютого, як і в будь-який інший день, церква засуджує лінь, брехню, жадібність, заздрість, помсту і відчай.
Не можна лаятися, з’ясовувати стосунки, відмовляти в допомозі, ображати тварин.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:
не радять жінкам займатися рукоділлям — вишивати, шити, в’язати, прясти, щоб не зіпсувати зір.
Також не варто цього дня ухвалювати поспішних рішень і робити великі покупки.
Що можна робити 13 лютого
У православне свято сьогодні звертаються до святого Мартініана — моляться за добрий зір, також він вважається приборкувачем блудних пристрастей і покровителем сім’ї.
За народними прикметами в Мартинів день потрібно гарненько попрацювати — прибрати в домі, а також очистити голову від поганих думок.
Хто відзначає день ангела 13 лютого
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анна, Артемій, Василь, Віра, Володимир, Євгеній, Зоя, Іван, Ірина, Мартін, Михайло, Микола, Павло, Світлана, Тимофій.
За старим стилем день ангела в Афанасія, Іллі, Микити, Віктора, Івана.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-13-lyutogo-golovni-zaboroni-dnya-12541464.html