Булава XV століття, яку знайшли під час міжнародної археологічної експедиції «Фортеця Тягинь» відтепер має репліку. Її виготовив херсонський коваль та реконструктор козацької доби Михайло Запорожець. Оригінал експонату зберігається у Київському обласному археологічному музеї. Виготовлену копію планують використовувати у мистецько-історичних проєктах.
Про це повідомляє зокрема Суспільне Херсон.
Булава, знайдена під час експедиції. Скрін з експозиції віртуального музею «Фортеця Тягинь»
Знайдена археологами булава була частково зруйнована. Збереглись голова і частина державки ділянка довжиною близько десяти сантиметрів.
3D-модель фортеці Тягинь. Наталя Бімбірайте
Креслення булави зробили архітекторки Ліза та Тетяна Євсеєви, представниці УТОПІК міста Нова Каховка, гості запорізьких історичних та культурних подій. В роботі вони використовували опис та фотографії артефакту, зроблені під час розкопок – вони постійні учасниці. Реалізувати задум їм допомогли благодійні внески від людей.
У розкопках біля Тягинки, селища на Херсонщині, не раз брав участь відомий запорізький краєзнавець та наш автор Юрій Вілінов.
Про роботу над відновленням булави розповів коваль та реконструктор козацької добиМихайло Запорожець: “Вага самої голови, самого навершя, – 250 грамів, загальна вага – 360 грамів. Руків’я з дерева, грабу, обмотане шкірою для кращого утримування. Є темляк, щоб не злітало з руки, і декоративні елементи для ручки. Тут використаний метал сьогодення. Це сталь, зварена із сегментів, залита зсередини свинцем – так, як і в оригіналі. Вона зістарена, зроблена так, як мусить виглядати”.
За словами Михайла, булаву він робив чотири місяці. За 30 років у ковальській справі це була перша річ подібного формату.
“Особисто для мене це дуже важливо, тому що це про безперервність розвитку української нації, це про справжню історію, це про традиції, про те взагалі, що ми маємо знати і чим ми маємо пишатися. І ще дуже важливо, коли ми маємо справу з копіями знайдених артефактів. Це те, як зробити історію цікавою, як привернути увагу людей до вивчення нашої історії, ідентичності. І це власне привід поговорити про нашу середньовічну історію, наші витоки, бо в цьому наша сила”, – пояснила голова правління ХМГО «Культурний центр Україна-Литва» та менеджерка експедиції Наталя Бімбірайте.
За матеріалами відкритих Інтернет-джерел