05.07.2022 Лугано, Швейцарія Press and information team of the Delegation to UKRAINE
Представництво ЄС в Україні виклало програмну промову Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн на церемонії відкриття Конференції з відновлення України.
“Президенте Зеленський,
Президенте Кассіс, щиро дякую за проведення цієї неймовірної конференції,
Прем’єр-міністре Шмигаль, шановний Денисе, дуже приємно бачити Вас знову,
Голово Верховної Ради, пане Стефанчук, також рада знову бачити Вас,
Шановний Прем’єр-міністре Фіала, Голово Ради Європейського Союзу,
Шановна Прем’єр-міністерко Шимоніте, Ви приймали цю конференцію минулого року,
Прем’єр-міністри,
Міністри,
Ваші Екселенції,
Високошановні гості!
Місяць тому молодий український герой загинув на полі бою, коли боровся за майбутнє своєї країни. Його звали Роман Ратушний, і завтра йому виповнилося б 25. Роман належав до нового покоління молодих українців. Ще підлітком він був одним із перших, котрі протестували на Майдані і виступали за Європу та за демократію. Відтоді Роман ніколи не припиняв боротися за кращу Україну. Він боровся як активіст і як журналіст за Україну без корупції. Він боровся за екологічнішу Україну, керуючи рухом за порятунок природного парку в Києві від фінансованої олігархами незаконної забудови. Він боровся за суверенну Україну і заплатив за неї найвищу ціну. У Романа занадто рано відібрали життя, але його мрія живе і надалі. Мрія про нову Україну: не тільки вільну, демократичну і європейську, але й екологічну і квітучу. Місце, яке золоте покоління України нарешті зможе відчути своїм власним. Саме ця мрія зібрала нас тут сьогодні.
Тому що за нашої підтримки наші українські друзі зможуть відбудувати Україну не просто такою, якою вона була, а такою, якою її хоче бачити молодь.
Я знаю, що це може звучати занадто амбітно, адже російські бомби продовжують падати, руйнуючи не тільки школи й лікарні, але і незліченну кількість життів. Але всі ми знаємо, що немає нічого неможливого для відважного народу України. Ви тільки-но чули рішучість у словах Президента Зеленського. І ми невдовзі почуємо подробиці плану від Прем’єр-міністра Шмигаля. Ми знаємо про величезний потенціал України до позитивних змін. Ми це знаємо, тому що бачили, як він стверджувався знову і знову після революції на Майдані, вісім років тому. Від лютого 2014 року, коли почалася Революція Гідності, Україна досягла помітного прогресу. Це була єдина країна Східної Європи, яка ухвалила законодавство, що приборкало владу олігархів. Або погляньмо на реформу державного управління та децентралізації: це справжній успіх. Ми бачимо, що державна адміністрація працює, незважаючи на жахливу війну. Те ж стосується диджиталізації. За підтримки Європи Україна створила найсучасніші електронні урядові послуги і механізм кібербезпеки, що вражає. Децентралізація і диджиталізація зробили Україну сильнішою.
Досвід того, як працюють реформи, буде цінним для відновлення України. Тому що Україні потрібні будуть сміливі реформи. Але реформи повинні йти пліч-о-пліч з інвестиціями.
Всі ми знаємо, що масштаби руйнувань приголомшують. І витрати зростають з кожним днем цієї безглуздої війни. Це також стосується соціальних витрат. Жертви, ветерани, жінки, діти – вони повертаються з вигнання, і це добре, але ж Україні доведеться піклуватися про них. Україні доведеться відновити довіру бізнесу і залучити більше капіталу з-за кордону. Україні доведеться підвищити рівень життя своїх громадян. І Україна буде прямувати своїм шляхом до Європейського Союзу. Виклики величезні, в тому немає жодних сумнівів, але вони не є непереборними. Україна може вийти з цієї війни на шлях до сильнішої і сучаснішої країни з модернізованою судовою системою, з сильнішими інституціями, з вагомим досвідом боротьби проти корупції. Але також з більш екологічною, більш цифровою і стійкішою економікою. Це та країна, про яку мріють і за яку борються так багато українців, і як Роман Ратушний. І саме тому ми сьогодні тут. Перед нами, як сказав Президент Зеленський, колосальне завдання. Всі ви тут, у цій залі, і багато хто деінде, за екранами, хочете підтримати і допомогти відбудувати Україну. Це не тільки в наших інтересах (звісно, це також і в наших інтересах), але це також наш моральний обов’язок, наше моральне зобов’язання.
Саме тому Європейська комісія запропонувала Уряду України створити платформу відбудови, щоб відобразити інвестиційні потреби, скоординувати дії, спрямувати ресурси і, звичайно ж, підтримати далекосяжний порядок денний реформ.
Ця платформа буде місцем для формування стратегічних орієнтирів і пріоритетів нашої спільної роботи, щоб зосередитися на майбутній відбудові, яка прямує до кліматичної нейтральності, входження у цифрове десятиліття, побудови соціальної ринкової економіки і не залишає нікого позаду, гарантує безпеку і оборону – і усе це вбудоване у належне управління.
Україна прямуватиме на чолі. Тому що наші дії будуть керовані прагненнями й бажаннями українського народу, і це так важливо.
Згадана платформа об’єднає країни, інституції, приватний сектор та громадянське суспільство, наших партнерів з усього світу, від Швейцарії до США, європейські та міжнародні організації – від Європейського банку реконструкції та розвитку, який вже працює в Україні (і я щиро вітаю вас за це), до Європейського інвестиційного банку, від МВФ до Світового банку. І, звичайно ж, вона залучатиме ділові та бізнес-асоціації з усіма їх неймовірними ноу-хау, і нам потрібні ці ноу-хау, нам потрібен цей досвід. Зовсім недавно у Давосі Прем’єр-міністр Шмигаль і я, ми побачили жвавий інтерес компаній і підприємців до участі у відбудові України. Платформа буде відкрита для всіх – всіх, хто переймається майбутнім України.
Пані та панове,
Європа несе особливу відповідальність і має стратегічний інтерес, щоб бути поруч з Україною з кожним кроком на цьому шляху. Україна хоче бути частиною нашого Європейського Союзу. І ми хочемо, щоб Україна стала членом Європейського Союзу. Україна має високу мотивацію, щоб працювати з нами в цьому напрямку, і ми зробимо все можливе, аби підтримати ці зусилля. Тому що шлях до сильнішої України і шлях європейської інтеграції – це один і той самий шлях.
Завдяки платформі з відбудови Європейська комісія може запропонувати свій глибокий досвід у реалізації програм, які поєднують реформи та інвестиції.
Крім того, ми дуже тісно співпрацюємо з Україною протягом справді тривалого часу. І ця робота тільки посилиться зараз, коли Україна формально стала країною-кандидатом, щоб приєднатися до нашого Європейського Союзу. За це ми аплодуємо вам, Прем’єр-міністре Шмигаль і Голово Стефанчук. Це була ваша праця, ваша робота, саме ви зробили це. Тож, зі свого боку, також щиро дякую вам. Але, звичайно ж, окрім власного глибокого досвіду ми хотіли б залучити зовнішній досвід та зовнішні консультації. Тому Канцлер Олаф Шольц і я, в дуже тісній співпраці з нашими міжнародними партнерами, ми організуємо після літа міжнародну конференцію високого рівня. Ми хочемо зібрати найблискучіші уми і провідних світових експертів з реконструкції, і ми ніколи раніше не робили цього в такому масштабі, аби ми могли забезпечити належне втілення цього генераційного починання. Нам випадає неймовірна нагода, і ми повинні нею скористатися. Якщо у нас є хороший план, якщо у нас є продуманий план, якщо у нас є всеосяжний план, то це вселить необхідну довіру у всіх інвесторів. Вони отримають повідомлення: ваші гроші не лише служать добрій справі (а вони дійсно служать добрій справі), але й будуть витрачені, в першу чергу, дієво та ефективно, з максимальним наслідком на користь народу України.
Мета Кремля – військове, політичне та економічне знищення України. Вони хочуть підірвати саме існування України як держави. Ми не можемо цього дозволити і ніколи не дозволимо цьому статися.
Від початку війни ми всі мобілізувалися: Європейський Союз, наприклад, мобілізував близько 6,2 мільярдів євро фінансової підтримки. І, як вам відомо, має надійти більше і ще більше надійде. Нам усім добре відомо, що наразі для негайної і невідкладної допомоги є грошовий потік, є необхідна бюджетна підтримка. Ми робитимемо значні внески. Але тут, у цій залі, ми також повинні зробити значні внески у середньо- і довгострокову відбудову. І тут, в Лугано, принципи Лугано є першим важливим складником, що скеровує наш шлях. Президенте Кассіс, ще раз висловлюю щиру вдячність за те, що зробили це можливим. Принципи Лугано – це основа, на якій ми зараз працюємо, щоб відновити та відбудувати Україну. Я хочу висловити Вам свою шану і подяку за те, що організували цю конференцію.
Пані та панове,
Ми ніколи не зможемо дорівнятися до жертв, які українці складають щоденно. Молодь України віддає своє життя, щоб перетворити мрії на дійсність. Вони борються за вільну і незалежну Україну. Вони борються за повагу до міжнародного права і до наших цінностей. Тому ми знаємо, що їхня боротьба – це також і наша боротьба. І коли ми працюємо в ці дні, щоб допомогти Україні перемогти у цій війні, ми також повинні переконатися у тому, що Україна виграє мир, який неодмінно прийде.
Слава Україні!“