Голова Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України (АМУ), а також мер тимчасово окупованого міста Пологи Юрій Коноваленко розповів «МИГу» про актуальні проблеми для місцевих громад під час війни, особливості роботи органів місцевого самоврядування після релокації з тимчасово окупованих територій та плани про відновлення зруйнованих ворогом міст та селищ.
У пріоритеті – захист інтересів територій
За словами Юрія Коноваленка головне завдання Асоціації міст України під час війни є незмінним – захист інтересів територіальних громад. У тому числі тимчасово окупованих, актуальні проблеми яких було розглянуто цієї весни на засіданні Секції АМУ з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад.
Також одним з найважливіших завдань для АМУ залишається визволення з російського полону посадовців місцевого самоврядування. Наразі четверо голів громад досі перебувають у катівнях російських загарбників. Серед них і міський голова Дніпрорудненської міської ради (Запорізька область) Євген Матвєєв, який знаходиться у полоні з 13 березня 2022 року.
Правлінням АМУ було прийнято звернення до Президента України, Уповноваженого Верховної ради з прав людини, до СБУ, ГУ Міноборони, Координаційного штабу поводження з військовополоненими тощо з проханням посприяти поверненню викрадених колег. Але, на жаль, поки що визволити їх з полону не вдалося. Вирішення цього завдання ускладнюється тим, що посадовці не підпадають під статус військовополонених, тому їх зазвичай не можливо обміняти на російських полонених. Але позитивні приклади є. Зокрема після одинадцяти місяців полону було повернуто додому заступника мера Енергодара Івана Самойдюка. Тож надія залишається.
Слід зазначити, що під час війни пріоритетом усіх громад є допомога військовим. Після забезпечення робітників зарплатою та утримання громадських установ, першочергове завдання – спрямування коштів на потреби ЗСУ. В той же час це ускладнене неможливістю напряму закуповувати необхідні для військових речі та техніку за кошт місцевих бюджетів. Але завдяки ініціативі АМУ вже у травні необхідні зміни до Бюджетного кодексу було погоджено у профільному комітеті Верховної Ради України, і незабаром це питання буде винесено на загальне голосування.
А поки що, зазначає Юрій Коноваленко, усі 67 запорізьких громад перераховують кошти, призначені військовим, до Запорізької ОВА. А вже обласна адміністрація закуповує та передає нашим військовим частинам те, що їм найбільш потрібно. Наприклад, у травні було об’явлено тендер на закупівлю 500 дронів. Загалом до кінця року в області за участі громад планують зібрати на потреби військовим 2,5 мільярди гривень.
Ще один виклик для місцевих громад спричинено прийнятими змінами до Податкового кодексу. Зокрема «Укрзалізниці» надали пільги, згідно з якими вона не буде сплачувати податок на землю і нерухомість. А вже сплачені з початку минулого року кошти зарахували як переплату – на поточний рік.
Тому зараз громадам доводиться ще й повертати ці суми. Слід зазначити, що цей податок спрямовувався виключно до місцевих бюджетів. У деяких громадах, де відсутні великі підприємства, саме податок на землю складав до 80 відсотків усього бюджету. Тож ті громади, хто має на своїй території залізницю, несуть великі втрати. Наприклад для Пологівської громади це 80 млн грн, для Запоріжжя – близько мільярда гривень. Щоправда
Урядом передбачена компенсація втрат від «військового» ПДФО. Але це не стосується тимчасово окупованих громад.
АМУ прийняла звернення до Уряду стосовно того, щоб було повернуто традиційну систему оподаткування. Але ця пропозиція поки що не пройшла.
Як у Запоріжжі працює команда посадовців Пологівської громади
Після початку повномасштабної війни дуже важливим і болючим для багатьох українців є питання відбудови на прифронтових, деокупованих територіях, а також майбутнє відновлення тих громад, які поки що знаходяться під окупацією.
Юрій Коноваленко, який є мером окупованих Поліг, наразі проживає у Запоріжжі, як і більшість його команди фахівців. І вже зараз, наскільки це можливо, опікується планами майбутнього відновлення своєї громади.
– Пологівська міськрада зараз працює у Запоріжжі, – каже голова громади. – Це 50 фахівців. Ми повністю відновили роботу служби у справах дітей, підтримуємо зв’язок з нашими дітьми, зокрема і з тими, хто перебуває на окупованих територіях. Об’єднали наших вчителів та дітей з 15 шкіл – заняття з ними проводяться дистанційно. Також дистанційно працюють робітники дитсадків зі своїми вихованцями. Тут, у Запоріжжі, діє і наша юнацька спортивна школа. Відновили роботу ЦНАПу. Надаємо усі послуги, в том числі по оновленню даних військовозобов’язаних. Працює відділ соціального захисту. Ми затвердили багато соціальних програм – зокрема для підтримки ВПО, військовослужбовців та поранених, що повертаються з фронту. Надаємо гуманітарну допомогу жителям громади, які виїхали з окупованої території.
За словами Юрія Коноваленка, до повномасштабного вторгнення на території Пологівської громади проживало понад 31 тис. мешканців (з них 1700 – переселенці з Донецької області). Після захвату територій ворогом, там на сьогодні залишилося близько 8000 осіб. У самих Пологах – 4000.
У Запоріжжі тимчасово мешкає близько 10 тисяч пологівців. Навіть зараз, після понад двох років окупації, люди продовжують виїжджати, тікаючи від «руського миру» – десь 10-15 мешканців на місяць.
Ті, кому вдалося вирватися з окупації, розповідають, що Пологи перетворилися на місто-привід. Електрику подають із перебоями, дуже обмежено. Як і воду. Газопостачання повністю відсутнє. Медичні послуги отримати практично неможливо, а тим, у кого немає російського паспорту, не надають навіть невідкладну медичну допомогу. Підприємства, за виключенням десятка крамниць, не працюють…
Деякі з них релокувалися на підконтрольну Україні територію. Але готові повернутися до рідних Поліг відразу після деокупації.
– Уряд прийняв Постанову щодо відшкодування пошкодженого та зруйнованого внаслідок російської агресії майна та процедури відновлення територій, – каже голова Пологівської громади. – Уряд також затверджує перелік громад, які підлягають відновленню – виключно після деокупації. Алгоритм наступний. Після деокупації визначається територія для відновлення. Потім громада протягом двох місяців повинна розробити план відновлення. І вже тоді визначатися із джерелами фінансування.
За словами Юрія Коноваленка, наразі він має лише часткову інформацію про те, наскільки зруйновано його місто. Зокрема пошкоджено близько 20 відсотків житлових багатоповерхівок; усі 16 шкіл, деякі з них повністю зруйновано. Також зруйновано ЦНАП і центральна районна лікарня, очисні споруди. Пошкоджено та пограбовано усі дитячі садочки. Наприклад, із садочка у селі Інженерне, який було капітально відремонтовано напередодні повномасштабного вторгнення, вивезли усе: зрізали бойлери, батареї опалення, забрали меблі тощо.
– Попередній план відновлення для себе ми вже зробили. – каже Юрій Коноваленко. – Після деокупації обов’язково будемо відновлювати лікарню, ЦНАП, очисні споруди. Також треба облаштувати надійну систему оповіщення та укриття. Що стосується шкіл, то відбудовувати будемо не усі – десь третину з тих, що були в нас до повномасштабної війні. Про це треба казати чесно. Бо на відбудову тільки однієї школі (проєкт вже майже зроблений) потрібно близько 40 млн грн. А загалом тільки на першочергові роботи по відновленню треба 700 млн грн. Маємо надію, що нам допоможуть закордонні партнери. Але спочатку треба здобути Перемогу та дочекатися, коли усі території нашої Пологівської громаді буде звільнено від російських загарбників.
Швейна майстерня для пологівців від закордонних партнерів
У рамках програми USAID DOBRE Пологівська громада безоплатно отримала сучасне швейне обладнання та облаштувала швейну майстерню.
– Це пілотний проєкт саме для тимчасово окупованих громад, – каже представниця Пологівської громади, – Ми отримали побутові та промислові швейні машини, петельну машину, обладнання для вишивання тощо. Тут можна щось пошити для особистих потреб, а також будемо виконувати певні замовлення на волонтерських засадах. Зокрема виготовляти державні прапорі. Наразі ми облаштували майстерню у Запоріжжі, але після деокупації наших територій «релокуємося» до Поліг.
Також завдяки партнерству з програмою USAID DOBRE Пологівська громада безоплатно отримала новий універсальний екскаватор-навантажувач вартістю 2,7 млн грн, автобус та декілька потужних генераторів.
Після деокупації громади уся ця техніка та обладнання будуть використовуватися для відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок ворожих обстрілів.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки та з відкритих джерел