Кремль рефлекторно переходить до своєї улюбленої тактики маніпулювання, заперечення і зміни ролей агресора/жертви, але його пропагандисти місяцями готують інформаційне середовище та поширюють дезінформацію про Каховську дамбу.Про це у черговому огляді повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності.
Зранку 6 червня жахливі кадри, на яких зображено обвал Каховської дамби на річці Дніпро на окупованих Росією територіях Херсонської області України, швидко облетіли ЗМІ по всьому світу. Руйнування дамби вивільнило 18 мільярдів кубометрів води, що утримувалися величезним Каховським водосховищем вище за течією, спричинивши як гуманітарну, так і екологічну катастрофу.
ЄС рішуче засудив цю безпрецедентну атаку на цивільну інфраструктуру, але прокремлівські суб’єкти маніпулювання інформацією також швидко відреагували. Давайте подивимося, як прокремлівська екосистема дезінформації намагалася розкрутити цей жахливий злочин і відвести від себе провину.
Кремлівський рефлекс
Як не дивно, Кремль поспішив звинуватити Україну в руйнуванні дамби, незважаючи на те, що вона розташована на окупованих Росією територіях. Російські офіційні особи майже одразу засудили це як український акт саботажу, а потім повернулися через кілька годин, закликавши до «міжнародного розслідування». Ярлик «терорист» також швидко приклеїли до України за нібито підрив дамби.
Звинувачення України в тероризмі все частіше стають ознакою прокремлівської дезінформації про агресійну війну Росії проти України.
Отже, «кремлівський рефлекс» змішування заперечень і звинувачень був швидко запущений, у тому числі відомим апологетом Кремля Такером Карлсоном, який стверджував, що «будь-яка чесна людина прийде до висновку, що українці, ймовірно, підірвали все». ‘ у своєму новому шоу в Twitter.
Посадка насіння
Проте прокремлівський дезінформаційний апарат покладається не лише на рефлексивні реакції. Насправді ми можемо простежити спроби підготувати інформаційне середовище до можливості руйнування Каховської дамби принаймні з жовтня 2022 року.
Тепер, коли дамбу зруйновано, прокремлівські експерти можуть повторити свої попередні спроби маніпуляції, включаючи спроби перехопити порядок денний Ради Безпеки ООН, як «доказ правдивості» їхнього поточного наративу дезінформації.
Спосіб дії Кремля для маніпулювання інформаційним середовищем демонструє свідомо викривлену логіку – мовляв, ми стверджували, що це правда в минулому, тому, коли ми повторюємо цю заяву зараз, ви повинні вважати її «доведеною».
Відкрити пожежний шланг брехні
Різноманітні, часом суперечливі наративи про цю жахливу подію, поширені прокремлівськими ЗМІ, не є випадковими, а частиною ретельно розробленої тактики, відомої як «пожежний шланг брехні».
Початкова реакція прокремлівської дезінформаційної екосистеми, можливо, ще до того, як усвідомила масштаби та вплив шкоди, фактично намагалася применшити подію або представити її як вигідну у військовому відношенні для російських окупантів. Російські коментатори неминуче дійшли висновку, що за цією атакою стоїть «Захід», незважаючи на зростаючу кількість доказів протилежного.
Деякі прокремлівські інформаційні маніпулятори навіть намагалися провести паралелі зі звірствами в Бучі та вибухами на газопроводі Nord Stream, а інші прагнули висміяти Україну, зображуючи атаку на дамбу величезним прорахунком її власних збройних сил. Інші все ще стверджували, що Україна атакувала дамбу як привід для запровадження нових санкцій Заходу проти Росії.
Дехто навіть намагався завчасно відповісти на занепокоєння щодо того, що руйнування дамби може означати для водопостачання Криму. Таким же превентивним способом прокремлівські видання дезінформації також поспішають позначити будь-які потенційні звинувачення проти Росії як західну або українську дезінформацію.
Рефлексивне заперечення з наступним переповненням інформаційного середовища безліччю дезінформаційних наративів — це стратегія, яку неодноразово використовували прокремлівські учасники дезінформації, мабуть, найбільш помітно щодо збиття рейсу MH17.
«Ми не хотіли війни»
Паплюження України необґрунтованими звинуваченнями в жорстокості, зміна ролей агресора/жертви стали частиною ширшого прокремлівського наративу дезінформації про екзистенційний характер війни Росії проти України.
Оскільки перспективи війни, здається, дедалі більше повертаються проти Росії, інформаційні маніпулятори Кремля прагнули вселити ідею, що шлях до виживання Росії лежить через повне знищення України. І ця підступна ідея, здається, прижилася. Як повідомляє «Медуза», одне з небагатьох незалежних ЗМІ, яке пережило систематичне переслідування російською державою, навіть заперечення проти війни в Росії тепер оформляється суто імперіалістичними термінами – «ми не хотіли війни, а тепер ми не залишилося інших варіантів, як виграти, бо інакше Росія розпадеться».
Таке оціпеніння розуму призвело до ситуації, коли навіть спричинення неймовірних гуманітарних та екологічних катастроф широко сприймається як прийнятне. Немає нічого дивного в тому, що «внутрішній фронт» у Росії реагує на прохання Кремля. Про це також свідчить незалежний дослідницький інститут «Левада-центр» – 68 відсотків вважають, що Росія рухається в правильному напрямку.
І все ж
правда полягає в тому, що міцного миру можна досягти, лише якщо Росія погодиться на українську формулу миру і припинить війну.
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.