Флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності EUvsDisinfo* у щотижневому огляді знайомить читачів з черговими маніпуляціями кремля та російських пропагандистів. Очолює огляд матеріал «Кремль намагається отруїти розуми всього світу» The Kremlin Attempts to Poison Minds Worldwide , який ми подаємо із незначними скороченнями.
Кремлівські пропагандисти продовжують свої невпинні глобальні зусилля з отруєння свідомості людей, – чи то маніпулюючи фактами щодо продовольчої безпеки, чи то через відмову українцям у їхньому праві на існування як народу та держави.
26 квітня виповнилося 37 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Як і їхні радянські попередники, сучасне російське керівництво та влада постійно заперечують правду про небезпеку військових дій Росії, зокрема навколо Запорізької АЕС, натомість поширюють чисті фантазії, маніпуляції, вигадки та відверту брехню.
Однак, згідно з останніми опитуваннями Gallup, незважаючи на цю лавину дезінформації, нещодавні дії Росії отримали серйозну критику з боку аудиторії в усьому світі, що призвело до історичного падіння глобальних рейтингів схвалення Росії.
Знову про “розпад” Європейського Союзу
Ми продовжуємо стежити за світовим туром російських цинічних спроб маніпулювання інформацією щодо глобальної продовольчої безпеки.
Згідно з нещодавніми маніпуляціями Кремля, успіх Європейського Союзу у відкритті шляхів солідарності для доступу українського зерна до світових продовольчих ринків призвів не лише до посилення напруженості між державами-членами, але й матиме наслідком фактичний розпад Європейського Союзу. У рамках кампанії кремлівська екосистема маніпуляції знову вдалася до поширення сфабрикованих матеріалів, цього разу неіснуючої обкладинки авторитетної німецькомовної ділової газети Handelsblatt.
Ця кремлівська кампанія повертає нас до прогнозів Судного дня, які Кремль викидав під час пандемії Covid-19. ЄС нібито був не в змозі впоратися з викликом і був – так, ви правильно здогадалися – на межі розпаду. Ця наполегливість щодо “неминучого розпаду ЄС” лише посилилася, оскільки криза охорони здоров’я загострилася в Росії, що призвело до надмірної смертності приблизно на 1000 додаткових смертей на день.
Прогнозування загибелі інших або очорнення опонентів є основною реакцією Кремля на коліна, щоб відвернути увагу від внутрішніх проблем, таких як відсутність швидкої перемоги та зростання жертв в Україні.
Пустопорожні російські слова нужденних не нагодують
У більш отруйних штаммах кремлівської дезінформації Європейський Союз та його держави-члени зображуються такими, що не можуть нагодувати нужденних в Африці. І це незважаючи на те, що багатосторонній підхід ЄС до солідарності, сталого виробництва, вільної торгівлі та глобальної співпраці вирішує проблему за допомогою конкретних дій як усередині ЄС, так і в усьому світі.
Що ще важливіше, ця отруйна брехня зручно приховує, що російське вторгнення в Україну, експорт якої раніше годував 400 мільйонів людей, дестабілізував світові продовольчі ринки та підвищив ціни на продовольство через збільшення вартості виробництва, транспортування та страхування вантажів. Наслідки цього найбільше відчуваються в деяких з найбідніших країн із слабкою економікою в Африці на південь від Сахари та за її межами.
Російські війська також знищили значні запаси продовольства, виробниче та складське обладнання, а також переробні та транспортні потужності в Україні, про що все ще можуть свідчити фотографії розбомблених зернових сховищ і гаваней.
Замість того, щоб колихати повітря, Росія могла б зробити реальний внесок у глобальну продовольчу безпеку, припинивши свою незаконну війну в Україні та вивівши свої сили з міжнародно визнаних кордонів України.
Натомість Москва відправляє міністра закордонних справ Лаврова в міжнародні поїздки, щоб замовчувати правду та намагатися переконати країни в усьому світі в невинності Росії за допомогою деяких основних трюків з підручника маніпулятора: обманювати, заперечувати та відволікати.
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”