Зустріч минулого тижня у Запорізькому ЦЖС відбулася за чудової нагоди: народження книжки. Презентація двотомника «Чарівні казки» та «Легенди острова Хортиця» має велике коло причетних.
Та головними на цій зустрічі були діти. Тому що книжки створені для них, заради їхнього майбутнього та мають внесок дитячих та юнацьких талантів.
Обидві книги ілюстровані малюнками учнів образотворчої студії та фотографіями гуртку «Образ» Запорізького міського палацу дитячої та юнацької творчості.
Тож, як наголосила голова Запорізької організації НСЖУ Наталія Кузьменко, метою журналістського проєкту, який дав такий прекрасний наочний результат, є захист та позашкільної освіти: “Треба, щоб якомога більше людей побачили, на що здатні діти, які навчаються у МПДЮТ”.
Директор Палацу Людмила Марінюк нагадала, що зовсім недавно заклад став лідером позашкільної освіти України, отримавши визнання у номінації «Розширення медіапростору позашкільної освіти». І присутні подивилися переможний ролик, представлений на конкурс. І перелік яскравих подій, і чудовий двотомник, і концертна програма до презентації, підготовлена студійцями Палацу, були свідченням важливості невтомної роботи позашкільного закладу.
Книга ж народилася у співпраці. Робота над текстами казок розпочалася ще у 2021 році. А вже під час повномасштабного вторгнення була підготовлена до друку збірка легенд. І саме цьогоріч обидві книги отримали своє ілюстративне оздоблення, виконане молодими запорізькими талантами.
Поява двотомника на світ стала можливою завдяки допомозі благодійників. Це Тамара Карташова та Народний депутат Сергій Штепа.
Та вони впевнені, що важливіші співучасники події – діти. “Саме дякуючи вам, ця книжка побачила світ. Ви повноправні співавтори”, – впевнена волонтер Тамара Карташова.
І Сергій Штепа вважає, що “…дуже важливо, щоб діти могли займатися тією справою, яка їм подобається, розвиватися, розкривати себе. Всі таланти, які людина здобула до 18-20, людина використовує, і вони стають фундаментом для подальшого кар’єрного зростання. Тому це не останній проєкт, пов’язаний з молодим поколінням. Ми маємо це робити не лише заради нашого міста, а заради всієї України”.
Докладніше про роботу над книгою розповідали її учасники. Особливо цікаво було почути авторів малюнків. Загалом над філософськими текстами казок працювало 11 студійців [керівниці Алла Татаринова та Олена Арсієнко]. “Мені казки, які я малював, сподобалися. Це «Істина» та «Курячий бог»”, – зізнався молодий художник Каспер Радченко.
Щодо роботи над «Легендами Хортиці» своїми думками поділилася відповідальний секретар Запорізького відділення НСЖУ Валентина Манжура: “У важкі часи має бути те, що нас об’єднує, наше коріння – а як часто ми забували про це… А ця книга і є тим, що закладає, я б сказала, підвалини національної ідеї, якою кожен із нас має бути просякнутий з дитинства. Завдяки цій книзі ми збагатимо свій світ духовний. І зрозуміємо, звідки ми такі… титані, і як ми встояли, і як ми встоїмо. І встоїмо саме тому, що нація має такі приклади минулого, що не можна нас ані зігнути, ані зламати”.
Ілюстраціями для «Легенд острова Хортиця» займався фотомитець Борис Дворний разом із своїми студійцями – Олександром Бехтером, Машею Житнік і Танею Чубко. Перед ними була непроста задача знайти сучасне асоціативне рішення для історій, записаних у XIX сторіччі від свідків минувщини, козаків: “…читали, радились, дивилися верстку… Шукали кадри у дусі легенд Хортиці. Впевнений, не завжди треба йти по шляху прямої ілюстрації…”
Задоволений роботою й видавець Віктор Текуч, вони разом із Борисом Дворним на презентації передивлялися особливо вдалі сторінки… Пан Віктор впевнений, що свою першу книжку діти, учасники проєкту, понесуть додому притискаючи до серця. Так і було!
До святкової події всі отримали авторські екземпляри та смаколики від благодійників.
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки та Бориса ДВОРНОГО