Ідеальні дороги і дивовижна алея троянд із годинником
У 2020 році місто Енергодар відзначив свій перший серйозний ювілей – 50-річчя. Рівно півстоліття тому, у червні 1970 року, тут почали будувати найпотужнішу теплову електростанцію [3650 МВт] і місто-супутник, а за дев’ять років взялися зводити найбільшу в Україні та Європі атомну станцію – з шістьма енергоблоками сумарною потужністю 6000 МВт. На будівництво енергетичних гігантів з’їжджалася молодь з усіх куточків і на той момент середній вік енергодарців становив лише 28 років.
Місто енергетиків багато в чому унікальне. По-перше, воно наймолодше в регіоні [50 років – це не вік]. Крім того, його головні місто утворюючі підприємства – Запорізька АЕС держпідприємства “НАЕК “Енергоатом” і Запорізька ТЕС АТ “ДТЕК Дніпроенерго” – належать до однієї галузі і є найбільшими станціями в Європі. Також це єдине місто в області, де дохідна частина перевищує видаткову; і одні з небагатьох в Україні, де народжуваність перевищує смертність [на сьогодні тут мешкає близько 53,6 тисячі осіб].
Перше, на що звертаєш увагу, в’їхавши до Енергодара, це на практично ідеальні дороги і тротуари – жодної ямки або потрісканого старого асфальту. За словами мера міста капітальний ремонт центральних вулиць міста став одним із наймасштабніший проектів останніх кількох років. Для його виконання було залучено турецьку фірму “ОНУР Конструкціон Інтернешнл” – одну з найкращих у світі у своїй галузі. По суті, це був навіть не ремонт, а повна заміна дорожнього полотна на більшості вулиць [залишилося привести до ладу чотири вулиці на околиці міста]. Також було замінено покриття пішохідних тротуарів, проведено благоустрій та озеленення. Особливо змінилася вулиця Українська. Крім укладання нового асфальтного покриття і тротуарної плитки, там також розширили проїжджу частину і замінили всі комунікації та зовнішнє освітлення.
На що ще варто звернути увагу? Ну, хоча б на унікальний і перший у нашій області інклюзивний ігровий майданчик для дітей з інвалідністю, який відкрили минулого року на вулиці Козацькій. Тут зроблено безпечне гумове покриття, встановлено спеціальні гойдалки та розвивальні конструкції з урахуванням особливих потреб дітей. Вартість проекту – понад один мільйон гривень.
Працюють магазини і ринок [торговий центр “Меркурій”], але з певними заходами профілактики, виконання яких суворо контролюють рейдові бригади.
Ціни, до речі, нижчі, ніж у Запоріжжі [і це при тому, що середня зарплата в ерергодарців удвічі вища]. Наприклад, полуницю продавали по 60 гривень за кілограм [в обласному центрі цього ж дня вона коштувала мінімум 70-75 грн], черешню – по 50 грн [60-65], абрикоси – по 40 грн [50-60], томати – по 18-30 [25-45] тощо.
Чотири роки тому в Енергодарі побували Світлана ШКАРУПА та Сергій ТОМКО (фото, відео) «МИГ».