Для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС були задіяні 9 тисяч запоріжців

Для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС були задіяні 9 тисяч запоріжців

26 квітня 1986 року трапилася трагедія світового масштабу. На четвертому енергоблоці  Чорнобильської АЕС сталася аварія, яку вважають найбільшою в історії людства техногенною катастрофою. За різними даними, протягом лише одного місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинули від 30 до 200 пожежних,  працівників АЕС та інших осіб, хто першими поринули у боротьбу з поширенням радіоактивних речовин.

Аварія на Чорнобильський АЕС спричинила невідворотні наслідки для життя тисяч людей, насамперед, жителів зони найбільшого розповсюдження радіоактивних речовин, а загалом — вплинула на життя всього людства.

Для ліквідації наслідків аварії були задіяні сотні тисяч людей. Серед них і 9 тисяч запоріжців, які ціною свого здоров’я, а іноді, навіть, життя врятували країну і світ від радіаційного забруднення.

Для надання медичної допомоги людям, що постраждали від аварії, та населенню у м. Чорнобиль, м. Прип’ять та Поліського району відправлялись бригади медиків із обласної клінічної лікарні та інших лікувальних закладів Запорізької області. Вони працювали на прийомі пацієнтів у місцевих стаціонарах, у складі бригад швидкої допомоги об’їздили майже всю територію зараженої радіацією зони. Так, у трудовому колективі Запорізької обласної клінічної лікарні сьогодні працюють 8 героїчних медиків — учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це медичні сестри Ольга Зеленська, Анна Лагер, Людмила Супрун, Людмила Осипенко, завідувач відділенням судинної хірургії Леонід Карнаух, лікар-лаборант експрес-біохімічного відділення клініко-діагностичної лабораторії Людмила Липська, завідувач відділенням інтенсивної терапії гіпербаричної оксигенації Сергій Трусов, лікар-анестезіолог Олександр Гришай.

Спеціалісти санітарної служби Запорізької області здійснювали виїзди зі своїм радіологічним обладнанням в Поліський район Київської області і протягом двох місяців працювали в 30-кілометровій зоні АЕС. Завдяки цій роботі було вжито заходів  з обмеження променевих навантажень населення, що там проживає, розраховувалися дози опромінення і приймалися рішення про відселення людей у випадках перевищення допустимих нормативів.

У той же час, на базі обласної клінічної лікарні був організований централізований пункт дезактивації людей, які прибували з Прип’яті, Чорнобиля, Києва до Запоріжжя. Лише в травні 1986-го через цей пункт пройшло близько 4 тисяч людей, чий рівень випромінювання на шкірних покривах в 50 (!) разів перевищував гранично допустимий. Радіологічне відділення працювало цілодобово, проводило дозиметричний контроль та розподіляло прибулих у відділення стаціонару лікарні. Медичний персонал працював у дуже напруженому ритмі, надавав медичну допомогу всім, кому вона була необхідна.

Чим більше часу проходить з моменту аварії, тим більше науковці переконуються, що зона ураження була набагато більшою, ніж 30 кілометрів. Вплив радіації на населення виявився набагато більшим, ніж очікували.

Крім цього, запоріжці працювали на будівництві саркофагу, могильників, табору для постійного перебування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Ця частина роботи була дуже небезпечною, адже у безпосередній близькості до четвертого енергоблоку станції радіаційний вплив був руйнівним для організму людини.

Невпинно спливає час, учасників тих подій залишається все менше і менше.

На знак поваги до подвигу чорнобильців у Запоріжжі 2004 р. збудували унікальний фонтан Життя з кулею (вагою 3,8 тон), що крутиться. Навколо фонтану створено 8 кам`яних композицій, які характеризують історію і побут українського народу. Найвизначнішою є фігура «Чорнобиль». Вона увічнює пам`ять усіх героїв-ліквідаторів, які загинули під час усунення наслідків аварії.

До тридцять другої річниці Чорнобильської катастрофи 26 квітня 2018 р. у Запоріжжі  відкрили пам’ятник «Героям Чорнобиля». Він об’єднує сталеву кулю, що уособлює ядро атома, платформу, яка символізує «випалену землю», а також дев’ятиметрову арку, яка являє собою часовий портал, що розділяє життя планети «до» і «після» катастрофи. У 2019 році на меморіалі встановили дзвін, який закликає нас пам’ятати про страшну трагедію на Чорнобильській АЕС.

(zoda.gov.ua)

(Visited 28 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *