До 30-річчя Незалежності України Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) започаткувала колекцію історій про те, як різні етнічні та релігійні спільноти України допомагали людям незалежно від їхньої етнічної чи релігійної ідентичності. У цьому гроні не лишилася непомітною громадська організація «Сафія», членкині якої уже впродовж кількох років годують бездомних в одному з парків Запоріжжя.
ГО «Сафія» створена у 2018 році та об’єднує мусульманок Запоріжжя й інших небайдужих.
Як розповіла голова жіночої організації Танзіля Іса, до 2014 року нинішні її членкині працювали у Донецьку: вели просвітницьку діяльність, реалізовували благодійні проєкти на рівні своєї громади. У 2014 році їм довелося залишити Донецьк.
“Далі був переїзд та період адаптації, – розповідає Танзіля Іса. – Певний час ніхто взагалі нічим не займався. Але ми відвідували різні події, які організовували міжнародні організації, й це нас трохи розбурхало. Тож після недовгого періоду тиші ми знову відновили діяльність. Ми доєдналися до жінок, які робили проєкти в мечеті Запоріжжя. На початку це були переважно лекції просвітницького характеру. А восени 2018 році започаткували організацію “Сафія”, що у перекладі означає “чиста”. І третій рік поспіль беремо участь у впровадженні проєкту “Нагодуй голодного”.
Локація, де ми щосуботи роздаємо їжу, — це площа, яка розташована в парку Запоріжжя-2. Там можна з усіма карантинними вимогами й досить зручно всіх розмістити”.
Організація значну увагу приділяє благодійності, просвітництву, навчанню жінок, а також просвітницьким заходам, які мають на меті познайомити людей з ісламом та розвіяти стереотипи щодо нього.
Головні цінності “Сафії” – свобода, відповідальність, захист прав, свобода совісті.
“Насправді, це цінності, на яких стоїть усе українське суспільство. Ми навряд чи пропонуємо щось нове. Є цінності, які є особливо важливими для нас як для мусульман. Це збереження сім’ї та адаптація й інтеграція мусульман в українське суспільство. Ми дуже зацікавлені в тому, щоби цей процес відбувався максимально комфортно для обох сторін. Щоби це був спільний рух, де ми всі разом. Слава Богу, в державі Україна ми можемо вільно сповідувати свою релігію та жити згідно з нашими цінностями. Дуже важливо, щоби мусульмани, які приїжджають сюди, дотримувалися тих цінностей, які є тут. Це запорука їхнього перебування в Україні”, – впевнена Танзіля Іса.
Джерело і фото – проєкт “30 років СПІЛЬНОДІЇ. 30 років СПІЛЬНОТВОРЕННЯ”