Децентралізація по праву вважається однією з успішних українських реформ. Вагомою складовою цього успіху є допомога Європейського Союзу, який ще в 2016 році започаткував Програму для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою».
«Вихователі дитячого садочку»
Завдяки фінансовій підтримці ЄС та п’ятьох його членів [Данія, Естонія, Польща, Німеччина, Швеція] по всій Україні були створені Центри розвитку місцевого самоврядування, які стали ефективними партнерами влади в проведенні адміністративно-територіальної реформи.
Місцеві кваліфіковані експерти, що працювали за контрактом в регіональних центрах розвитку місцевого самоврядування, консультували створювані об’єднані територіальні громади [ОТГ] з організаційних та юридичних питань, пізніше радили активу, як правильно вести документацію, допомагали розробляти стратегії розвитку територій й розповідали про великі можливості співпраці з європейцями, якими можна користатися, не чекаючи чиїхось вказівок чи дозволів.
Спеціалісти провели 137 семінарів і тренінгів та здійснили 523 виїзні консультації. Було організовано дев’ять візитів по Україні для набуття досвіду з бюджетних і секторальних питань та навчальні візити фахівців ОТГ до Польщі, Німеччини та Австрії.
На Запоріжжі практично всі ОТГ – і «аксакали», що утворилися 2015 року, і «новачки» – вдячні за підтримку експертам та Євросоюзу, і своїх почуттів не приховують. У цьому «МИГ» переконався, побувавши на Дні відкритих дверей Запорізького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою», який є наступником регіонального Центру розвитку місцевого самоврядування. [Європейці за чотири роки побачили, що їхні кошти використовуються за призначенням, і включили центри до своєї структури. Тепер до кінця 2023 року радники працюватимуть на штатній основі й зосередяться на питаннях подальшого розвитку ОТГ].
“На початку експерти програми були для керівників громад як вихователі у дитячому садочку, – так висловився голова Асоціації ОТГ Запорізької області, голова Комиш-Зорянської ОТГ [створена однією з перших у 2015 році] Ігор Гнатуша. – Нам детально пояснювали усі тонкощі по всіх напрямках роботи, чого ми не могли знайти у законодавстві, яке створювалося одночасно з процесом децентралізації”.
Заявки на проекти – не марна справа
Голова молодої Михайлівської громади Вільнянського району [працює в нових бюджетних умовах трохи більше року] Алла Король зазначила, що один з проєктів Програми «Дванадцять кроків керівника» дав просто неоціненні знання та можливість спілкування з колегами. За короткий термін за допомогою фахівців складено інвестиційний паспорт та інвестиційні пропозиції ОТГ. А за іншим проєктом отримано новітнє спорядження й техніка для місцевої пожежної команди.
Голова Гуляйпільської міської ОТГ Сергій Єрмак розповів, що за останні два роки громада взяла участь у кількох проєктах, підтримуваних Програмою «U-LEAD з Європою». Зокрема, «Е-рішення для громад» вже дала конкретний результат: завдяки електронній мапі вдалося довести, що затребувана під будівництво земельна ділянка відноситься до прибережної зони, і таким чином вберегти її для громади.
Ще одне надбання Гуляйпільської ОТГ за підтримки програми – мобільний Центр надання адміністративних послуг [ЦНАП]. Спеціалізований автомобіль з облаштованими робочими місцями та доступний для людей з обмеженими можливостями тепер обслуговує мешканців навіть «крайньої точки» громади, що знаходиться за 40 кілометрів від адміністративного центру.
«Подавайтеся на проекти, пишіть заявки, – звернувся Сергій Єрмак до «молодших» колег з нещодавно утворених ОТГ. – Ми на власному досвіді переконалися, що будь-яка проактивність буде підтримана”.
Запорізькі ОТГ – в лідерах бенефіціарів
Це підтверджують здобутки активних запорізьких громад. Наприклад, у проекті «Підтримка покращення послуг у сфері сталої мобільності» планувалося підтримати 11 громад з усієї України. Так от, п’ять переможців за цим проєктом – із Запорізької області [Біленьківська, Воскресенська, Осипенківська, Кам’янсько-Дніпровська, Бердянська ОТГ]. А в ініціативі «Рівний рівному», що пропонує обмін практичним досвідом з європейськими колегами та презентацію в Європі українських можливостей та здобутків, серед трьох переможців – двоє наших [Широківська та Веселівська ОТГ].
Згадані Широківська, Гуляйпільська та Веселівська громади отримали технічну підтримку у створенні Планів дій сталого розвитку енергетики та клімату [SECAP] в рамках проекту «Розумний енергетичний менеджмент».
Інші ОТГ теж не задкують, обираючи з наданих можливостей ті, що більш потрібні в даний момент. Вони беруть участь в таких проектах:
- «Інтегроване просторове планування для ОТГ» CANactions School – чотири ОТГ;
- «Вдосконалення системи цивільного захисту ОТГ України» – шість ОТГ;
- «Громада для людини» [для покращення життя вразливих категорій] – шість ОТГ;
- «Партнерство між міськими та сільськими громадами в Україні» – вісім ОТГ;
- «Е-рішення для громад» – десять ОТГ;
- «Сильні ради – спроможні громади» – 16 ОТГ.
«U-LEAD не тільки навчає, а й спонукає”
Голови громад свідомі того, що усі послуги мають надаватися на місці. Тому великою популярністю користується проект Програми «U-LEAD з Європою» по створенню Центрів надання адміністративних послуг. На сьогодні в Запорізькій області ЦНАПи відкриті у дев’яти громадах, і ще у 12-ти вони у процесі впровадження.
Європейська допомога робить акцент на м’яких навичках, тобто надає «вудку» для самостійної «риболовлі». І, як висловилася заступниця голови Преображенської ОТГ Ірина Дроздова, “U–LEAD не тільки навчає, а й спонукає”. Преображенців вона так надихнула, що її освітяни включені до складу Всеукраїнського проєкту «Раннє втручання», що проводиться спільно з Дитячим фондом ООН «Юнісеф» для ефективної роботи з дітьми з вадами здоров’я. Цієї весни в Преображенській ОТГ пройде III Всеукраїнська конференція з цієї тематики.
Запорізький регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою» зосередиться тепер на регіональному розвитку ОТГ задля більш демократичного та процвітаючого майбутнього. Як повідомила його керівниця Тетяна Бордюг, його радники завжди до послуг об’єднаних територіальних громад.
Ганна Чуприна, фото з FB-сторінки Запорізького регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою”