ДЕНЬ 793-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 793 RUSSIAN AGRESSION
26 квітня в Україні і світі Міжнародний день пам’яті Чорнобиля. Ця дата є важливою для осмислення радянської дійсності та вшанування пам’яті країн і народів, які постраждали від катастрофи.
Від 2017 року документи, що стосуються Чорнобильської катастрофи, включені до міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО “Пам’ять світу”.
Аварія на ЧАЕС стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці, забравши життя сотень людей і завдавши непоправної шкоди екології Європи. Величезна кількість радіоактивних речовин була викинута в атмосферу, що призвело до евакуації понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів.
У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Щороку в цей день проводяться пам’ятні заходи, виставки та інформаційні хвилинки, щоб вшанувати пам’ять про трагедію та її жертв.
26 квітня В Ізраїлі – День пам’яті воїнів, у Вірменії – День прикордонника, в Італії – День пам’яті Маріанської Богоматері 1467 року, у США – Національний день дітей і домашніх тварин, День кренделя, в Данії та Гренландії – Великий молитовний день.
Також 26 квітня Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Цей день було встановлено Генеральною Асамблеєю ООН у грудні 2003 року.
Дата була обрана не випадково, адже саме 26 квітня 1986 року сталася Чорнобильська катастрофа, яка є однією з найбільших техногенних катастроф в історії. Цей день є важливим для вшанування пам’яті всіх жертв радіаційних аварій, а також для підвищення обізнаності про ризики, пов’язані з використанням радіації. Він також служить нагадуванням про необхідність підтримки постраждалих і продовження досліджень у сфері радіаційної безпеки.
А ще 26 квітня Міжнародний день інтелектуальної власності. Дату обрали тому, що саме цього дня 50 років тому почала діяти Конвенція, на основі якої й було засновано Всесвітню організацію інтелектуальної власності (WIPO).
WIPO – спеціальний підрозділ ООН, який працює над розвитком зрозумілої, доступної та врівноваженої міжнародної системи інтелектуальної власності. Свято затверджене Генеральною асамблеєю WIPO у вересні 2000 року, відзначається з 2001 року.
26 квітня святкують Всесвітній день пілотів. Вперше професійне свято відсвяткували 2014 року.
/kl.informator.ua
Спочатку День пілотів був «внутрішнім» святом Асоціації пілотів Турецьких авіаліній Turkish Airlines. Це свято присвячене першому польоту у небі Туреччині. У 1912 році 26 квітня Феса Евренсев – кращий учень потоку, майбутній керівник Turkish Airlines, склав на відмінно екзамен та підняв у небо літак у якості першого пілота своєї батьківщини. У 2014 році Міжнародна федерація асоціації пілотів повітряних ліній прийняла запропоновану дату 26 квітня для святкування Дня пілотів у всьому світі.
Також 26 квітня Всесвітній день жіночого здоров’я (World Women’s Wellness Day) – це щорічна подія, яка проходить у останню п’ятницю квітня і спрямована на сприяння здоров’ю та добробуту жінок у всьому світі.
Ця подія про унікальні проблеми зі здоров’ям, з якими стикаються жінки, і про важливість пріоритету догляду за собою. В сучасному світі жінки намагаються поєднувати кар’єру та материнство, роль дружини, доньки і подруги тощо. Величезна кількість соціальних та професійних ролей у жінок, велика відповідальність та активність, стреси та навантаженність, безперечно, впливають на їх фізичне та психічне здоров’я.
Як назвати дитину, яка народилася 26 квітня
Іменини: Василь, Іван, Нестор, Микола, Петро, Степан, Ян.
Талісманом людини, народженої 26 квітня, є олександрит.
Відноситься до хризоберилів. Має блакитно-зелене забарвлення. Здавна олександрит називають каменем сильних та вольових людей.
Цього дня народилися:
- 1961 рік — український футболіст і тренер, радник віцепрем’єра України з питань Євро-2012 Олександр Заваров;
- 1968 рік — український військовий льотчик, Герой України Олександр Оксанченко;
- 1985 рік — український футболіст, захисник збірної України та ФК “Дніпро” (м. Дніпро) Артем Федецький.
Пам’ятні дати і події 26 квітня
- 1840 рік — з друку виходить перше видання “Кобзаря” Тараса Шевченка;
- 1289 рік — єгипетські мамелюки захопили Триполі;
- 1514 рік — польський астроном Микола Копернік проводить своє перше спостереження за Сатурном;
- 1607 рік — на мисі Генрі (Вірджинія) здійснюють висадку перші в Америці англійські колоністи;
- 1783 рік — тринадцятилітний Людвіг ван Бетховен стає музикантом клавішних інструментів придворного оркестру в Бонні;
- 1918 рік — в Україні розформовують підрозділи “синьожупанників”, утворені в Німеччині з полонених українців;
- 1945 рік — Україна входить до складу ООН як член-засновник;
- 1962 рік — запускають у космос англо-американський супутник “Ariel”, перший в історії міжнародний об’єкт у космосі;
- 1965 рік — у Києві вперше виходить в етер радіостанція “Промінь”;
- 1979 рік — у Брюховицькому лісі під Львовом знаходять підвішеного працівниками КГБ Володимира Івасюка;
- 1986 рік — о 1 год. 23 хв. за київським часом стається найбільша техногенна аварія в історії людства — вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС і сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж під час вибуху бомби в Хіросімі 1945 року;
- 1989 рік — під час мітингу пам’яті жертв Чорнобиля у Львові вперше замайоріли синьо-жовті прапори;
- 1999 рік — комп’ютерний вірус “Чорнобиль” ушкодив, за різними оцінками, до півмільйона комп’ютерів по всьому світі;
- 2000 рік — президент України Леонід Кучма заявив, що Чорнобильська АЕС буде закрита до кінця 2000 року.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-zavtra-26-kvitnya-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2559640.html
/daytoday.ua/26-kvitnia