У Запорізькій службі зайнятості розповіли про допомогу безробітним та роботодавцям під час повномасштабного вторгнення, а також про найважливіші проєкти, які втілюються сьогодні.
Допомогу отримали майже 24 тисячі громадян
ПІСЛЯ ПОЧАТКУ повномасштабної війни у роботі служби відбулися значні зміни. Змінилося також і законодавство. Але головне завдання – допомога у працевлаштуванні та самореалізації громадян – залишається незмінним. На жаль, більша частина Запорізької області окупована. Проте чотири центри зайнятості продовжують роботу. Більш того, у Запорізькому обласному центрі також працюють спеціалісти служби зайнятості, які виїхали з окупованих територій і надають допомогу у працевлаштуванні переселенцям.
Як розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік, впродовж минулого року понад 24 тисячі громадян отримували послуги Запорізької обласної служби зайнятості, з них – майже 20 тисяч зареєстрованих безробітних. За цей період понад 3000 осіб знайшли роботу, з поміж них майже 700 вимушених переселенців. Здійснено 1824 направлення безробітних для участі у суспільно корисних роботах в умовах воєнного стану. За направленням обласної служби зайнятості професійне навчання проходили 133 безробітних.
– За сприяння служби зайнятості роботу знайшли медичні та інженерні працівники, службовці, бухгалтери, продавці, касири, слюсарі, водії автотранспортних засобів, електромонтери, адміністратори – зазначила Ірина Дуднік. – Певна кількість безробітних працевлаштовані на некваліфіковані роботи: охоронник, вантажник, прибиральник територій, молодша медична сестра, укладальник-пакувальник, тощо.
Наразі служба зайнятості допомагає:
* працевлаштуватися на постійну чи тимчасову роботи;
* отримати матеріальну допомогу, долучившись до громадських робіт;
* безоплатно отримати ваучер на навчання: перепідготовку та підвищення кваліфікації;
* отримати грант/мікрогрант та відкрити власну справу.
Організація суспільно корисних робіт
ЗАПОРІЗЬКОЮ обласною службою зайнятості протягом 2023 року укладено 29 договорів на організацію проведення суспільно корисних робіт з громадськими організаціями, комунальними підприємствами та сільськими і селищними радами.
Виконання таких робіт спрямоване на надання допомоги населенню, яке постраждало від наслідків війни, розбір завалів, плетіння маскувальних сіток тощо.
Здійснено 2016 направлень безробітних для участі у суспільно корисних робот в умовах воєнного стану. Сума фінансування складає 12,2 млн гривень.
Оплата праці за участь у суспільно корисних роботах складає 1,5 мінімалки.
Мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу
З початку 2024 року спостерігається збільшення кількості поданих заяв по Запорізькій області, більше людей цікавляться державною підтримкою, бо насправді умови дуже прості.
Подати заявку на отримання мікрогранту в сумі від 50-ти до 250-ти тисяч грн можуть як діючі підприємці, так і люди, які тільки планують започаткувати власну справу. Обов’язковою умовою отримання коштів є створення одного-двох робочих місць. Грантові кошти повертаються державі шляхом сплачених податків і обов’язкових зборів у процесі діяльності впродовж трьох років.
У 2024 році Державним центром зайнятості вже ухвалене рішення щодо надання мікрогрантів на створення бізнесу 56-ти заявникам із Запоріжжя, з-поміж них: дві внутрішньо переміщені особи, чотири – учасники бойових дій. Ще один бізнес-проєкт презентувала людина з інвалідністю.
Майже чверть грантоотримувачів – підприємці-початківці. Це означає, що державні грантові програми актуальні і затребувані та забезпечують успішний старт бізнесу.
– Серед бізнес-ідей зустрічаються різні. Це надання послуг: із ведення бухгалтерського обліку, косметологічних послуг, послуг «сантехніка-електрика». Відкриваються кав’ярні, магазини з продажу солодощів, інструментів, комп’ютерних аксесуарів. Розширюються виробництва: електродвигунів та генераторів, систем альтернативного опалення, постільної білизни та одягу, готової їжі, вирощування мікрозелені. Удосконалюється діяльність автомайстерень, стоматологічних кабінетів, ветеринарних клінік. Створюються кабінети сімейної медицини для ВПО тощо, – каже Ірина Дуднік.
Нагадаємо, що заяву разом з бізнес-планом можна подати через портал «Дія». Там же можна ознайомитись з термінами подачі заяв по кожній хвилі.
Додаткова інформація – у Contact-центрі ЗОЦЗ, телефон (0-800) 33-67-28.
Навчання за рахунок ваучера
ДЛЯ ПІДТРИМАННЯ конкурентоспроможності окремих категорій громадян видано ваучери на перепідготовку, підвищення кваліфікації для 855 осіб. З них отримали ваучер на навчання 457 громадян із числа внутрішньо переміщених. Навчатися за ваучером можна за 124 професіями та спеціальностями, зокрема, у сфері ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування. Людина самостійно обирає професію або спеціальність, заклад освіти у межах України та форму навчання: стаціонарну, заочну чи дистанційну. Загальна сума фінансування складає 16,6 млн.
Зокрема, ваучером на навчання скористалася мешканка Оріхова Наталія Ковальчук.
– За фахом я педагог, багато років працювала у школі, – каже Наталія. – Для отримання другої освіти обрала Класичний приватний університет. Зараз вчуся за спеціальністю «Менеджмент ОСББ». В Оріхові багато домівок постраждали від ворожих бомбардувань. Зокрема, у серпні минулого року дві керовані авіабомби влучили у мою оселю – вона майже зруйнована. Але я планую після нашої перемоги повернутися, щоб відновлювати своє рідне місто. Тому і отримую нову професію менеджера ОСББ.
Компенсація роботодавцям
Від початку року було прийнято 416 позитивних рішень щодо надання компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштованих 766 осіб з числа ВПО. На рахунки роботодавців перераховано суму в розмірі 9,4 млн гривень.
Загалом 250 роботодавців скористались цією програмою стимулювання працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.
Наприкінці грудня минулого року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року №1390, якою були врегульовані окремі питання зайнятості населення.
Зокрема, збільшено з двох до трьох місяців загальну тривалість надання компенсації витрат роботодавцю за працевлаштування внутрішньо переміщених громадян та до шести місяців – за працевлаштування переселенців із числа людей з інвалідністю.
Розмір компенсації відтепер залежить від розміру мінімальної зарплати, яка з 1 січня становить 7100 гривень, а з 1 квітня – 8000 гривень.
Також встановлено граничний термін для подання заяви на призначення компенсації – не пізніше шести місяців із дня працевлаштування людини.
Перелік документів доповнений копією документа, де зазначена інформація про інвалідність працевлаштованої особи.
Також діє допомога роботодавцям з часткового безробіття. Загалом минулого року Запорізькою обласною службою зайнятості вже прийнято десять позитивних рішень щодо надання допомоги з часткового безробіття для збереження робочих місць для 3775 осіб. Вже профінансовано майже 15 млн гривень такої допомоги. Найбільшими отримувачами є роботодавці-виробники нашого регіону, серед яких: ПрАТ «Запорізький абразивний завод» – 1258 працівників; ПрАТ «Дніпроспецсталь» – 2375 працівників.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки та з выдкритих джерел