Спільний проєкт Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» та Національного заповідника «Хортиця» із Запоріжжя має промовисту назву. «…Бо ми браття козацького роду» – під таким гаслом відбудеться безпрецедентна демонстрація раритетів. Експозицію підготували два великі Національні заповідники – Києво-Печерська лавра та «Хортиця» із Запоріжжя.
Тож, від сьогодні, 12 жовтня, у виставковій залі № 1 заповідника Києво-Печерська лавра [ризниця Успенського собору] можна буде побачити експонати з коштовних металів і тканин, ікони та старовинні фоліанти. Презентують також дари ктиторів козацьких, які опікувались розвитком української духовності та культури протягом XVII–XVIII ст.
Нині спадщина нашого народу потерпає від дій російських загарбників, тому пам’ятки українського мистецтва козацької доби особливо потребують представлення широкому загалу, адже вони – зразки досконалого втілення національної культури та історичної пам’яті.
Козацтво замовляло для лаврських церков різьблені золочені іконостаси, коштовне богослужбове начиння: книги, літургійні посудини та вбрання священства.
У Заповіднику Лавра розповіли, що небувалий розмах церковних жертводавців тісно пов’язано зі здобутками Національної революції 1648–1676 років.
Завдяки старанням гетьманів насамперед Богдана Хмельницького, Івана Самойловича, Івана Мазепи, Данила Апостола, а також козацько-старшинської верхівки, архітектурний ансамбль монастиря збагатився новими храмами і кам’яними мурами з баштами.
Експозицію поділили за хронологічно-тематичним принципом. Візуальний ряд доповнять графічні зображення лаврських храмів, збудованих коштом козацьких ктиторів, та інформація про втрачені козацькі реліквії, пов’язані з Києво-Печерською лаврою.
Чільне місце відвели творам знаного українського художника Андрія Серебрякова із зображеннями батальних сцен та видатних діячів Козацької доби.
Співорганізатор виставки – Національний заповідник «Хортиця», який, з 1965 року, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам’ятки, пов’язані з історією запорозького козацтва.
“Завдяки цій дружній співпраці ви побачите одну із перлин хортицької колекції – унікальний портрет гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Скоропадського ХІХ ст., що є копією втраченого барокового настінного живопису XVIII ст. Успенського собору Києво-Печерської лаври, а також зразки козацької зброї”, – говорять організатори виставки.
Починаючи з XVI ст., острів Хортиця постійно перебував в епіцентрі козацьких звитяг. Саме з Хортиці вирушали у походи козацькі загони Дмитра Вишневецького та Криштофа Косинського. У січні 1648 р. реєстрові козаки, що стояли залогою біля острова, підтримали повстання Богдана Хмельницького.
Національний історико-культурний заповідник «Хортиця». Фото: Вікіпедія
Характерне для всіх періодів Хмельниччини гасло війни «за віру», виразно проілюструвало визначення М. Грушевським релігійної ідеї як інтегративного чинника вітчизняної історії.
Історики підкреслюють постійний зв’язок козаччини та духовних шкіл.
В цьому контексті роль київської духовної еліти у формуванні принципів незалежної державної політики Богдана Хмельницького не можна переоцінити.
Пізніше, у XVIII ст., запорозькі козаки постійно підтримували тісні стосунки з Києво-Печерською Лаврою: замовляли ритуальне начиння для Січової Покровської церкви, робили пожертви.
Виставка триватиме до кінця 2023 року.
За матеріалами видання «Вечірній Київ»