16 вересня за новим церковним календарем згадують мученицю Євфимію Всехвальну.
Ким була свята і про що можна помолитися їй, а також які традиції та заборони на церковне свято.
Євфимія жила у ІІ-ІІІ століттях у Віфінії, в родині сенатора. То були часи правління імператора Діоклетіана, коли повсюдно йшли гоніння на християн.
Правитель міста вирішив влаштувати язичницьке свято на честь бога Марса, але християни відмовилися брати в ньому участь і влаштували таємне богослужіння. За це їх усіх заарештували – була серед заарештованих і юна Євфимія.
/tsn.ua/ukrayina/cerkovne-svyato
Християн почали мучити, а потім відправили на суд. Але Євфимію не чіпали – правитель сподівався, що вона погодиться на його залицяння. Після того, як дівчина відкинула язичника, її також піддали різним катуванням. Дивним чином вона залишалася неушкодженою: її рятував Ангел. Тоді мученицю залишили на поталу звірам, і лише одна з ведмедиць завдала їй рану, з якої потекла кров. У той момент, почувши голос із неба, Євфимія відійшла до Господа.
Над могилою святої спорудили храм, а її мощі шанувалися як кровоточиві. 451 року в Халкідоні, у храмі Євфимії Всехвальної відбувалися засідання IV Вселенського Собору. Священики не могли сформулювати догмат православної церкви про природу Боголюдини Ісуса Христа, і було запропоновано надати вибір Духу Святому через Євфимію Всехвальну. Гробницю відкрили, на груди мучениці поклали два сувої, закрили і поставили варту. Через три дні відкрили: сувій із православним сповіданням був у святої в правій руці, а єретичний – лежав біля ніг.
У VII столітті мощі святої перенесли до Константинополя, потім їх викинули в море за велінням імператора-іконоборця Льва Ісавра, але їх виловили і зберегли.
Зараз святі мощі перебувають у Стамбулі, в соборі святого Георгія.
Святу вшановують 16 вересня за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року).
За старим стилем його згадують 29 вересня.
Свято 16 вересня за старим стилем – день пам’яті священномученика Антіма, єпископа Никодимії і преподобного Феоктиста.
Народні прикмети на 16 вересня
За прикметами дня можна визначити, якими будуть осінь і зима:
- день видався теплий і сухий – буде пізня зима і без морозів;
- листя вже пожовкло, але не опало – до довгої осені;
- грім цього дня – зима буде без снігу.
У народному календарі 16 вересня – свято Єфимія Пташина кістка. Прозвали його так тому, що за старих часів було заведено ловити качку або курку і гадати по їхніх кісточках: що більше жиру на них – то суворіша зима.
16 вересня – що сьогодні не можна робити
Є кілька заборон цього дня:
- заборонено сваритися і злитися, бажати зла, пліткувати;
- не можна заздрити;
- заборонено лінуватися;
- не слід починати нову справу.
Також цього дня не радять переїжджати на нове місце і вирушати в далеку дорогу.
Що можна робити 16 вересня
У святої Євфимії просять зцілення від зубного болю, сліпоти і захворювань очей, а також просять допомоги під час посухи.
Цього дня заведено ходити по гриби і заготовляти капусту на зиму – солити і квасити. За старих часів обов’язково готували щось із птиці.
Головним звичаєм цього дня вважається похід у лазню чи сауну, або ж можна просто прийняти ванну – той, хто добряче викупається, не знатиме хвороб увесь рік.
Православний календар на вересень 2023 з датами за новим стилем.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-16-veresnya-2023-roku-golovni-zaboroni-dnya-12381033.html