ДЕНЬ 405-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 405 RUSSIAN AGRESSION
4 квітня — День створення НАТО. Саме цього дня 1949 року в США створили організацію Північноатлантичного договору, в якій об’єдналося 12 країн світу в оборонний блок.
У 1952 році до НАТО приєднались Греція і Туреччина, у 1955-у — ФРН. Цього ж року східноєвропейські країни на противагу НАТО створили свою військово-політичну організацію — Варшавський договір, — в котрій домінуючу роль відігравав Радянський Союз.
У 1982 році до Північно-атлантичного пакту приєдналась Іспанія, у 1990-у об’єднана Німеччина зайняла місце ФРН, а в 1999-у до НАТО вступили Угорщина, Чехія і Польща, колишні члени Варшавського договору, котрий саморозпустився вісім років перед тим; у 2004-у — Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія, та Естонія, а в 2009-у — Албанія та Хорватія.
У 2010 році була прийнята нова стратегічна концепція «Активна участь, сучасна оборона», в якій визначено три найважливіших задач НАТО в новій геополітичній ситуації — колективна оборона, врегулювання криз та безпеку на основі співпраці.
Єдиною країною, що не має своїх регулярних військ, протягом понад півстоліття залишається Ісландія.
Відносини України і НАТО були встановлені в 1991 році з моменту вступу України до Ради північноатлантичного співробітництва відразу після розпаду Радянського Союзу. Саме Україна стала першою країною СНД, яка 8 лютого 1994 стала учасницею програми Партнерство заради миру.
9 липня 1997 року в Мадриді була підписана Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного Договору. Як головний механізм двостороннього діалогу відповідно до хартії була заснована Комісія Україна-НАТО (КУН). У 1998 в рамках КУН була створена Спільна робоча група Україна-НАТО з оборонної реформи.
У 2002 році президент Леонід Кучма зробив офіційну заяву про намір України стати членом НАТО і 11 січня 2003 року було створено Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України, який 2 квітня 2010 року ліквідував Віктор Янукович.
18 вересня 2014 року президент Петро Порошенко під час виступу у Конгресі США закликав надати Україні статус союзника поза НАТО, а через три місяці заявив, що питання вступу України до НАТО вирішуватиметься через 5-6 років на референдумі, коли країна буде відповідати категоріям та стандартам цього альянсу.
Нині до цієї організації належить 30 країн. НАТО — міжнародний військово-політичний союз, який був заснований для безпеки та стабільності.
4 квітня – Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов’язаній з розмінуванням
Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов’язаній із розмінуванням, проголошений 8 грудня 2005 року Генеральною асамблеєю ООН. У відповідній резолюції (A/RES/60/97) встановили його відзначення щороку 4 квітня.
Організація закликала створювати і розвивати національні засоби для діяльності з розмінування в тих країнах, де вибухонебезпечні залишки війни створюють серйозну загрозу безпеці, здоров’ю та життю цивільного населення, а також перешкоджають соціально-економічному розвитку на національному та місцевому рівнях.
Особливою популярністю мінна зброя користується сьогодні у країн, які не володіють потужним військовим потенціалом, зокрема у так званих країн третього світу, або ж терористичних співтовариств, які не мають можливості закуповувати сучасні високоточні засоби ураження.
Головні причини популярності мін – простота конструкції та легкість їхньої експлуатації порівняно з іншими видами зброї, а також вельми помірна ціна.
Вони легко встановлюються і можуть залишатися на бойовій позиції упродовж багатьох місяців і навіть років, не вимагаючи додаткового обслуговування або отримання якихось команд.
На них не впливають ні зміна концептуальних положень ведення війни на морі, ні зміна політичного курсу країни.
Вони просто лежать і чекають на свою жертву. І сьогоднішній день покликаний привернути увагу спільнот усього світу до цієї проблеми.
День Інтернету
У багатьох країнах світу щорічно 4 квітня відзначають День Інтернету, який 1998 року був санкціонований папою Іваном Павлом II і приурочений до дня преставлення святого Ісидора Севільського. Однак офіційно святий покровитель Інтернету ще не затверджений.
Католицький святий Ісидор Севільський, єпископ Севільський, здобув популярність не лише завдяки своєму благочестю, а й завдяки любові до наук.
Він є автором однієї з перших книжок з етимології, першим презентував роботи Аристотеля в Іспанії, був реформатором і людиною широких поглядів.
Святого Ісидора вважають одним із останніх стародавніх християнських філософів, а також останнім з отців великої Латинської Церкви.
Деякі історики називають святого Ісидора найбільш освіченою людиною свого часу, яка суттєво вплинула на навчання в середні віки.
День вебмайстра
4 квітня відзначається неофіційне професійне свято – День вебмайстра.
Дату цього свята обрано невипадково: цифри 4.04 дуже нагадують за своїм написанням помилку 404 (Сторінку не знайдено), що має прямий стосунок до роботи вебмайстрів. До того ж ця дата збігається з Міжнародним днем інтернету.
Всесвітній день щура
Щорічно 4 квітня, починаючи з 2003 року, відзначається незвичайне свято – Всесвітній день щура (World Rat Day), створене для привернення уваги до цієї неординарної тварини та покликане об’єднати любителів декоративних щурів в усьому світі.
Ідея заснування цього Дня належить американським щурівникам, які в такий спосіб вирішили вшанувати своїх хвостатих улюбленців, декоративних щурів, а потім цю ідею підхопили щурівники і з інших країн.
Дату ж 4 квітня було обрано у зв’язку з тим, що це день початку роботи ratlist – найстарішого інтернет-ресурсу, присвяченого декоративним щурам.
Всесвітній день моркви
4 квітня – смачне і корисне свято для всіх поціновувачів свіжих овочів, яке називається Всесвітнім днем моркви. Випити морквяного соку, скуштувати морквяний пиріг чи просто похрумтіти соковитим коренеплодом – цього дня можна робити будь-які морквяні страви, адже цей овоч не лише дуже смачний, він є джерелом великої кількості вітамінів і мікроелементів.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 4 квітня
Які завтра іменини: Василь, Клавдій, Сергій, Дарина, Софія, Василина, Поліна.
Талісманом людини, народженої 4 квітня, є сардонікс. Напівдорогоцінний камінь, який притягує погляди до свого унікального забарвлення.
Здавна сардонікс вважали найкращим оберегом для тих, хто подорожує. Також він вміє берегти тепло сімейних відносин.
Цього дня народилися:
- 1894 рік — український учений-енциклопедист; культуролог-славіст, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, дослідник української і слов’янської літератур, німецької славістики Дмитро Чижевський;
- 1915 рік — український політичний діяч, член ОУН, виконавець атентату проти Олексія Майлова 1933 року Микола Лемик;
- 1953 рік — американська співачка українського походження, виконавиця українських народних та популярних пісень Квітка Цісик;
- 1960 рік — бандурист, дослідник кобзарства, композитор, диригент Віктор Мішалов.
Пам’ятні дати 4 квітня
- 1103 рік — розгром половців київським князем Володимиром Мономахом;
- 1460 рік — засновують найстаріший у Швейцарії Базельський університет;
- 1768 рік — Філіп Естлі створює перший сучасний цирк для показу трюків верхової їзди в Лондоні;
- 1785 рік — англійський винахідник Едмунд Картрайт отримує патент на механічний ткацький верстат із ножним приводом;
- 1794 рік — під час Польського повстання відбувається битва під Рацлавицями, в якій польські повстанці під керівництвом Тадеуша Костюшка перемогли російське царське військо Денисова й Тормасова;
- 1881 рік — Лос-Анджелес отримує статус міста;
- 1887 рік — в Лондоні розпочинається Перша Колоніальна конференція;
- 1900 рік — поблизу грецького острова Антикітера водолази знаходять Антикітерський механізм — античний прилад для розрахунку руху небесних тіл;
- 1925 рік — Юліус Шрек отримує завдання створити новий підрозділ для персональної охорони Гітлера, названий від нім. SchutzStaffel — “Захисні загони”;
- 1949 рік — у Вашингтоні представники Бельгії, Великої Британії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції підписують Північноатлантичний пакт (дата створення НАТО);
- 2004 рік — офіційно активовують українську мову інтерфейсу української Вікіпедії;
- 2007 рік — відбулося офіційне відкриття київського хмарочоса “БЦ Парус”.
Ще цього дня:
1932 – Американський біохімік Чарлз Глен Кінг з університету Піттсбурга вперше виділив вітамін C. Честь цього відкриття також приписують Альберту Сент-Дьйорді;
1960 – На 32-й церемонії вручення нагород Американської академії кіномистецтв 11 “Оскарів” дісталося фільму “Бен-Гур”. Це досягнення зумів повторити лише фільм “Титанік”;
1964 – Одразу 5 перших позицій у хіт-параді американського журналу Billboard посіли пісні гурту “Бітлз”. Цього досягнення не зміг повторити жоден виконавець;
1969 – Лікарі Техаського інституту серця в Г’юстоні Домінго Ліотта і Дентон А. Кулі здійснили першу клінічну імплантацію штучного серця;
1973 – У Нью-Йорку відкрили комплекс Всесвітнього торгового центру, який спроєктував японський архітектор Мінору Ямасакі. Комплекс було зруйновано 11 вересня 2001 року внаслідок терористичної атаки;
1975 – Білл Гейтс і Пол Аллен заснували компанію Microsoft;
1983 – Перший політ американського космічного шатла “Челленджер”;
1998 – У Донецьку від вибуху на шахті імені Скочинського загинули 63 шахтарі.
Джерела:
interfax.com.ua/news/general/901793.html
tsn.ua/ukrayina/yake-4-kvitnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2297908.html