Опалювальний сезон у Запорізькій області обіцяє бути складним і непередбачуваним. Основний ризик – атаки російських окупантів на об’єкти критичної інфраструктури.
На даний час населення нашого регіону фактично проживає в трьох різних умовах.
На територіях, де ведуться бойові дії, немає електрики, газу і води, й із настанням холодів буде дуже важко забезпечити проведення опалювального сезону. Там постійно проходить евакуація людей.
На тимчасово окупованих територіях, скоріше за все, централізованої подачі тепла не буде: окупанти знищили газогони та пошкодили магістралі. Там вже декілька місяців відсутнє газопостачання.
Що стосується неокупованого обласного центру та Запорізького району, то підготовка до опалювального сезону проходить відповідно до графіку, але зі своїми особливостями.
Запоріжжя: мобільні котельні та пукти обігріву врятують ситуацію?
Городян готують до того, що зима буде надскладною. Активно ремонтуються котельні та тепломережі, але паралельно йде накопичення ресурсів та поставки модульних котелень, які працюють на твердому паливі.
Влада розглядає найстрашніші сценарії – не виключено, що в морози багатотисячне місто може залишитись без світла та газу.
В мерії говорять, що за таких обставин більшу частину людей евакуюють.
Але для тих, хто залишиться, розгорнуть спеціальні централізовані пункти обігріву на альтернативних джерелах енергії.
Як написав в Телеграм в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв, ці пункти планують організувати у кожному районі міста на базі територіальних інформаційних центрів, лікарень, комунальних установ, а також об’єктів, які знаходяться на балансі фонду Держмайна.
Окрім того, у якості централізованих пунктів обігріву будуть використані, зокрема, ті школи, які мають вугільні котельні.
Також на сьогодні у міста вже є домовленість з Агентством США з міжнародного розвитку (ЮСЕЙД) про надання Запоріжжю 24 мобільних котелень.
Для медичних закладів, КП «Водоканал» та концерну «Міські теплові мережі» місто отримало автономні генератори.
Що стосується житлових будинків, міська влада проводить інвентаризацію укриттів для того, щоб зрозуміти, які з них після переобладнання також можуть бути використані у якості пунктів обігріву.
– Наступним етапом буде забезпечення пунктів обігріву мобільними або вугільними котельнями, автономними генераторами та обігрівачами для підключення до них, або ж буржуйками. Чим саме з усього перерахованого буде обладнано кожен з пунктів, ми визначимося після інвентаризації, – повідомив Анатолій Куртєв.
А поки мешканців Запоріжжя “гріє” лише той факт, що протягом опалювального сезону не будуть підвищуватися тарифи на газ, послуги з його розподілу та теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання).
Крім того, для населення будуть збережені субсидії.
Містяни запасаються електрообігрівачами та теплим одягом
…Звичайна п’ятиповерхівка у центрі Запоріжжя. Будинок, що було зведено у 60-х роках минулого століття.
Мешканці квартир вікна змінили на пластикові, але в під’їзді – старі дерев’яні рами з абияк вставленим склом.
– Взимку дме так, що чуємо, як вітер завиває, – розповідає місцева жителька Тетяна, показуючи вікна під’їзду. – Було таке, що й скло розбивалося, самі вставляли. А рами підпираємо цеглою…
На моє питання, чому мешканці не створять ОСББ, щоб зробити ремонт, поміняти вікна, жінка каже, що багатьом сусідам все одно, що відбувається за межами їхніх квартир. І утеплення будинку, і якась там енергоефективність, їм непотрібні.
– Але нині часто питають, що будемо робити, якщо опалення та газу не буде, – каже Тетяна.
Адже в будинку усі підвали, де б у разі відключення тепла можна було відкрити пункт обігріву для мешканців, або у приватній власності, або в такому занедбаному стані, що туди страшно навіть заходити, не то що тривалий час жити.
– Тому й укриття від обстрілів у нашому будинку немає. “Виють” сирени, а ми сидимо по квартирах – сховатися ніде. Власники та орендарі підвальних приміщень нас туди не пускають, – пояснює жінка.
А якщо в квартирі буде дуже холодно або опалення взагалі не буде, сподівається, що врятує електрика.
– Обігрівач і теплий одяг є, купила ще електропростирадла по 400 гривен, – каже Тетяна. – Для приготування їжі є індукційна плита.
Та чи витримають електромережі багатоповерхівок масове опалення обігрівачами?
Голова Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин в ефірі національного телемарафону розповів, що варіанту забезпечити стовідсотково багатоквартирний будинок електроопаленням практично не існує. Особливо для старих будівель, які не утеплені і, як правило, зі старою проводкою.
Адже потужності окремої квартири старої забудови залишились на рівні радянських норм – три кВт. Це максимальна величина потужності, яку споживач має право використовувати у будь-який час (одноразово) у своїй оселі. І ця цифра не враховує ні електричних плит, ні, тим більше, електричних обігрівачів.
У сучасних будівлях на кожну квартиру вже виділяється пропускна спроможність у вигляді п’яти кВт. Можна безпечно використовувати більшість побутових приладів, але опалення електромережі не “потягнуть”.
– Якщо у оселях буде холодно, люди все одно масово включатимуть електроприлади. Перевантаження електромереж у багатоквартирних будинках приведе до локальних блекаутів або пожеж, – зазначає Вадим Литвин.
Буржуйки та дрова – як альтернатива газу
Нині на обігрівальні пристрої дійсно великий попит. Якщо обігрівачі найрізноманітніших типів купують мешканці багатоповерхівок, то жителі приватного сектору, побоюючись зникнення газу для опалення будинків, – буржуйки та дрова.
Як розповів власник підприємства з виробництва пічок та камінів Валерій Демченко, вартість буржуйки – чотири-пять тисяч гривень, в таку ж суму обійдеться встановлення димаря. Облаштування каміну починається від 20-ти тисяч.
Недешеві нині й дрова.
За словами заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергія Власенка, попит на це паливо цьогоріч зріс удвічі. А “ціни варіюються, залежно від регіону, – від 684 гривень на Харківщині до 1205 гривень за кубометр дров на Львівщині”.
Однак у Запорізькій області ціна одного куба деревини – 1545 гривень (це офіційна ціна лісництв). Для порівняння – у минулому році дрова коштували від 720 до 1080 грн.
При таких цінах не дивина, що у всіх районах Запоріжжя активно рубають дерева.
“У Комунарському районі пилять дерева і одразу їх продають. “Лісоруби місцевого розливу” тільки що консультували містян з приводу цін на спиляні тополі і інші дерева в дворах: тополь 600, акація 1200. Хто їх кришує?”, – обурюються запоріжці у соцмережах.
Знищують дерева навіть у центрі міста – у Парку Трудової слави.
Сухі дерева поруч не спилюють, пиляють акацію. Людей працює багато, щоб швидше зробити і поїхати, – повідомляють містяни.
Але нині активізувалися не тільки “чорні лісоруби”, а й шахраї.
Правохоронці попереджають, що в Інтернеті з’являються оголошення про продаж деревини нібито від імені лісогосподарських підприємств.
– Шахраї беруть передоплату, а потім ні грошей, ні дров немає, – розповідає перший заступник начальника Запорізького обласного управління лісомисливського господарства Володимир Кобзар. – Лісгоспи ж, на відміну від шахраїв, не вимагають передоплату. На сайті нашого управління є контактна інформація, куди можна звертатися з приводу придбання дров.
Та цього року через тимчасову окупацію дрова в області реалізують лише два лісництва – Запорізьке та Крутоярівське. Тому, напевно, і ціна на деревину зросла.
Ось такий прайс на дрова побачив у Осипенківському мікрорайоні запорізький фотограф Роман Косенко
При найгіршому сценарії – “теплова евакуація”
Але справа в тому, що ті ж дрова і буржуйки можуть бути корисними тільки в приватних будинках.
А як бути мешканцям багатоквартирних будинків, якщо через ворожі обстріли тепло та світло зникнуть на тиждень, два, три?
Місцева влада запевняє, що у такій критичній ситуації запоріжців будуть евакуювати, але не уточнює, куди поїдуть городяни та переселенці, які знайшли прихисток у нашому місті. А це сотні тисяч людей.
Тетяна каже, що за такого апокаліптичного сценарію розглядає переїзд у село до батьків: там є газовий котел, влітку купили буржуйку.
– У саду спиляли старі дерева та гілки, дрова є, – зітхає жінка. – До війни взимку подорожували, а тепер думаємо, як не замерзнути.
Керівник школи виживання “Білі вовки” Сергій Білоус рекомендує, не чекаючи морозів, запасатися свічками, ліхтарями на сонячних батареях, сірниками, теплим одягом, їжею швидкого приготування.
І дає поради, як зберігати в морози дорогоцінне тепло.
– Коли холодно, вдягатися треба по “принципу капусти”, тобто одяг повинен бути багатошаровим, – каже експерт. – Спати всім в одній кімнаті, де щільно закрити і утеплити вікна; харчуватися поживною білковою іжею, із солодощів – чорним шоколадом. Не вживати алкоголь та каву.
(Не) пережити зиму в окупації
Якщо для вільних територій “теплова евакуація” – це найгірший розвиток подій, який, сподіваємося, не справдиться, то для тимчасово окупованих – вже реальність.
На сьогодні внаслідок пошкодження окупаційними військами магістральних газопроводів без газопостачання знаходиться 268 населених пунктів Запорізької області (орієнтовно 570 тисяч населення).
Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук в ефірі національного телемарафону зазначила, що на всіх загарбаних територіях України очікується дуже тяжке становище з опалювальним сезоном, проте найгірша ситуація – у Запорізькій області.
– Важкою буде ситуація в Енергодарі, Мелітополі, Бердянську. – усі ці міста, на жаль, поки що знаходяться під тимчасовою окупацією. Окупант імітує підготовку до опалювального сезону. Ми розуміємо, що газопроводи, ймовірно, неможливо буде відремонтувати, – пояснює міністр.
Як пишуть місцеві ЗМІ, окупаційна “влада” годує людей обіцянками відновити газопостачання та забезпечити дешевим вугіллям.
А мешканці окупованих територій, виходячи із фінансових можливостей, закуповують генератори, електроплити, буржуйки, саморобні прилади для обігріву та готування їжі.
Або вирішують виїхати на підконтрольну територію, оскільки розуміють, що опалення взимку не буде, і не готові фізично жити в таких умовах.
Відрізане взимку від світло- та теплопостачання будь-яке місто автоматично стає центром гуманітарної катастрофи.
– На окупованій території опалювальний сезон під великим питанням. Газу немає, електрика відключається. Під час морозу без газу і електрики вижити буде дуже важко. Ми радимо виїжджати. Особливо небезпечно знаходитися у великих містах , – попереджає голова ЗОВА Олександр Старух.
Олена Ахінько, фото автора та з відкритих джерел